Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Wyniki TIM SA i Grupy Kapitałowej TIM po 3 kwartałach 2019 r.

Temat czatu: Wyniki TIM SA i Grupy Kapitałowej TIM po 3 kw. 2019 r.

Data: poniedziałek, 25 listopada, godz. 12:00

 

 

 

Więcej:

 

Przypomnienie: Dodaj ten czat do swojego kalendarza

 

Na pytania inwestorów odpowiedzieli:

 

Piotr TokarczukPiotr Tokarczuk
Od 2017 r. Członek Zarządu i dyrektor finansowy TIM SA.
Menadżer z 20-letnim doświadczeniem w obszarze zarządzania finansami, w tym m.in. zarządzania płynnością, rynków finansowych, budżetowania, kontrolingu i optymalizacji kosztowej w przedsiębiorstwach polskich i międzynarodowych. W latach 2007-2017 Dyrektor Naczelny ds. Finansów KGHM Polska Miedź SA.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wydział Zarządzania i Informatyki. Ukończył również studia podyplomowe: Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, SGH w Warszawie oraz E&Y Academy of Business oraz KGHM Executive Academy, IMD Business School w Lozannie oraz US Colorado School of Mines.
Poza pełnieniem funkcji w Zarządzie TIM-u jest Przewodniczącym Rady Nadzorczej TUW Cuprum w Lubinie, Członkiem Rady Nadzorczej ROTOPINO.PL SA z siedzibą w Bydgoszczy oraz Członkiem Rady Nadzorczej 3LP SA z siedzibą w Siechnicach.

 

Piotr NosalPiotr Nosal
Członek Zarządu (od 2019 r.) i dyrektor handlowy (od 2018 r.) TIM SA.
W TIM SA od 2007 r., m.in. na stanowiskach zastępcy kierownika Działu Wsparcia Sprzedażu i zastępcy dyrektora zakupów.
Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej. Ukończył także studia podyplomowe: Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz „Skuteczny Menadżer Nowoczesnej Firmy” na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

TIM SA

TIM SA jest największym hurtowym dystrybutorem artykułów elektrotechnicznych w Polsce (według miesięcznika „Elektrosystemy”, nr 5/2019). Spółka powstała w 1987 r. we Wrocławiu, od 1998 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Sprzedaż prowadzona jest na TIM.pl, w aplikacji mobilnej mTIM, telefonicznie oraz poprzez ogólnopolską sieć biur i przedstawicieli handlowych.

 

Przez ćwierć wieku TIM sprzedawał wyłącznie za pośrednictwem sieci hurtowni elektrycznych. W 2013 r. zmienił model biznesowy, stawiając na e-commerce i sprzedaż poprzez TIM.pl. W 2018 r. niemal 71% obrotów spółki (532,8 z 751,5 mln zł) pochodziło ze sprzedaży online.

 

Centrala TIM SA znajduje się we Wrocławiu. Grupę Kapitałową TIM tworzą również: Rotopino.pl S.A. (e-sklepy z elektronarzędziami w Polsce i Europie Zachodniej) i 3LP SA. Druga z tych spółek jest operatorem centrum logistycznego w podwrocławskich Siechnicach. Obiekt specjalizuje się w obsłudze podmiotów działających w sektorze e-commerce.

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z TIM SA, który odbędzie się 25 listopada (poniedziałek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowiedzą: Piotr Tokarczuk, Członek Zarządu i dyrektor finansowy oraz Piotr Nosal, Członek zarządu i dyrektor handlowy. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Dzień dobry. Rozpoczynamy czat inwestorski z Zarządem TIM SA. Są z nami: Piotr Nosal - członek zarządu i dyrektor handlowy oraz Piotr Tokarczuk - członek zarządu i dyrektor finansowy TIM SA. Zapraszamy do zadawania pytań!

 

Rafael: Wygląda na to, że spowolnienie w gospodarce nie wpłynęło specjalnie na wyniki Grupy TIM. Jakie są główne powody takiego stanu rzeczy?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Nosal] Obrany przez nas model sprzedaży jest bardziej odporny na cykle koniunkturalne. Za nami bardzo intensywny okres pracy w rynku. Podejmowaliśmy wiele nowych aktywności prosprzedażowych, ukierunkowanych na pozyskiwanie nowych klientów i zwiększanie lojalności dotychczasowych. Poszerzyliśmy ofertę o nowe grupy produktowe, oferowane w alternatywnych modelach sprzedaży (dropshipping). Przewagę niezmiennie daje nam szeroka oferta i duża baza klientów.

 

Tadziu: Co jest główną przewagą konkurencyjną spółki, która pozwala na dalszy wzrost sprzedaży pomimo osłabienia rynku?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Nosal] Odpowiedź jak wyżej : -).

 

sopek: Czy w kolejnych latach Spółka również będzie preferowała wypłatę zaliczki pod koniec roku zamiast dywidendy po zakończeniu roku obrotowego?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Decyzję o wypłacie ostatecznej wysokości dywidendy podejmie WZA po zakończeniu 2019 r., na podstawie oceny sytuacji finansowej spółki i otoczenia rynkowego.

 

Kinga: Czy ewentualne podwyżki cen prądu w 2019 roku mogą istotnie wpłynąć na wyniki Grupy?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Grupa Kapitałowa TIM nie jest dużym konsumentem energii elektrycznej, dlatego ewentualna podwyżka nie wpłynie istotnie na poziom kosztów operacyjnych.

 

klimas: Czy Państwa główni konkurenci mają tak mocno rozwinięty e-commerce jak TIM?

 

Zarząd TIM SA: [Pior Nosal] Wg naszej wiedzy, część naszych konkurentów pracuje nad rozwiązaniami e-commerce, jednak nie wiemy, na jakim są etapie i jaki model finalnie wdrożą. Jesteśmy przekonani, że aktualnie nikt z naszych konkurentów nie rozpoczął sprzedaży w tym kanel w takim samym modelu, jak my. A jeśli nawet posiadają sklep internetowy, to zdecydowana większość sprzedaży odbywa się w modelu tradycyjnym.

 

długoterminowo: Czy TIM zamierza pozostać spółką dywidendową w kolejnych latach? Czy rozważają Państwo przyjęcie polityki dywidendowej?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] W przyszłym roku planujemy rozważyć możliwość opublikowania polityki dywidendowej. Będziemy się poważnie zastanawiali nad pozostaniem spółką dywidendową.

 

ber.mok532@outlook.com: Jak podsumowaliby Państwo dotychczasową realizację ogłoszonej niedawno strategii? Idzie zgodnie z planem, czy może nawet trochę lepiej od oczekiwań?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Nosal]: Realizacja założonej strategii w naszej ocenie przebiega zgodnie z planem. W jej celu realizacji uruchomiliśmy wiele projektów, w które zaangażowani są pracownicy różnych wydział w naszej firmie. Część z nich jest na etapie testowania rozwiązań wynikających z rekomendacji grup projektowych, inne dzieją są w trakcie. Jesteśmy dobrej myśli.

 

akcjonariusz: jaka była dynamika przychodów spółki Rotopino w 3 kwartale?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Dynamika przychodów Rotopino.pl w III kw. 2019 r. wyniosła 5,8% rdr.

 

akcjonariusz: czy TIM zamierza wrócić do publikowania prognoz?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Nie mamy takich planów. Zwracamy jednak uwagę na dobre pokrycie analityczne GK TIM (Dom Analiz SII, DM mBanku i Noble Securities).

 

akcjonariusz: czy przegląd opcji który teraz trwa dotyczy tylko TIM czy spółek zależnych też?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Przegląd dotyczy całej Grupy Kapitałowej TIM.

 

Michal_inw: We wrześniu poinformowaliście Państwo o otwarciu przeglądu opcji strategicznych. Czy obecni główni akcjonariusze Spółki rozważają sprzedaż znacznego pakietu akcji i jakie są przyczyny takiej decyzji? Jak zaawansowane są rozmowy z potencjalnymi inwestorami?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Jesteśmy na końcowym etapie finalizowania współpracy z doradcą finansowym i prawnym, a zatem jest jeszcze za wcześnie, żeby rozmawiać o potencjalnych rozmowach i decyzjach.

 

Andrzej Grzelczyk: W jakim tempie rozwija się Rotopino? Szybciej czy wolniej od TIMu?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] W podobnym tempie.

 

KAMA: Jak rozwijają się nowe modele sprzedaży, tj. dropshipping, marketplace, B2B2C?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Nosal]: Jeśli mowa o dropshippingu i B2B2C, to są to projekty, które są na etapie wdrażania zaprojektowanych rozwiązań, mamy już pierwsze wyniki, które pozwalają na wyciągnięcie początkowych wniosków i optymalizację tych modeli biznesowych. W mojej ocenie jest trochę za wcześnie na mówienie o konkretnych wynikach sprzedażowych, natomiast pierwsze efekty są obiecujące. Tak, jak wspominaliśmy podczas publikacji strategii TIM - marketplace jest projektem, który może rozpocząć się po pełnym wdrożeniu dwóch powyższych - dropshippingu i B2B2C.

 

akcjonariusz: czy posiadając 100% akcji Rotopino rozważacie inkorporację tej spółki, prowadzi też działalność handlową w internecie.

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] W najbliższej przyszłości nie mamy takich planów.

 

rorut@interia.pl: Jak wytłumaczyć różnicę między zyskiem netto TIM SA i zyskiem całej grupy?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Za okres I-III kw. 2019 nasza spółka zależna 3LP SA miała stratę brutto, stąd wynik skonsolidowany jest niższy od jednostkowego.

 

Tomek: Panowie, czy przewidujecie program lojalnościowy?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Nosal]: Nie planujemy powrotu do idei programów lojalnościowych, chcemy bardziej skoncentrować się na innych aktywnościach prosprzedażowych.

 

akcjonariusz: Czy TIM planuje ekspansje zagraniczną ? model się do tego doskonale nadaje.

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Nosal]: Nie wykluczamy takiego kroku, jako jednego z elementów opcji strategicznych Spółki.

 

Krok: Ile wyniosły nakłady inwestycyjne do tej pory i jakie inwestycje planuje Grupa w 2020 roku?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Nakłady w okresie I-III kw. 2019 r. wyniosły 4,2 mln zł, natomiast co do 2020 r. jesteśmy jeszcze w okresie budżetowania, jednakże nie przewidujemy większych inwestycji.

 

@pytający: Czy spółka zamierza zwiększać skalę przychodów, czy bardziej zależy jej na efektywności działalności co obserwujemy po wynikach za ostatni kwartał? Czy spółka podejmuje działania w celu pozyskania kolejnych podmiotów pokroju IKEI? Czy jest miejsce w mocach i pracownikach by podjąć się obsługi kolejnego większego gracza na rynku e-commerce?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Jeżeli chodzi o 3LP SA, jesteśmy aktywni w zakresie pozyskiwania kolejnych klientów. Mamy możliwości obsługiwania kolejnych klientów z segmentu e-commerce dzięki zaawansowanej automatyce magazynowej (shuttle system).

 

Dominik: czemu ponownie jest robiony przegląd opcji dla całej Grupy Kapitałowej skoro niedawno zakończył się przegląd dla spółek zależnych. Pojawiły się jakieś nowe scenariusze?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Wcześniejszy przegląd opcji strategicznych dla spółek zależnych dotyczył oceny każdego aktywa z osobna, natomiast w ramach aktualnego przeglądu patrzymy na całą Grupę Kapitałową TIM.

 

Imp: Jak spółka zamierza sobie poradzić z dalszym wzrostem wynagrodzeń? Zakładam, ze wzrost minimalnego wynagrodzenia o 15% będzie sporym wyzwaniem.

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] W Grupie Kapitałowej TIM nie zatrudniamy nikogo na poziomie płacy minimalnej, natomiast z ogólnorynkową presją płacową radzimy sobie, zwiększając automatyzację i efektywność procesów biznesowych.

 

Michal_inw: Proszę o doprecyzowanie odpowiedzi na pytanie dot. opcji strategicznych: „Jesteśmy na końcowym etapie finalizowania współpracy z doradcą finansowym i prawnym.” Czy chodzi o finalizację rozmów o nawiązaniu współpracy z doradcą, czy finalizację rozmów już z potencjalnym inwestorem, w których uczestniczy doradca?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Chodzi na razie tylko o doradcę.

 

rorut@interia.pl: Czy czwarty kwartał 2019 może być rekordowym pod względem zysku netto w całym 2019 roku?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Nie publikujemy prognoz.

 

Dominik: czy przy tak dobrej sytuacji finansowej spółki i niskim w stosunku do dostępnych raportów kursie akcji rozważacie buy-back?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] W tej chwili nie mamy takich planów, ale proponujemy poczekać na wyniki przeglądu opcji strategicznych.

 

rorut@interia.pl: Kiedy spółka 3LP SA uzyska rentowność?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] 3LP SA jest aktualnie rentowna na poziomie operacyjnym, natomiast na poziomie wyniku brutto powinna uzyskać pozytywną rentowność w 2020 r.

 

Billy: Co może być motorem napędowym wyników w 2020 roku?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Dalszy wzrost sprzedaży TIM-u oraz zwiększenie skali usług logistycznych, świadczonych przez 3LP SA dla klientów spoza Grupy TIM.

 

inwestor dywidendowy: Czy uznać można że konkurentem dla TIM jest Grodno? Gdzie szukać spółek porównywalnych?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Nosal]: Funkcjonujemy w tej samej branży - to na pewno, jednak nasze modele działania są zdecydowanie odmienne, inaczej indentyfikujemy kwestie kierunków rozwoju biznesu. Działamy w modelu hybrydowym i przez to, że łączymy to, co jest siłą modelu tradycyjnego z nowoczesnymi technologiami, trudno jest znaleźć w Polsce i Europie spółkę porównywalną. Przykładowo, w USA firma Grainger ma podoby model działania, jak my.

 

Dominik: czy zakładacie delisting spółki?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] W tej chwili nie mamy takich planów, ale proponujemy poczekać na wyniki przeglądu opcji strategicznych.

 

Bartosz: Jak wygląda sprzedaż fotowoltaiki? Czy zamierzacie mocniej iść w ten segment?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Nosal]: Jest to bardzo dynamicznie rozwijająca się grupa produktowa, TIM ewidentnie korzysta na boomie w tym sektorze. Posiadamy aktualnie kompleksową ofertę produktową i profesjonalne kompetencje w zakresie doradztwa technicznego.

 

rorut@interia.pl: Czy rozliczenie sprzedaży gruntu przez 3LP nastąpi w 4 kwartale 2019?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Tak. Sprzedaż nieruchomości została zrealizowana w październiku 2019 r.: https://www.timsa.pl/zbycie-prawa-uzytkowania-wieczystego-nieruchomosci-przez-spolke-zalezna-tim-sa/

 

Dominik: czemu kurs jest taki niski?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Naszym zdaniem wynika to z ogólnej słabości polskiego rynku kapitałowego.

 

ciekawski: Czy planowana jest rozbudowa centrum logistycznego?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] W najbliższych kwartałach nie mamy takich planów, ale posiadamy grunt pod rozbudową magazynu na 26.000 mkw., więc jeżeli zajdzie taka potrzeba (nowi klienci 3LP SA spoza Grupy TIM), jesteśmy na to przygotowani.

 

Pasimo: Czy widzą Państwo przestrzeń do dalszego wzrostu marży zysku brutto ze sprzedaży?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Nosal]: Poziom generowanej marży jest również zależny od sytuacji rynkowej - wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądał rynek w kolejnych latach. W ostatnich dwóch latach pokazujemy, że jesteśmy w stanie generować wyższe marże i wyższe przychody, co nie jest łatwe. Tym samym, zawsze są szanse wygenerowanie lepszego wyniku na sprzedaży.

 

Dominik: czy w Europie są konkurenci, którzy również działają modelu hybrydowym?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Nosal]: Działamy w modelu hybrydowym i przez to, że łączymy to, co jest siłą modelu tradycyjnego z nowoczesnymi technologiami, trudno jest znaleźć w Polsce i Europie spółkę porównywalną. Jest natomiast amerykańska firma Grainger, która ma podobny model działania, jak my.

 

Piotr_65: Czy Grupa TIM ma jeszcze jakies nieruchomosci na sprzedaz?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Mamy jedną nieruchomość, która nie jest nam niezbędna do prowadzenia działalności operacyjnej i potencjalnie możemy ją sprzedać. Jest to biurowiec w Siechnicach, w którym do 2014 r. mieściła się centrala TIM SA.

 

@inwestor: jak wdrożenie PPK może wpłynąć na koszty działalności?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Nie spodziewamy się istotnego wzrostu kosztów w związku z wdrożeniem PPK.

 

@inwestor: jaki jest cel utrzymywania spółki na GPW przy tak słabym rynku kapitałowym? czy planowane jest pozyskanie kapitału przez giełdę?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Na 1. pytanie odpowiedź przyniesie przegląd opcji strategicznych. Co do pytania nr 2 - nie planujemy pozyskania kapitału przez giełdę.

 

technolog: Jakie są Państwa oczekiwania wobec sytuacji w budownictwie na najbliższe kwartały?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Nosal]: Od wielu lat powtarzamy, że naszym celem jest odstrajanie się od branży budowlanej, co zresztą widać po naszych aktualnych wynikach. Przyglądamy się temu, co dzieje się w branży budowlanej, równocześnie koncentrując się na realizacji projektów strategicznych i działań prosprzedażowych.

 

@inwestor: jaki wpływ na sytuację TIM ma bardzo słaba sytuacja finansowa dużych klientów jak Elektrobudowa, Elektrotim itp?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Struktura sprzedaży TIM SA jest bardzo rozdrobniona i przez to bezpieczna, dlatego wpływ sytuacji finansowej tych firm nie ma dla nas większego znaczenia.

 

Ryszard Budzan: Czy po tak dobrym roku jak 2019 Grupa będzie w stanie utrzymać wysoką dynamikę wzrostu w 2020 roku?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Nosal]: Staramy się zawsze realizować założone cele na 100%, więc liczymy na to, że nasze dobrze zaplanowane działania połączone z dużym zaangażowaniem całego zespółu przyniosą dobre wyniki w 2020.

 

@inwestor: czy spółka planuje aktywne działania w sektorze elektromobilności? rozszerzenie oferty o stacje ładowania itp.

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Mamy już takie produkty w naszej ofercie: https://www.tim.pl/rozdzielnice-i-obudowy/emobility/stacje-a-adowania-pojazda-w/

 

@inwestor: czy w zakresie fotowoltaika zamierzacie również oferować instalacje w kooperacji z firmami instalacyjnymi? w internecie takie modele są bardzo popularne np. w Oponeo można od razu zamówić opony z usługą wymiany u wulkanizatora.

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Nosal]: Na ten moment oferujemy naszym klientom oferujemy tylko produkty, ale nie wykluczamy tego w przyszłości.

 

rorut@interia.pl: Jaki okres czasu daje sobie TIM na przegląd opcji strategicznych - rok, 2 lata?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Chcemy go zakończyć w 2020 r.

 

@inwestor: czy planujecie rozwój w Polsce poprzez akwizycje?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Odpowiedź na to pytanie przyniesie przegląd opcji strategicznych.

 

rorut@interia.pl: Jaki udzał w rynku sprzedaży produktów elektrotechnicznych w Polsce posiada grupa TIM, kto jest waszym największym konkurentem?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Nosal]: Wg danych magazynu Elektrosytemu, który od wielu lat analizuje rynek elektrotechniki w Polsce, nasz udział w rynku za zeszły rok (2018 r.) wyniósł ponad 8%. Najświeższe dane będą dostępne w listopadowym numerze magazynu Elektrosystemów.

 

Dominik: Kiedy TIM rozpocznie sprzedaż zagranicą?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Nosal]: Nie wykluczamy takiego kroku, jako jednego z elementów opcji strategicznych Spółki.

 

@inwestor: czemu TIM ma tak niski udział w sprzedaży na polskim rynku? liderzy dystrybucji w innych branżach technicznych mają dużo większe udziały?

 

Zarząd TIM SA: [Piotr Tokarczuk] Dopiero się rozpędzamy ;-).

 

Moderator: Kończymy nasz czat. Serdecznie dziękujemy za wszystkie pytania. Życzymy miłego dnia.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie