Chat with us, powered by LiveChat

Spółki z GPW ze wzrostem znacznie powyżej 10000 procent. Oto 3 przykłady

Skomentuj artykuł
chones - fotolia.com

Spoglądając na wykres indeksu WIG za ostatnie lata dostrzeżemy wzrosty, ale odbiegają one znacznie od tego, co możemy oglądać na innych rynkach np. na Wall Street. Są jednak wyjątki w postaci konkretnych spółek, które na przestrzeni ostatnich lat w szczytowym momencie notowań zyskiwały wyraźnie ponad 10000 procent. Wśród nich jest m.in. 11 bit studios, LPP oraz CD Projekt.

 

Jeżeli spojrzymy na roczny wykres indeksu WIG okaże się, że na przestrzeni 12 miesięcy zyskał on niespełna 1 procent. Z kolei w perspektywie 5 lat zmiana nie przekracza 10 procent. Większe wzrosty znajdziemy w przypadku gdy wydłużymy okres obserwacji. W okresie 10-letnim zmiana poziomu indeksu WIG to niespełna 50 procent, a w perspektywie 20-letniej - około 300 procent. 

 

Jeżeli jednak przyjrzymy się bliżej okaże się, że wśród spółek należących do indeksu WIG znajdziemy takie, które mogą się pochwalić w niektórych przypadkach wzrostem na poziomie grubo przekraczającym 1000, 5000, a nawet 10000 procent. Poniżej trzy przykłady takich rodzynków.

11 bit studios

Obecnie jedna akcja spółki kosztuje około 340 zł. Na GPW ten producent gier zadebiutował 18 grudnia 2015 roku i wówczas pojedynczy walor był wyceniany na niespełna 70 zł. Łatwo zatem przekalkulować, że od tego czasu jego akcje podrożały o nieco mniej niż 400 procent. 

 

Trzeba jednak pamiętać, że na rynku kapitałowym 11 bit studios nie był wtedy nowicjuszem. Spółka przeniosła się bowiem z rynku NewConnect, na którym była notowana od 28 października 2010 roku. Kurs otwarcia na debiucie wyniósł wówczas 3,75 zł, tymczasem cena emisyjna akcji spółki wynosiła 1,92 zł. Zatem na samym starcie notowań inwestorzy mogli zarobić prawie 100 procent.

 

11 bit studios - wykres kursu akcji
11 bit studios - wykres
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl

 

Biorąc pod uwagę poziom cen akcji spółki od momentu startu jej notowań na NewConnect, stopa zwrotu wynosi ponad 8500 procent. Kapitalizacja spółki wzrosła z niespełna 20 mln zł pod koniec 2011 roku, do około 790 mln zł obecnie. Obecny poziom akcji spółki nie jest tym rekordowym. Szczytowy punkt notowań akcji spółki możemy odnaleźć w maju 2018 roku, kiedy akcje spółki dotarły do poziomu 548 zł za sztukę. W takiej sytuacji stopa zwrotu przekroczyłaby 14 tys. procent. 

 

Jak zatem zmieniła się skala biznesu prowadzonego przez spółkę? W 2011 roku zysk netto 11 bit studios wyniósł 1,293 mln zł, z kolei 7 lat później, w 2018 roku firma zarobiła na poziomie netto 37,550 mln zł, czyli 29 razy więcej. Przychody wzrosły natomiast z poziomu 3,054 mln zł do ponad 82 mln zł (działalność kontynuowana). Warto dodać, że ubiegłoroczne wyniki są rekordowe, a zysk netto spółki w ujęciu rocznym wzrósł dziesięciokrotnie.

 

Za sukcesem finansowym spółki stoi przede wszystkim gra Frostpunk. Spore przychody generuje również This War of Mine. Spółka pracuje także nad nowym projektem, który na razie jest znany jako Projekt 8. Przewidywany budżet nowej gry to 20 mln złotych.

LPP

Spółka weszła na warszawską giełdę 16 maja 2001 roku. Cena emisyjna akcji odzieżowej firmy wynosiła 48 zł, natomiast na starcie notowań były one warte 48,4 zł. Jeżeli porównamy sobie tą kwotę do obecnego poziomu cen akcji LPP (8000 zł) otrzymamy stopę zwrotu na poziomie 16,5 tys. procent. Szczyt notowań spółka odnotowała w styczniu 2018 roku, kiedy za pojedynczą akcję trzeba było zapłacić prawie 10200 zł. Przy takiej cenie stopa zwrotu przekroczyłaby znacząco 20 tys. procent.

 

Wzrosty wyhamowały pod koniec 2013 roku, a pod koniec 2014 roku notowania LPP zaczęły spadać, aby ponownie odbić w październiku 2016 roku. Z tego względu stopa zwrotu z akcja na przestrzeni ostatnich 10 lat jest nieco niższa i wynosi nieco ponad 500 procent.

 

LPP - wykres kursu akcji
LPP - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl

 

Jeżeli prześledzimy kapitalizację LPP, również ujrzymy mocny wzrost. Na przestrzeni ostatnich 10 lat kapitalizacja odzieżowego giganta wzrosła z 2,2 mld zł do około 14,8 mld zł. Jest zatem prawie 7-krotnie wyższa.

 

LPP na przestrzeni lat dynamicznie się rozwijał. Porównanie biznesu w okresie ostatnich 10 lat pokazuje, że zysk netto spółki przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł prawie 5-krotnie. W 2009 roku wyniósł on 104,6 mln zł, natomiast w ubiegłym roku miał on wartość 505,2 mln zł. Przychody natomiast wzrosły z około 2 mld zł do ponad 8 mld zł.

 

Wzrost wyników spółka zawdzięcza przemyślanej strategii polegającej m.in. na rozszerzaniu działalności na kolejne kraje. Firma jest właścicielem 5 marek odzieżowych, w tym Reserved, Cropp, House, Sinsay i Mohito. Obecnie skupia się również na rozwoju sprzedaż online. Jak podaje LPP, wszystkie marki plasują się w umiarkowanym przedziale cenowym.  

 

W październiku LPP informowała, że otworzyła salony w Finlandii, co oznacza, że rozszerzyła działalność o kolejny kraj. LPP posiada obecnie sklepy w większości europejskich krajów poczynając od Rosji, przez Litwę, Czechy, Rumiunię, aż po Niemcy czy Wielką Brytanię. W sumie działa w 18 krajach, a także na Bliskim Wschodzie.

CD Projekt

W obecnej formie spółka funkcjonuje na GPW od 10 lat. 21 października umowę inwestycyjną zawarły Optimus i CDP Investment (Optimus nabył 100 procent udziałów w CDP Investment). Formalne połączenie obu firm nastąpiło pod koniec 2010 roku. 25 lipca 2011 roku notowany od 1994 roku Optimus zmienił nazwę na CD Projekt RED. W związku z tym, jak spółka zmieniła wartość rozpatrzymy w horyzoncie 10-letnim.

 

Stopa zwrotu z ostatnich 10 lat na akcjach CD Projektu to ponad 15 tys. procent. Szczyt notowań spółka zanotowała stosunkowo niedawno, bo w połowie września tego roku, osiągając cenę 261,7 zł. Obecna cena akcji firmy to około 240 zł, natomiast 10 lat temu były one wyceniane na około 1,5 zł za sztukę. Kapializcja wzrosła w tym czasie z około 40 mln zł do ponad 22,7 mld zł.

 

CD Projekt - wykres kursu akcji
CD Projekt - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl

 

W 2018 roku CD Projekt zarobił 109,3 mln zł (zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej), tymczasem 10 lat wcześniej spółka była na lekkim minusie - w 2009 roku strata netto wyniosła 2,325 mln zł. Warto dodać, że szczytową formę jeżeli chodzi o zysk netto firma prezentowała w 2015 roku. Wówczas wyniósł on 342,4 mln zł. 

 

CD Projekt znany jest przede wszystkim z serii gier o Wiedźminie. Jej pierwsza część została zaprezentowana 26 października 2007 roku. Drugą część Wiedźmin 2: Zabójcy Królów pokazano w 2011 roku. W 2012 roku wypuszczono edycję rozszerzoną, która była również dostępna na konsolę Xbox 360. Z kolei Wiedźmin 3: Dziki Gon pojawił się w 2015 roku. Obecnie spółka pracuje nad nowym tytułem - Cyberpunk 2077. Gra jest bardzo oczekiwana przez internautów. Wiele informacji na jej temat powiedziano na ostatnich targach E3, co również analizowaliśmy.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie