Chat with us, powered by LiveChat

Artur Wasil (LW Bogdanka): „W 4 kw. 2020 roku spodziewamy się poprawy uzysku”

Skomentuj artykuł

We wtorek, 1 grudnia 2020 r., na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Arturem Wasilem, Prezesem Zarządu LW Bogdanka. W trakcie czatu internauci pytali m.in. o wpływ drugiej fali pandemii koronawirusa, ceny węgla, czy wyniki finansowe.

 

Wpływ drugiej fali pandemii koronawirusa

Czat zaczął się od pytań dotyczących wpływu drugiej fali pandemii koronawirusa na działalnosć operacyjną spółki.

 

Na dzień dzisiejszy sprawnie radzimy sobie z utrudnieniami wynikającymi z pandemii, mamy jednak świadomość nieprzewidywalności tego zjawiska. Druga fala zachorowań nie wpłynęła istotnie na działalność Spółki, spowodowała jednak konieczność zmian organizacji pracy w związku z absencjami wśród pracowników – wyjaśnił Artur Wasil.

 

W dalszej części czatu inwestorzy dopytywali, jak spółk aradzi sobie z problemami kadrowymi.

 

Obecnie mierzymy się z nieznacznymi problemami wynikającymi z kwarantann i zwolnień lekarskich, jednak w ostatnim okresie notujemy tendencję spadkową w tym zakresie - liczba ozdrowieńców jest większa od liczby nowych zachorowań – podsumował Prezes.

 

Ceny węgla

Inwestorzy pytali w trakcie czatu zarówno o światowe, jak i polskie ceny węgla.

 

Sama pandemia nie ma bezpośredniego wpływu na ceny węgla. Indeksy cen węgla pozostają na stabilnych poziomach od dłuższego czasu.

 

Światowa cena węgla w głównej mierze zależy od popytu ze strony największych gospodarek, których produkcja energii oparta jest na węglu. Obecnie obserwujemy dalszy wzrost konsumpcji co przekłada się na zahamowanie spadków i stopniowy wzrost cen.

Obecnie obserwujemy odbicie cen na rynkach światowych. Jest to związane z ograniczeniem produkcji wśród głównych światowych eksporterów oraz wzrostem konsumpcji wśród największych odbiorców (Chiny, Indie).

 

W indeksach cenowych widzimy obecnie stabilizację, natomiast dalszy rozwój sytuacji w zakresie cen węgla zależał będzie w głównej mierze od ostatecznego wyniku transformacji energetycznej – wyjaśnił Artur Wasil.

 

Wyniki finansowe

W trakcie czatu inwestorskiego Prezes Bogdanki powiedział, że spółka nie obserwuje problemów z odbiorami wydobywanego węgla, a przykopalniana pojemnosć magazynowa jest zajęta w około 20%. Internauci dopytywali, jak może kształtować się uzysk w IV kw. 2020 roku.

 

W 4Q spodziewamy się poprawy uzysku w związku uruchomieniem kolejnej wysokiej ściany na początku listopada – wyjaśnił Artur Wasil.

 

Inwestorzy pytani także o perspektywy na 2021 rok.

 

Bogdanka niezmiennie bazuje na kontraktach długoterminowych z głównymi odbiorcami w związku z czym zakładamy powrót do poziomów produkcji przewidzianych w obecnie obowiązującej strategii.

Obecnie formuły cenowe w większości naszych kontraktów oparte są na notowaniach cen z rynku polskiego.

Pandemia nie ma wpływu na nasz plan inwestycyjny w kolejnym roku. Wysokość planowanego capexu podamy tradycyjnie przy okazji publikacji wyników za cały rok 2020 – tłumaczył Prezes.

 

Jeden z internautów zapytał o długoterminowe perspektywy przed spółką.

 

Jesteśmy w trakcie opracowywania nowej strategii dla Spółki, która będzie nakreślała perspektywę jej działalności na kolejne lata i będzie się wpisywać w Politykę Energetyczną Państwa – podsumował Artur Wasil.

 

 

  

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zapisem czatu z LW Bogdanka

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie