Chat with us, powered by LiveChat

Koronawirus zaatakował giełdy. To bessa? Analizujemy sytuację S&P 500 i DAX

Skomentuj artykuł
© Lumarmar - stock.adobe.com

Światowe giełdy długo pozostawały silne mimo bardzo szybko rozprzestrzeniającego się koronawirusa na terenie Chin. Nie straszne były dla rynków akcji informacje o kilkudziesięciu tysiącach chorych, czy tysiącach osób, które zmarły. Panika wystąpiła dopiero w momencie, jak wirus zaczął rozprzestrzeniać się w Europie, a konkretnie we Włoszech. Zrodziło to obawy o eskalacje tego problemu na rynku europejskim. Postanowiliśmy sprawdzić jak w obliczu paniki jaka wystąpiła na rynkach z początkiem bieżącego tygodnia, prezentuje się sytuacja techniczna kluczowego indeksu w Europie, a więc niemieckiego DAX, a także przeanalizowaliśmy sytuację techniczną na amerykańskim indeksie S&P 500.

Koronawirus

Wracając jeszcze na chwilę do kwestii koronawirusa warto zauważyć, że przynajmniej według oficjalnych danych statystyki dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa w tym liczby zachorowań i wyleczeń od około 10 dni są wyraźnie lepsze niż wcześniej, a od 19 lutego liczba osób wyleczonych na świecie każdego dnia przerasta istotnie liczbę nowych zachorowań. Dla przykładu we wczorajszym dniu odnotowano na świecie 845 nowych przypadków zachorowań przy 2700 przypadkach osób wyleczonych. Łącznie wyleczono już ponad 30 tys. osób wobec nieco ponad 81 tys. odnotowanych oficjalnie przypadków koronawirusa. Poza Chinami liczba zachorowań wzrosła wczoraj o 400 osób, a dzisiejsze dane wskazują taki sam przyrost. Łączna liczba przypadków zachorowań odnotowanych poza Chinami sięga na dziś 2,9 tys. 

 

W sytuacji kiedy rynek byka na wielu giełdach jest dojrzały, a przysłowiowa „struna” mocno napięta wystarczy czasami jeden impuls by wywołać panikę. Tym impulsem okazał się tym razem fakt rozprzestrzeniania wirusa w Europie. Niemal pewne jest już dziś, że globalna gospodarka w 1Q 2020 r. odczuje skutki tego wirusa. Trudno je jednak jeszcze na dziś oszacować. Pojawia się natomiast pytanie, czy to co obserwowaliśmy w ostatnich dniach, to wyłącznie flash crash (a więc szybka i gwałtowna korekta w trendzie wzrostowym, która pozwola na istotne schłodzenie wskaźników) na kluczowych rynkach akcji, czy też trwalsza zmiana trendu. Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

Czy to koniec wzrostów DAX i S&P 500?

Po blisko trzydniowej panice jest to pytanie, które zadaje sobie niemal każdy inwestor na świecie. Na ten moment obraz techniczny rynków przedstawia się dość klarownie i wnioski również są dość jednoznaczne.

 

Zobacz także:

 

Jak prezentuje się sytuacja techniczna S&P 500?

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Specjalizacja Zarządzanie Inwestycjami i Nieruchomościami. Ukończył liczne kursy związane z rynkiem kapitałowym, z wyceną spółek, czy też kreatywną księgowością. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie analityki giełdowej, makroekonomicznej oraz wyceny spółek. Specjalizuje się również w tematyce sporów korporacyjnych, a także w obszarze przepisów prawa rynku kapitałowego oraz spółek prawa handlowego. Wielokrotnie reprezentował akcjonariuszy w różnego rodzaju sytuacjach konfliktowych, negocjacjach, a także w roli pełnomocnika podczas WZA. Prowadził liczne szkolenia i prelekcje z zakresu finansów i analiz oraz prawa rynku kapitałowego. Jest autorem setek komentarzy, wypowiedzi oraz artykułów i publikacji dla większości czołowych mediów finansowych i ekonomicznych w Polsce. Jest również autorem kilkudziesięciu niezależnych raportów analitycznych nt. spółek debiutujących na GPW oraz setek analiz rynkowych. Od 2004 r. związany jest ze SII początkowo odpowiadając za Dział Analiz SII. Od 2008 do końca 2019 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu SII odpowiadając za Dział Ochrony Praw Inwestorów. Obecnie odpowiada ponownie m.in. za rozwój Działu Analitycznego SII. Od 2014 r. jest członkiem Komitetu konsultacyjnego ds. ładu korporacyjnego powołanego przez GPW. Od 2011 r. prowadzi także działalność doradczą oraz consultingową. Zasiadał w nadzorze spółek publicznych i niepublicznych. Od 2012 r. jest członkiem Rady Nadzorczej, a obecnie również Przewodniczącym Komitetu Audytu w Spółce Unimot S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie