Chat with us, powered by LiveChat

Tomasz Kulik (Grupa PZU): Pracujemy nad programem lojalnościowym dla akcjonariuszy

Skomentuj artykuł

We trzeciej dekadzie listopada br., na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski spółki PZU, w którym z ramienia PZU udział wziął Pan Tomasz Kulik, CFO oraz członek Zarządu Grupy PZU. Pytania zadawane przez inwestorów dotyczyły m.in. bieżącej oraz przyszłej sytuacji i warunków rynkowych, dywidendy, wyników za poprzedni kwartał, ale także przyszłego programu lojalnościowego.

Pytania o przyszłość

Wiele z pytań zadanych podczas czatu dotyczyło przyszłości. Pytano m.in. o oczekiwania co do kształtowania się rynku ubezpieczeniowego w 2021 r. oraz o oczekiwania względem sentymentu do rynków finansowych w kolejnych kwartałach.

 

W tym roku rynek ubezpieczeń zanotuje najprawdopodobniej negatywną dynamikę – zarówno po stronie majątkowej jak i życiowej. To co będzie kształtowało ten rynek w roku 2021 to to jak będzie wyglądał przebieg pandemii oraz powrót do nowej normalności. Rynek ubezpieczeń i jego dynamika związana jest bezpośrednio z PKB i jego poszczególnymi składowymi jak poziom konsumpcji, inwestycji (zarówno tych prywatnych jak i publicznych), poziom bezrobocia oraz dynamika wynagrodzeń – odpowiadał Tomasz Kulik, Członek Zarządu Spółki.

 

Uważam że ten sentyment będzie mocno powiązany z pandemią oraz jej przebiegiem. Jeżeli powróci optymizm co do końca epidemii (np. ze względu na sukcesy w leczeniu i szczepieniu) to powinien powrócić również większy apetyt na ryzyko co przełoży się na odpowiednie decyzje inwestycyjne asset managerów  - dodał Tomasz Kulik.

 

Inwestorzy pytali również o szanse na utrzymanie obecnej dynamiki rozwoju w segmencie zdrowotnym oraz potencjał do dalszego wzrostu ubezpieczeń w Polsce.

 

Chcemy dalej rosnąć i rozwijać naszą ofertę w tym segmencie jednak zwracamy uwagę że te same przyrosty roczne oznaczają niższe dynamiki w kolejnych latach (ze względu na rosnącą bazę) – tłumaczył Członek Zarządu Spółki

 

W najbliższym czasie to będzie zależało od dalszego przebiegu pandemii i powrotu do nowej normalności. Potencjał rozwoju rynku ubezpieczeń i jego dynamika związana jest PKB, poziom konsumpcji, inwestycji, bezrobocia oraz dynamiką wynagrodzeń – podsumował Tomasz Kulik odnosząc się do pytania o potencjał dalszego wzrostu ubezpieczeń w Polsce.

Dywidenda

Pytania, które niemal zawsze padają podczas tego typu spotkań, to te dotyczące dywidendy. Podobnie było i tym razem. Uczestnicy czatu pytali m.in. czy poprawa wyników finansowych w 2020 r. pozwoli Spółce na wypłatę dywidendy oraz czy w przypadku pozytywnej decyzji KNF dywidenda będzie się kształtować w przedziale 50 – 80%, a więc przedziale zgodnym z polityką dywidendową Spółki.

 

Biorąc pod uwagę pozycję kapitałową oraz wyniki za 2020 chcielibyśmy powrócić do tego do czego PZU przyzwyczaił swoich inwestorów tj. regularnej wypłaty atrakcyjnych dywidend. Wszystkie warunki do tego wydają się na tą chwilę spełnione i pomimo trwającej epidemii nie widzimy negatywnego wypływu takiej decyzji na jakiekolwiek obszary działalności podstawowej. Mamy również nadzieję, że ta optyka zostanie potwierdzona również przez KNF – odpowiedział Tomasz Kulik.

 

Oczywiście nasza polityka dywidendowa, która zakłada wypłatę 50-80% zysku obowiązuje, natomiast jeśli wypłacalibyśmy dodatkowo część dywidendy z 2019 roku trudno na razie powiedzieć jakie dokładnie będziemy chcieli przyjąć kryteria. Wiele będzie zależało od oczekiwań dotyczących rozwoju pandemii oraz stanowiska KNF w tym temacie – uzupełnił swoją odpowiedź Członek Zarządu.

Program lojalnościowy dla akcjonariuszy

Inwestorzy uczestniczący w spotkaniu ciekawi byli również, jaki jest obecny stan prac nad programem lojalnościowym dla akcjonariuszy.

 

Pracujemy nad programem lojalnościowym dla akcjonariuszy. Zależy mi na tym aby programy ten nie tylko odpowiadał na potrzeby akcjonariuszy ale wpisywał się także w nową strategią Grupy PZU na tata 2021-2023 i oferował możliwość korzystania z ekosystemu naszej Grupy. Z punktu widzenia biznesowego, prawnego compliancowego oraz technicznego wymaga to wielu skoordynowanych prac, które obecnie już trwają. Informacje o uruchomieniu programu przekażemy tak szybko jak tylko będzie to możliwe – wyjaśnił Tomasz Kulik.

 

Zapoznaj się z pełnym zapisem czatu z Grupą PZU

Autor artykułu

 

Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Specjalizacja Zarządzanie Inwestycjami i Nieruchomościami. Ukończył liczne kursy związane z rynkiem kapitałowym, z wyceną spółek, czy też kreatywną księgowością. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie analityki giełdowej, makroekonomicznej oraz wyceny spółek. Specjalizuje się również w tematyce sporów korporacyjnych, a także w obszarze przepisów prawa rynku kapitałowego oraz spółek prawa handlowego. Wielokrotnie reprezentował akcjonariuszy w różnego rodzaju sytuacjach konfliktowych, negocjacjach, a także w roli pełnomocnika podczas WZA. Prowadził liczne szkolenia i prelekcje z zakresu finansów i analiz oraz prawa rynku kapitałowego. Jest autorem setek komentarzy, wypowiedzi oraz artykułów i publikacji dla większości czołowych mediów finansowych i ekonomicznych w Polsce. Jest również autorem kilkudziesięciu niezależnych raportów analitycznych nt. spółek debiutujących na GPW oraz setek analiz rynkowych. Od 2004 r. związany jest ze SII początkowo odpowiadając za Dział Analiz SII. Od 2008 do końca 2019 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu SII odpowiadając za Dział Ochrony Praw Inwestorów. Obecnie odpowiada ponownie m.in. za rozwój Działu Analitycznego SII. Od 2014 r. jest członkiem Komitetu konsultacyjnego ds. ładu korporacyjnego powołanego przez GPW. Od 2011 r. prowadzi także działalność doradczą oraz consultingową. Zasiadał w nadzorze spółek publicznych i niepublicznych. Od 2012 r. jest członkiem Rady Nadzorczej, a obecnie również Przewodniczącym Komitetu Audytu w Spółce Unimot S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie