Chat with us, powered by LiveChat

Koronawirus wywiera presję na inwestorów. Gorsze nastroje w Polsce i USA

Skomentuj artykuł

Aż 15,6 pkt. stracił Indeks Nastrojów Inwestorów publikowany w każdy czwartek przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Widoczne pogorszenie nastrojów odnotowano również w USA, które objawiło się spadkiem udziału byków w skali tygodnia o 10,1 pkt. procentowego. Większy pesymizm inwestorów może wynikać z niepokojów związanych z koronawirusem.

 

Zgodnie z najnowszymi wynikami badania przeprowadzonego przez SII, Indeks Nastrojów Inwestorów ma wartość 2,6 pkt., o 15,6 pkt. mnie niż miało to miejsce tydzień temu. Z odczytu wynika również, że przewaga inwestorów spodziewających się na giełdzie trendu wzrostowego w ciągu najbliższego półrocza nad niedźwiedziami, jest już minimalna. Ostatni raz podobny poziom INI prezentował 12 grudnia 2019 roku.

 

Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów 

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

ini_indeks_27_02_2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Udział byków, czyli inwestorów spodziewających się na giełdzie trendu wzrostowego zmalał z poziomu 47,4 procent w ubiegłym tygodniu, do 39,6 procent obecnie, co daje spadek o 7,7 pkt. procentowego. O prawie tyle samo, do poziomu 37 procent, wzrósł udział niedźwiedzi, natomiast odsetek inwestorów nastawionych neutralnie, a zatem spodziewających się trendu bocznego wynosi 23,3 procent. Szczegółowy udział poszczególnych stronnictw widoczny jest na nowej grafice poniżej.

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie
w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

 

Byki

39,6%

Zmiana t/t: -7,7 p.p.

 

 

Neutralni

23,3%

Zmiana t/t: -0,1 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

37,0%

Zmiana t/t: +7,8 p.p.

 

 

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 20.02-27.02.2020
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Gorsze nastroje inwestorów to efekt m.in. koronawirusa. Zachorowania z nim związane odnotowano już w Europie, co wpłynęło na notowania głównych indeksów. Na GPW od początku tygodnia WIG stracił 6,92 procent, WIG20 poszedł w dół o 7,42, a mWIG40 zniżkował o 6,16 procent. Spośród wymienionych indeksów najmniej stracił sWIG80 - 4,33 procent. O tym, które spółki najbardziej ucierpiały podczas pierwszych trzech sesji tego miesiąca pisaliśmy w osobnej analizie. Wśród nich jest działających w branży turystycznej Rainbow Tours.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

W kwestii danych makroekonomicznych, we wtorek poznaliśmy odczyt bezrobocia za styczeń. Według GUS odsetek osób bez pracy wyniósł 5,5 procent, co jest zgodne z oczekiwaniami rynku.

USA

Według American Association of Individual Investors, udział inwestorów spodziewających się trendu wzrostowego na amerykańskiej giełdzie zmalał w ciągu tygodnia o 10,1 pkt. procentowego do poziomu 30,4 procent. Zatem ich odsetek jest najniższy od 31 października 2019 roku. O nieco większą wartość (10,5 pkt. proc.) wzrósł natomiast udział niedźwiedzi (+39,1 proc. t/t). Z kolei niewielką zmianę zaliczył udział graczy nastawionych neutralnie. Ich odsetek zmalał o 0,3 pkt. procentowego do poziomu 30,4 procent.

 

Sentyment inwestorów

ini_aaii_indeks_27_02_2020

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 20.02-27.02.2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Sytuację techniczną indeksu S&P500 w obliczu niepokojów związanych koronawirusem prezentowaliśmy w osobnym tekście. Indeks S&P500 na przestrzeni ostatnich 5 sesji stracił na wartości około 10 procent. Podobna skala spadków dotyczy również Nasdaq. 

 

W tym tygodniu Amerykanie poznali rewizje PKB za czwarty kwartał. Według Biura Analiz Ekonomicznych USA, poziom wskaźnika annualizowanego amerykańskiego PKB wyniósł 2,1 procent.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie