Chat with us, powered by LiveChat

INI w górę. Chwilowe odreagowanie czy zmiana trendu?

Skomentuj artykuł

Indeks Nastrojów Inwestorów poszedł w górę pierwszy raz od 5 tygodni. Poprawa nastrojów może być jednak tylko chwilowa, gdyż główne indeksy na warszawskiej giełdzie nadal pozostają na niskim poziomie. Warto również zauważyć, że obecna proporcja pomiędzy inwestorami spodziewającymi się trendu wzrostowego, bocznego i spadkowego, jest podobna w stosunku do wyników badania przeprowadzonego przez AAII w Stanach Zjednoczonych.

 

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych publikuje w każdy czwartek wyniki badania nastrojów inwestorów (Indeks Nastrojów Inwestorów). Rezultat dodatni oznacza, że na rynku jest więcej inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnego półrocza trendu wzrostowego, natomiast ujemny wskazuje na przewagę inwestorów oczekujących trendu spadkowego. Obecna wartość INI to -17,7 pkt. To o 5,2 pkt. więcej w stosunku do danych z ubiegłego tygodnia. Jest to jednocześnie pierwszy od 5 tygodni wzrost tego wskaźnika. Co ciekawe, również podczas ostatniego odbicia w lutym, tygodniowy wzrost INI wyniósł 5,2 pkt.

 

Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów 

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

ini_indeks_19_03_2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Mimo wzrostu INI, w obecnej sytuacji trudno mówić o optymizmie na rynku. Udział niedźwiedzi pozostaje wysoki, mimo że nie stanowią oni już większości wśród badanych (49 procent). Odsetek byków nie wzrósł jednak znacząco, gdyż większość spadku udziału inwestorów oczekujących trendu spadkowego zagarnęło stronnictwo inwestorów spodziewających się trendu bocznego. Szczegółowy udział pokazuje grafika poniżej.

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie
w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

 

Byki

31,3%

Zmiana t/t: +0,8 p.p.

 

 

Neutralni

19,8%

Zmiana t/t: +3,5 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

49,0%

Zmiana t/t: -4,4 p.p.

 

 

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 12.03-19.03.2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Indeksy z GPW znajdują się na bardzo niskich poziomach. Wartość WIG20 to obecnie około 1469,43 pkt., co jest wynikiem o 30,5 procent niższym niż jeszcze tydzień temu. mWIG40 znajduje się na poziomie 26,7 procent niższym niż miesiąc temu, natomiast sWIG80 stracił w tym czasie 23,7 procent. Spadki są spowodowane niepokojem, jakie wśród inwestorów budzi koronawirus. Ważne są również skutki, jakie niosą ze sobą działania mające na celu zahamowanie jego rozprzestrzeniania się (zamknięte galerie handlowe, obiekty gastronomiczne, zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

USA

Podobną proporcję pomiędzy udziałem byków, niedźwiedzi oraz inwestorów nastawionych neutralnie obserwujemy w USA. Według AAII, odsetek osób spodziewających się trendu spadkowego wynosi 51,2 procent, o 0,2 pkt. procentowego mniej w stosunku do poprzedniego odczytu. O 4,6 pkt. procentowego zwiększył się udział byków, natomiast inwestorów nastawionych neutrlanie jest o 4,5 pkt. procentowego mniej. Stanowią oni obecnie 14,5 procent badanych inwestorów.

 

Sentyment inwestorów 

ini_aaii_indeks_19_03_2020

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 12.03-19.03.2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Indeks S&P500 znajduje się w pobliżu poziomu 2400 pkt., co daje spadek w ciągu miesiąca na poziomie blisko 30 procent. Podobna skala spadku dotknęła również Nasdaq. 

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie