Chat with us, powered by LiveChat

Sporo emocji na akcjach CI Games. Sprawdzamy dlaczego i analizujemy wykres

Skomentuj artykuł
Źródło: sniperghostwarriorcontracts.com

Już za kilka dni debiutować będzie najnowsza i najważniejsza gra spółki CI Games - Sniper Ghost Warrior Contracts. Tymczasem kurs akcji w ostatnich tygodniach zachowuje się bardzo słabo, a obawy inwestorów wzrosły po tym, jak Prezes Zarządu i główny udziałowiec zbył część walorów Spółki zapewniających ponad 4% udział w jej kapitale zakładowym. Choć najnowsza gra trafi na kilka platform jednocześnie, to jednak zbyt dużym optymizmem nie napawa wciąż obecna pozycja gry na tzw. wishliście Steam. Nie trudno więc się dziwić, że akcjonariusze są w ostatnich dniach pełni obaw o debiut, a kurs akcji jest rozchwiany. Czwartkowe i piątkowe notowania, po wcześniejszej serii spadków, przyniosły akcjonariuszom silniejsze odreagowanie wzrostowe. Początek dzisiejszych notowań także rozpoczął się od wzrostów.

Czym jest Sniper: Ghost Warrior Contracts?

Sniper: Ghost Warrior Contracts jest kolejną odsłoną serii Sniper: Ghost Warrior. Tym razem jednak gra zmieniła formułę. Spółka chcąc wyciągnąć wnioski z błędów przy produkcji poprzedniego Snipera, zdecydowała, że zamiast otwartego świata otrzymamy kilka różnych map, na których gracz będzie wykonywał misje i realizował tytułowe kontrakty. Spółka poinformowała także w ostatnim czasie graczy, że Sniper: Ghost Warrior Contracts w dniu premiery gry będzie bez trybu sieciowego. CI Games zapowiedział jednak darmową aktualizację, dzięki której Multiplayer będzie dostępny w grze jeszcze w tym roku w grudniu, a ponadto w ocenie twórców gry, sieciowe zmagania ze Sniper: Ghost Warrior Contracts mają być wyłącznie dodatkiem, a Studio skupiła się na dostarczeniu jak najlepszych doświadczeń z gry dla pojedynczego gracza.

Sniper: Ghost Warrior 3 rozczarował

Inwestorzy giełdowi wciąż w pamięci mają debiut poprzedniej gry studia, tj. Sniper Ghost Warrior 3. Nadzieje zarówno inwestorów, jak i graczy wobec tej gry były bardzo duże, tymczasem brak oczekiwanego przez graczy trybu multiplayer i mnóstwo innych zastrzeżeń do gry, sprawiły, że zarówno sprzedaż gry odbiegała istotnie od oczekiwań rynku, jak również jej oceny. Warto wspomnieć, że po ponad 2 latach od debiutu tej produkcji gracze wystawili na platformie cyfrowej dystrybucji gier Steam ponad 4500 ocen z czego raptem 54% to oceny pozytywne. Jest to niewątpliwie bardzo niski poziom korzystnych ocen, a na pewno nie taki na jaki liczył wówczas rynek. Z kolei w serwisie Metacritic średnia ocen z recenzji serwisów branżowych odnosząca się do wydania na komputery PC, to 59 na 100 oraz średnia ocen w przypadku graczy, to z kolei 6,2 na 10. W konsekwencji kurs akcji spadł po debiucie Snipera Ghost Warrior 3 w bardzo krótkim czasie z około 3 zł do 1 zł, by przez kolejne lata konsolidować w pobliżu 1 zł.

30 października ruszyła przedsprzedaż gry

Nowa gra studia CI Games będzie miała swoją premierę w dniu 22 listopada i co istotne odbędzie się ona jednocześnie na komputerach PC oraz konsolach PS4, Xbox One. CI Games nieco ponad 2 tygodnie temu uruchomił również cyfrową przedsprzedaż najnowszego Snipera. Dziś w okolicy godziny 11:00 pre-order tej gry był sklasyfikowany na 76 miejscu globalnych bestselerów platformy Steam. Z kolei na tzw. wishliscie na platformie Steam najnowsza gra studia CI Games jest sklasyfikowana na 73 pozycji. Obecne miejsce na wishliście nie napawa wciąż zbyt dużym optymizmem.  Bardzo ważne, o ile nie kluczowe dla wielkości wishlisty na moment premiery mogą okazać się jednak działaniamarketingowe na jakie zdecyduje się Spółka w najbliższych kilku dniach, jak i tuż po premierze, recenzje serwisów branżowych, a także w szczególności ewentualne działania bodźcujące do zakupu gry skierowane do posiadaczy wcześniejszych gier z serii Sniper (np. w formie specjalnych kuponów rabatowych dla osób, które nabyły gry z tej serii za pośrednictwem platformy Steam). Jeśli w najbliższych dniach wishlista osób oczekuujących na grę wyraźnie przyrośnie, a tuż po debiucie oceny graczy i recenzentów będą wysokie, to zwiększy to szansę na sukces sprzedażowy najnowszej produkcji Spółki. Poziom zainteresowania grą (przed debiutem) ze strony graczy PC-towych można śledzić na bieżąco m.in. obserwując pozycję pre-orderów Snipera w rankingu globalnych bestselerów Steam, a także miejsce na wishliscie, a w obu przypadkach pozycje te wraz ze zbliżającym się debiutem powinny z każdym dniem wzrastać. Finalnie jw. wspomniano bardzo istotna okaże się jakość gry. Ten gatunek gier jest popularny wśród graczy, więc w szczególności ewentualne wysokie noty nowego Snipera mogą mieć bardzo istotne znaczenie dla poziomu sprzedaży gry tuż po premierze, jak i w dłuższym terminie, a obecne miejsce na wishliście wciąż jeszcze nie przekreśla sukcesu sprzedażowego gry na PC. Pamiętać jednak też należy, że gra debiutuje na kilku platformach jednocześnie.


Obecnie zarówno wśród graczy, jak i inwestorów jest jednak duża niepewność, wciąż obawiają się oni o poziom jakościowy gry oraz o to, czy uda się Spółce zmazać plamę powstałą po debiucie Snipera Ghost Warrior 3. Obecne pozycje rankingowe najnowszej produkcji studia, tj. zarówno pre-orderu na platformie Steam, jak również pozycja gry na Wishliście na tej platformie, nie napawają jeszcze zbyt dużym optymizmem. Niepokój budzi też sprzedaż akcji przez Prezesa Spółki. Najprawdopodobniej te właśnie czynniki połączone z silnymi spadkami innych spółek z branży po debiucie ich gier (mowa m.in. o spółkach Bloober Team, Varsav Games Studios oraz The Farm51) sprawiają, że ostrożność inwestorów przed każdym nowym debiutem gry, notowanego na giełdzie przedstawiciela branży jest istotnie większa niż jeszcze kilka miesięcy temu. Takie reakcje rynku pokazują, że krótkoterminowe oczekiwania inwestorów giełdowych odnośnie poziomu sprzedaży gier są nierzadko wyraźnie większe w stosunku do wycen niektórych firm. W konsekwencji, co widać choćby po przykładzie CI Games, inwestorzy przynajmniej chwilowo z dużo większą ostrożnością podchodzą do dyskontowania sukcesu gier, częściej w ostatnim czasie dyskontując w kursach potencjalną porażkę sprzedażową danej produkcji. Jeśli więc któraś z produkcji zaskoczy rynek w sposób bardzo pozytywny, to może mieć to istotnie pozytywny wpływ na notowania danej spółki.  

Umowy dystrybucyjne

Warto także wspomnieć, że w ostatnich tygodniach i miesiącach Spółka informowała o podpisaniu umów dystrybucyjnych dotyczących najnowszej produkcji. 12 września CI Games zawarł m.in. umowę z Game King LLC z siedzibą w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która obejmuje wprowadzanie Snipera do sprzedaży na zasadzie wyłączności na terenie Bliskiego Wschodu (Bahrajn, Egipt, Jordania, Kuwejt, Liban, Oman, Katar, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Pakistan, Maroko, Tunezja, Algieria). W dniu 26 sierpnia 2019 r. CI Games zawarł umowę dystrybucyjną ze spółką H2 Interactive Co. Ltd. z siedzibą w Seulu w Korei Południowej, a umowa obejmuje wprowadzanie gry do sprzedaży na zasadzie wyłączności w Japonii i Korei Południowej. W maju br. Spółka zawarła z kolei umowę dystrybucyjną z Koch Media GmbH, a jej przedmiotem jest dystrybucja gry (wprowadzenie do sprzedaży na zasadzie wyłączności) na terytorium Austrii, Niemiec, Szwajcarii, krajów Beneluksu, Włoch, Hiszpanii i Portugalii. Jak CI Games podkreślał spółka zawarła umowy dystrybucyjne dotyczące sprzedaży swojej najnowszej produkcji w formie fizycznych nośników na wszystkie kluczowe dla tej produkcji rynki zbytu z wyjątkiem Japonii i Korei Południowej.  Natomiast dystrybucja nowego Snipera na rynku Stanów Zjednoczonych odbywać się będzie bezpośrednio przez spółkę zależną - CI Games USA Inc., która będzie zarządzać również dystrybucją w Kanadzie oraz na rynkach Południowej Ameryki.

Sprzedaż akcji przez Prezesa

Analizując sytuacje Spółki należy też przypomnieć, że jeszcze w czerwcu tego roku Firma pozyskała ponad 9 mln zł z emisji blisko 11 mln akcji, a akcje były sprzedawane po 90 gr. Przynajmniej część z tych środków miała wesprzeć działania związane z najnowszym Sniperem.


Natomiast w ostatnim czasie (koniec października) wiele kontrowersji wzbudziła informacja o sprzedaży akcji dokonanej przez Prezesa CI Games. Jak wynikało z komunikatu Spółki Pan Marek Tymiński, założyciel, prezes i główny akcjonariusz CI Games zmniejszył zaangażowanie w spółce do 32,52 proc. głosów na WZA z wcześniej posiadanych 36,84 proc. głosów. Jak wynikało z informacji do sprzedaży doszło w ramach transakcji pakietowej i dotyczyła ona 7 mln akcji Spółki przy cenie 0,99 zł za jedną akcję.


Prezes wyjaśniał w mediach po dokonanej transakcji, że mocno wierzy w najnowszą grę, a transakcja była zainicjowana przez inwestora, który był zainteresowany nawet większą ilością akcji. Zachowanie kursu wskazuje, że wyjaśnienia te nie przekonały rynku, a obawy inwestorów potęgowane są innymi czynnikami, o których wspomniano wyżej.

Co mówi wykres?

W ostatnich tygodniach można było obserwować silną wyprzedaż akcji, która miała miejsce przy wyraźnie zwiększonym wolumenie. Kurs akcji od 18 października do 14 listopada br. spadł łącznie o około 40 % z nieco ponad 1,2 zł do poziomu 0,72 zł. Sesja z 14 listopada przyniosła jednak odrodzenie się strony popytowej, a kurs po początkowej silnej przecenie zamknął się w tym dniu na blisko 4% plusie, tworząc przy tym pozytywny obraz na wykresie świecowym. Co bardzo ważne popyt uaktywnił się w pobliżu górnej strefy bardzo silnego długoterminowego wsparcia, które przebiega w przedziale 0,63-0,71 zł. W przypadku jego przełamania kolejnym bardzo silnym wsparciem byłby dopiero poziom okolic 0,2 zł. Po czwartkowym przesileniu, w piątek nastąpiła kontynuacja silnego wzrostu.


Krótkoterminowy obraz wykresu wciąż nie wygląda jednak dobrze. W najbliższych dniach przekonamy się bowiem, czy obecny wzrost jest tylko ruchem powrotnym (korekcyjnym) do przełamanej wcześniej strefy wsparcia, tj. przedziału 0,89-0,94 zł, czy też jest to próba zainicjowania większego ruchu wzrostowego. Dopiero trwałe przełamanie poziomu 0,94 zł mogłoby poprawić krótkoterminowy obraz techniczny wykresu i otworzyć furtkę do kolejnej istotnej strefy oporowej znajdującej się w przedziale 1,2-1,26 zł (następny opór - 1,74 zł). Zatem ewentualne większe uaktywnienie się strony podażowej w przedziale 0,89-0,94 zł będzie sygnałem niepokojącym, a pozytywnym wybicie powyżej tej strefy. Natomiast debiut gry i jej przyjęcie przez graczy będzie głównym determinantem kształtowania notowań w najbliższych tygodniach i to on powinien przesądzić o przyszłym kursie oraz obrazie technicznym wykresu.

 

CI Games – wykres kursu akcji (skala dzienna)
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

CI Games – wykres kursu akcji (skala tygodniowa)
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

© 2012-2019 Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zastrzega, iż wszystkie materiały dostępne w serwisie sii.org.pl są objęte ochroną prawa autorskiego. Kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie i inne formy korzystania z materiałów umieszczonych w ww. serwisie wykraczające poza granice dozwolone prawem jest zabronione.

Autor artykułu

 

Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Specjalizacja Zarządzanie Inwestycjami i Nieruchomościami. Ukończył liczne kursy związane z rynkiem kapitałowym, z wyceną spółek, czy też kreatywną księgowością. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie analityki giełdowej, makroekonomicznej oraz wyceny spółek. Specjalizuje się również w tematyce sporów korporacyjnych, a także w obszarze przepisów prawa rynku kapitałowego oraz spółek prawa handlowego. Wielokrotnie reprezentował akcjonariuszy w różnego rodzaju sytuacjach konfliktowych, negocjacjach, a także w roli pełnomocnika podczas WZA. Prowadził liczne szkolenia i prelekcje z zakresu finansów i analiz oraz prawa rynku kapitałowego. Jest autorem setek komentarzy, wypowiedzi oraz artykułów i publikacji dla większości czołowych mediów finansowych i ekonomicznych w Polsce. Jest również autorem kilkudziesięciu niezależnych raportów analitycznych nt. spółek debiutujących na GPW oraz setek analiz rynkowych. Od 2004 r. związany jest ze SII początkowo odpowiadając za Dział Analiz SII. Od 2008 do końca 2019 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu SII odpowiadając za Dział Ochrony Praw Inwestorów. Obecnie odpowiada ponownie m.in. za rozwój Działu Analitycznego SII. Od 2014 r. jest członkiem Komitetu konsultacyjnego ds. ładu korporacyjnego powołanego przez GPW. Od 2011 r. prowadzi także działalność doradczą oraz consultingową. Zasiadał w nadzorze spółek publicznych i niepublicznych. Od 2012 r. jest członkiem Rady Nadzorczej, a obecnie również Przewodniczącym Komitetu Audytu w Spółce Unimot S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie