Chat with us, powered by LiveChat

11 spółek związanych z branżą turystyczną notowanych na giełdzie, które straciły najwięcej

Skomentuj artykuł
Kalim, Adobe Stock

Na razie trudno dokładnie określić, jak duży wpływ na gospodarkę będą miały koronawirus oraz działania mające na celu zahamowanie jego rozprzestrzeniania się. Bez wątpienia negatywne konsekwencje odczują akcje firm z sektora turystycznego, na co już zwrócili uwagę inwestorzy. W związku z tym sprawdziliśmy, jak zmieniły się ceny akcji spółek związanych z przemysłem turystycznym od początku tego roku. Pod uwagę wzięliśmy firmy notowane na różnych giełdach i świadczące różne usługi powiązane z tym działem gospodarki.

 

Spadki zagościły na giełdach całego świata, inwestorzy wstrzymują oddech, a akcje firm dołują. Epidemia koronawirusa sprawiła, że ruch turystyczny w Europie zauważalnie się zmniejszył, a w rejonach szczególnie zagrożonych zamarł. Wiele krajów całkowicie wstrzymało ruch turystyczny, a inne wprowadziły znaczące obostrzenia dla podróżujących. Znaczna część osób całkowicie zrezygnowała również z wypoczynku zagranicznego i skorzystania z usług biur podróży i agencji turystycznych. To natomiast wpływa na branżę turystyczną oraz spółki lotnicze na giełdzie bezpośrednio z nią związane. W poniższej tabeli przedstawiamy zmiany kursów akcji tego typu spółek. Wśród nich są operatorzy turystyczni, linie lotnicze, właściciele sieci hoteli oraz platform służących do ich rezerwacji. Jeśli chodzi o notowania spółek i zmiany ich dotyczące obliczono na podstawie kursów zamknięcia z ostatniej sesji odbywającej się w 2019 roku oraz z 12 marca 2020 roku.

 

Zmiana notowań akcji spółek związanych z branżą turystyczną od początku 2020 roku

Spółka Rynek notowań Zmiana (w proc.)*
Tatry Mountain Resort Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie -16,67
Ryanair Holdings  London Stock Exchange -29,73 
Wizz Air Hungary Légiközlekedési  London Stock Exchange -31,78 
Booking Holdings NASDAQ -37,65 
Marriott International   NASDAQ -37,87 
InterContinental Hotels Group  New York Stock Exchange -38,12 
Deutsche Lufthansa  Deutsche Börse -46,59 
American Airlines Group NASDAQ -52,93 
TUI   London Stoc Exchange -59,59 
EnterAir  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie -68,18 
Rainbow Tours Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie -73,37

*dane obliczone na podstawie kursów zamknięcia akcji spółek z ostatniej sesji 2019 roku oraz sesji z dnia 12 marca 2020 roku

Źródło: SII na podstawie danych serwisu stooq.pl 

 

Spośród zbadanych spółek, najsłabsze okazały się dwie notowane na warszawskiej giełdzie - Rainbow Tours i EnterAir. Spadek notowań akcji operatora turystycznego z Polski to aż 73,37 procent. W wywiadzie dla PAP opublikowanym pod koniec lutego, prezes spółki mówił, że liczy, że w średnim terminie koronawirus nie zniechęci do wyjazdów zagranicznych. Można jednak sądzić, że sytuacja w ostatnich dwóch tygodniach bardziej się zmieniła niż wcześniej sądzono. Wśród spółek notowanych na GPW wymieniono również firmę Tatry Mountain Resort. Słowacki operator usług turystycznych działa w Europie Środkowo-Wschodniej i jest właścicielem m.in. ośrodka narciarskiego w Szczyrku.

 

Dużo straciły również linie lotnicze. Wśród linii lotniczych w tabeli wymieniono dwóch czołowych graczy z segmentów tanich przewozów lotniczych. Akcje Wizz Air oraz Ryanair tracą od początku roku około 30 procent wartości. Z kolei akcje giełdowe takich linii lotniczych jak Lufthansa czy American Airlines straciły około 50 procent na wycenie swych akcji.

 

Więcej o zmianach na rynkach finasowych przeczytasz w Dziale Analiz SII

 

Pod uwagę wzięto również właścicieli sieci hoteli analizując kursy ich akcji giełdowych - Marriott International czy InterContinental. Podobna skala spadku wynosząca niecałe 40 procent od początku roku dotyczy również Booking Holdings. Założona w Amsterdamie firma jest właścicielem platformy służącej do rezerwacji noclegów na całym świecie.

 

W porównaniu wymieniono też touroperatora z Niemiec. Akcje TUI straciły od początku roku 59,59 procent.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie