Chat with us, powered by LiveChat

Kontynuacja spadków na GPW. Sprawdzamy, które sektory ucierpiały najmniej

Skomentuj artykuł
TAW4, fotolia

Przecena akcji na warszawskiej giełdzie trwa. WIG rozpoczął tydzień od około 1,5-procentowego spadku, a następnie zaczął zmierzać na południe. W sumie od początku roku jeden z najważniejszych indeksów notowanych na GPW stracił niespełna 40 procent. Na tym tle dobrze wypada indeks WIG-informatyka, którego wartość spośród indeksów sektorowych notowanych na warszawskim parkiecie osunęła się najmniej. Z kolei na drugim końcu skali znalazł się WIG-Odzież z mocno taniejącymi gigantami takimi jak LPP i CCC.

 

Powodów niepokojów, jakie są widoczne na rynkach nie trzeba nikomu tłumaczyć. W piątek przyjrzeliśmy się notowaniom spółek, których działalność powiązana jest z branżą turystyczną, które zniżkują z uwagi na doniesienia związane z koronawirusem. Wówczas pod uwagę wzięto nie tylko spółki z polskiej giełdy. Dziś natomiast skupiliśmy się na indeksach sektorowych notowanych na GPW, których zmiany od początku roku (według stanu na godzinę 14-tą poniedziałkowej sesji tj. 16.03.2020) przedstawiono w tabeli poniżej.

WIG-Informatyka z najmniejszą zniżką

Notowania indeksu WIG-Informatyka spadły od początku roku o 14,26 procent, najmniej spośród indeksów sektorowych notowanych na warszawskiej giełdzie. Największy bo około 50-procentowy udział w nim ma spółka Asseco Poland. Mniej niż 20 procent stracił również indeks WIG-Nieruchomości, WIG-Spożywczy i WIG-Budownictwo. 

WIG-Odzież najsłabszy

Najbardziej od początku roku w dół poszedł WIG-Odzież, którego wartość spadła o 58,13 procent. Mocno dołują akcje spółek LPP i CCC, które w łącznie mają ponad 90-procentowy udział w indeksie. To zapewne efekt decyzji o zamknięciu galerii handlowych, w których firmy te mają większość swoich salonów. Obuwniczy gigant poinformował w wywiadzie dla PAP, że zamknął nie tylko sklepy w galeriach, ale również te funkcjonujące poza nimi. Dotyczy to zarówno Polski, jaki i Bułgarii, Austrii i Słowenii. Obecnie spółka stawia na sprzedaż online, który odpowiadał w 2019 roku za około 25 procent przychodów grupy. Z kolei LPP podała w wywiadzie dla PAP, że chce renegocjować czynsze w galeriach handlowych i planuje ograniczenie zamówień na towar kolekcji jesień-zima 2020.

 

Zmiany wartości indeksów sektorowych notowanych na GPW w 2020 roku

Indeks Zmiana (w proc.)*
WIG-Informatyka -14,26
WIG-Nieruchomości -18,20 
WIG-Spożywczy  -18,61 
WIG-Budownictwo -19,95 
WIG-Telekomunikacja  -28,25 
WIG-Media -30,70
WIG-Motoryzacja -31,52 
WIG-Banki -42,21
WIG-Chemia -45,10 
WIG-Leki -47,26 
WIG-Paliwa  -48,20 
WIG-Górnictwo  -49,85
WIG-Energia  -49,93 
WIG-Odzież  -58,13 

*zmiana obliczona na podstawie wartości indeksów z zakończenia ostatniej sesji w 2019 r. oraz ich stanu na dzień 16.03.2020, godz. 14:00
Źródło: SII na podstawie danych serwisu stooq.pl

WIG.Games

Indeks obejmujący 5 najbardziej płynnych spółek z branży producentów i wydawców gier również stracił stosunkowo mało. Od początku roku jego wartość zmalała o 16,99 procent. Jest on publikowany od marca 2019 roku. Oprócz tego warto pamiętać, że w przeciwieństwie do indeksów sektorowych znajdujących się w powyższej tabeli, jest on indeksem typu cenowego, co oznacza, że przy jego obliczaniu nie są brane pod uwagę dochody z dywidend. Przy okazji warto wspomnieć, że dzisiejsze zachowanie spółek gamingowych na warszawskiej giełdzie było zaskakująco pozytywne i w związku z tym w dzisiejszej analizie postanowiliśmy sprawdzić, czy sytuacja w branży uzasadnia dzisiejsze wzrosty.

 

Zapoznaj się z pełną ofertą analityczną Działu Analiz

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie