Chat with us, powered by LiveChat

Gdy „krew się leje...”, analizujemy WIG i sWIG80

Skomentuj artykuł
© aee_werawan - stock.adobe.com

Globalne rynki ogarnęła skrajna panika wywołana przede wszystkim eskalacją problemu koronawirusa w kolejnych krajach, w tym m.in. w Korei Południowej i we Włoszech. Indeks S&P 500 stracił w zaledwie kilka dni ponad 12%. WIG w tym czasie stracił również ok. 12%, a sWIG80 9%. W kontekście tych przecen warto też zapoznać się z najnowszym odczytem Indeksu Nastrojów Inwestorów zaróno w Polsce, jak i USA.

 

Na chwilę obecną statystyki dotyczące liczby zachorowań i wyleczeń koronawirusa od około 10 dni niezmiennie pozostają optymistyczne. Spośród 83 391 tys. chorych, wyleczono już 36581 osób, a tylko od wczoraj odnotowano kolejne 3,3 tys. wyleczeń przy liczbie 635 nowych odnotowanych przypadków choroby. Na chwilę obecną pozostaje na świecie zaledwie 46 810 oficjalnie odnotowanych przypadków zachorowań. Dla porównania tylko w sezonie epidemicznym 2019/2020 odnotowano wyłącznie w Polsce już ponad 2,6 mln zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. I jak wynika z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, od września 2019 r. na grypę zmarły w Polsce 24 osoby. Patrząc na te dane nie trudno sobie wyobrazić jakie są statystyki globalne dotyczące liczby zachorowań na grypę i zgonów z tym związanych. Choć śmiertelność wywołana koronawirusem jest oczywiście znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnej grypy, to można zadać sobie pytanie, czy  panika wywołana tym wirusem w stosunku do liczby chorych, nie jest przesadzona. Wnioski każdy zapewne może postawić sam.

 

Dwa dni temu analizowaliśmy sytuację na indeksie DAX oraz S&P 500. Wnioski z analizy obu wykresów były dość jednoznaczne i nadal są aktualne.

 

Tym razem na warsztat bierzemy sWIG80 oraz WIG i postaramy się odpowiedzieć, co dalej z głównym indeksem naszej giełdy oraz indeksem małych spółek.  

 

Zobacz także:

 

 

Sytuacja techniczna WIG

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Specjalizacja Zarządzanie Inwestycjami i Nieruchomościami. Ukończył liczne kursy związane z rynkiem kapitałowym, z wyceną spółek, czy też kreatywną księgowością. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie analityki giełdowej, makroekonomicznej oraz wyceny spółek. Specjalizuje się również w tematyce sporów korporacyjnych, a także w obszarze przepisów prawa rynku kapitałowego oraz spółek prawa handlowego. Wielokrotnie reprezentował akcjonariuszy w różnego rodzaju sytuacjach konfliktowych, negocjacjach, a także w roli pełnomocnika podczas WZA. Prowadził liczne szkolenia i prelekcje z zakresu finansów i analiz oraz prawa rynku kapitałowego. Jest autorem setek komentarzy, wypowiedzi oraz artykułów i publikacji dla większości czołowych mediów finansowych i ekonomicznych w Polsce. Jest również autorem kilkudziesięciu niezależnych raportów analitycznych nt. spółek debiutujących na GPW oraz setek analiz rynkowych. Od 2004 r. związany jest ze SII początkowo odpowiadając za Dział Analiz SII. Od 2008 do końca 2019 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu SII odpowiadając za Dział Ochrony Praw Inwestorów. Obecnie odpowiada ponownie m.in. za rozwój Działu Analitycznego SII. Od 2014 r. jest członkiem Komitetu konsultacyjnego ds. ładu korporacyjnego powołanego przez GPW. Od 2011 r. prowadzi także działalność doradczą oraz consultingową. Zasiadał w nadzorze spółek publicznych i niepublicznych. Od 2012 r. jest członkiem Rady Nadzorczej, a obecnie również Przewodniczącym Komitetu Audytu w Spółce Unimot S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie