Chat with us, powered by LiveChat

Analizujemy CI Games po premierze nowego Snipera

Skomentuj artykuł
Źródło: sniperghostwarriorcontracts.com

W ostatni piątek o godzinie 19 miała miejsce premiera najnowszej produkcji studia CI Games – Sniper Ghost Warrior Contracts. Szerzej o grze i naszych oczekiwaniach pisaliśmy w ubiegłotygodniowym materiale. Obecnie na platformie Steam w rankingu globalnych bestselerów gra zajmuje 35 lokatę, obsuwając się o 30 pozycji względem piątkowego 5-tego miejsca. Akcje na początku sesji otworzyły się na blisko jednoprocentowym minusie. Tuż przed godziną 11-tą walory zniżkowały o około 6%.

Oceny gry

Na chwilę obecną najnowszy Sniper zebrał na cyfrowej platformie dystrybucji gier Steam 444 recenzje. Tuż po premierze  80% z ocen graczy stanowiły oceny pozytywne, ale jednocześnie już w sobotę ilość pozytywów spadła w pobliże 60%, by później systematycznie wzrastać do obecnego poziomu 69%. Taką notę można uznać na chwilę obecną za średnią, aczkolwiek na tle Snipera Ghost Warrior 3 jest to wyraźny postęp do przodu (poprzednia produkcja ma obecnie na Steam raptem 55% ocen pozytywnych). W przypadku innej platformy cyfrowej dystrybucji gier GOG.com oceny są na poziomie 3,7/5.

 

Serwis Metacritic wskazuje na chwilę obecną w przypadku wydania na PC oceny użytkowników na poziomie 6,9 na 10, a w przypadku recenzji serwisów branżowych 70 na 100.  Korzystniejsza sytuacja jest w przypadku wydania konsolowego, gdzie gra zbiera lepsze noty i w chwili obecnej ilość pozytywów na platformie Xboxe One w oparciu o około 30 ocen oscyluje w pobliżu 80%. Podobnie pod względem ocen wygląda sytuacja w przypadku konsoli PS4.

Miejsca w rankingach

Pod względem pozycji rankingowych na platformie Steam dzień debiutu był stosunkowo dobry dla Spółki i najnowszego Snipera. Najnowsza produkcja wspięła się bowiem na 5 miejsce globalnych bestselerów Steam. Niestety dzień później gra spadła już w okolice 12 miejsca, a dzisiejszego poranka była już w pobliżu 36 pozycji.

W przypadku konkurencyjnej dla Steam platformy GOG.com gra zajmuje obecnie pierwsze miejsce wśród bestsellerów. Spółka do najnowszej gry dodaje w tym przypadku bezpłatnie Snipera Ghost Warrior 2. Choć pozycja na platformie GOG.com jest bardzo pozytywna dla Spółki, to pamiętać też należy, że GOG.com jest platformą znacznie mniejszą od Steam. Z kolei w przypadku platformy Xboxe One w rankingu Top Paid Games w USA gra zajmuje dopiero 216 miejsce.

 

Niestety rynek nie zna na dziś finalnych kosztów produkcji i marketingu najnowszego Snipera. Zatem o ile można dokonywać orientacyjnych szacunków bieżącej sprzedaży gry, o tyle trudno ocenić jakie przychody są niezbędne do pokrycia ww. kosztów. Pozostaje mieć nadzieję, że Spółka więcej na ten temat napisze w raporcie za 3 kwartał br. W najbliższym czasie istotne z punktu widzenia notowań akcji spółki będzie kształtowanie się ocen i pozycji rankingowych Snipera w kolejnych dniach i tygodniach po premierze, a także potencjalny wpływ na sprzedaż trybu wieloosobowego gry (udostępnienie planowane jest w grudniu). Bardzo ważne mogą okazać się również informacje o Sniperze, które mają bybć zawarte w najbliższym raporcie okresowym.

Więcej danych o sprzedaży w raporcie za 3Q

Spółka dwa tygodnie temu informowała o przesunięciu terminu publikacji raportu za 3 kwartał z dnia 21 listopada na dzień 29 listopada. Jak wyjaśniano w raporcie, zmiana terminu publikacji raportu za 3 kwartał była związana z premierą gry Sniper Ghost Warrior Contracts i jak Spółka podkreśliła, przesunięcie terminu publikacji skonsolidowanego raportu kwartalnego za 3 kwartał 2019 r. pozwoli na przedstawienie w nim pierwszych, kluczowych danych dotyczących sprzedaży gry Sniper Ghost Warrior Contracts.

Spółka nie odpowiedziała na pytania

W poprzednim tygodniu, zgodnie z Państwa prośbą SII próbowało uzyskać od Prezesa CI Games w ramach cyklu „5 pytań do…” odpowiedzi na kilka pytań dotyczących premiery najnowszego Snipera. Niestety nasze i Państwa pytania pozostały bez jakiejkolwiek reakcji ze strony Spółki.

Analiza techniczna

Kilka dni temu publikowaliśmy analizę techniczną wykresu CI Games. Jak wówczas pisaliśmy, sytuacja techniczna średnioterminowo nie wyglądała korzystnie i na dziś niewiele w tym zakresie się zmieniło. Silnym oporem nadal niezmiennie pozostaje przedział 0,89-0,94 zł. Dopiero trwałe przełamanie tego poziomu i dodatkowo przebicie piątkowego szczytu na poziomie 0,98 zł mogłoby wyraźnie poprawić krótkoterminowy obraz techniczny i otworzyć furtkę do kolejnej istotnej strefy oporowej znajdującej się w przedziale 1,2-1,26 zł (następny opór to 1,74 zł). Silną strefą wsparcia pozostaje z kolei wciąż przedział 0,63-0,72 zł. W przypadku jej przełamania kolejnym bardzo silnym wsparciem będzie poziom okolic 0,2 zł.

 

CI Games – wykres kursu akcji (skala tygodniowa)
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

© 2012-2019 Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zastrzega, iż wszystkie materiały dostępne w serwisie sii.org.pl są objęte ochroną prawa autorskiego. Kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie i inne formy korzystania z materiałów umieszczonych w ww. serwisie wykraczające poza granice dozwolone prawem jest zabronione

 

Autor artykułu

 

Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Specjalizacja Zarządzanie Inwestycjami i Nieruchomościami. Ukończył liczne kursy związane z rynkiem kapitałowym, z wyceną spółek, czy też kreatywną księgowością. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie analityki giełdowej, makroekonomicznej oraz wyceny spółek. Specjalizuje się również w tematyce sporów korporacyjnych, a także w obszarze przepisów prawa rynku kapitałowego oraz spółek prawa handlowego. Wielokrotnie reprezentował akcjonariuszy w różnego rodzaju sytuacjach konfliktowych, negocjacjach, a także w roli pełnomocnika podczas WZA. Prowadził liczne szkolenia i prelekcje z zakresu finansów i analiz oraz prawa rynku kapitałowego. Jest autorem setek komentarzy, wypowiedzi oraz artykułów i publikacji dla większości czołowych mediów finansowych i ekonomicznych w Polsce. Jest również autorem kilkudziesięciu niezależnych raportów analitycznych nt. spółek debiutujących na GPW oraz setek analiz rynkowych. Od 2004 r. związany jest ze SII początkowo odpowiadając za Dział Analiz SII. Od 2008 do końca 2019 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu SII odpowiadając za Dział Ochrony Praw Inwestorów. Obecnie odpowiada ponownie m.in. za rozwój Działu Analitycznego SII. Od 2014 r. jest członkiem Komitetu konsultacyjnego ds. ładu korporacyjnego powołanego przez GPW. Od 2011 r. prowadzi także działalność doradczą oraz consultingową. Zasiadał w nadzorze spółek publicznych i niepublicznych. Od 2012 r. jest członkiem Rady Nadzorczej, a obecnie również Przewodniczącym Komitetu Audytu w Spółce Unimot S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie