Chat with us, powered by LiveChat

SII Poleca: Darmowy kurs analizy technicznej dla początkujących i zaawansowanych Pawła Szczepanika

Skomentuj artykuł

Trwający blisko 6 godzin kurs składa się z 25 lekcji w formie wideo, które możesz oglądać w dogodnym dla Ciebie momencie na kanale SIG na YouTube.

 

Podczas całego szkolenia zastanawiamy się nad następującymi kwestiami:

 

  • czy w końcu się da zarobić na giełdzie czy też nie?
  • Czy mamy w ogóle jakąś szansę, skoro badania pokazują, że jest to w praktyce bardzo trudne?
  • Jeśli się da, to jak to zrobić i jaką drogę wybrać?
  • Jak się należy zachowywać na rynku? Jak należy postępować?

Jak wziąć udział w kursie? 

Wszystkie lekcje dostępne są za darmo na kanale YouTube Szkolenia z Inwestycji Giełdowych.

  

Zakres omawianego materiału to:

Moduł 1: Przegląd strategiczny

Lekcja 1: Bitwa pod Grunwaldem

Jakie mamy szanse na ryku i jakimi technikami mamy się posługiwać?

Co należy zrobić zanim zaczniemy się posługiwać daną techniką inwestycyjną?

 

Lekcja 2: Analiza czasu

Czy zbudowanie spójnej strategii w oparciu o cykle jest możliwe? Kto by nie chciał kupować i sprzedawać idealnie tego dnia, kiedy trzeba?

Główne przesłanie tej lekcji brzmi: badając daną strategię należy szukać zagrożeń z niej płynących, a nie ekscytować się dobrze dobranymi przykładami.

 

Lekcja 3: Badania trendowe na Dow Jones

W tej lekcji badania trendowe na Dow Jones od 1921 roku przy użyciu różnych wskaźników, m.in. MACD, Ichimoku oraz DMI.

 

Lekcja 4: Wskaźniki na DAX oraz w Polsce

W tej lekcji uczymy się przeprowadzać badania rynkowe oraz sposobu myślenia w czasie ich przeprowadzania.  Sprawdzimy DAX traktując go jak ETF oraz jak kontrakt terminowy - cała historia od 1999 roku. Dodatkowo badanie WIG20 oraz MWIG40. Sprawdzimy skuteczność procentową zagrania na wszystkich polskich spółkach z rynku podstawowego w historii. Chodzi o sprawdzenie, jakie mamy prawdopodobieństwo zysku na losowej spółce w oparciu o dane podejście na dniach, tygodniach i miesiącach.

 

Lekcja 5: Testy portfelowe i daytradingowe 

W tej lekcji m.in. badanie Dax w daytradingu w określonych przedziałach czasowych oraz w różnych ramach czasowych (5 min.,15 min., 30 min., 60 min.,240 min.).

 

Lekcja 6: Złoty Krzyż i Krzyż Śmierci

W tej lekcji badamy skuteczność zagrań Złoty Krzyż oraz Krzyż Śmierci m.in. na CDR, Gant, DAX oraz MWIG40, a także w 100 letniej historii Dow Jones.

 

Lekcja 7: Test niebieskiej linii

W tej lekcji badamy skuteczność niebieskiej linii.  Sam system jest łatwy - kupujemy jak zamykamy powyżej niebieskiej, a sprzedajemy jak zamykamy poniżej niebieskiej. Niektórzy mówią na to equilibrium, inni balance point, a jeszcze inni punkt równowagi rynkowej. Badamy skuteczność tej metody na przykładzie wielu polskich spółek.

 

Lekcja 8: Wskazówki płynące z badań

W tej lekcji omówimy wskazówki płynące z wcześniejszych badań rynkowych. Co zrobić, aby zwiększyć skuteczność zagrań? Porozmawiamy również o efektywności rynkowej.

Moduł 2: Efektywność rynkowa

Lekcja 9: Analiza techniczna

Tematyka efektywności rynku próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest stworzenie strategii inwestycyjnej, przynoszącej ponadprzeciętne zyski na podstawie danego zbioru informacji. Omówimy trzy formy hipotezy efektywności rynku (słaba, średnia oraz silna). Poruszymy zagadnienie testów przewidywalności stóp zwrotu.

 

Lekcja 10: Efekt wielkości firmy

W tej lekcji zastanowimy się, na jakich spółkach zarabia się najlepiej. W jakie spółki inwestować - małe czy duże? Dobre czy złe fundamentalnie?

 

Lekcja 11: Badania kalendarzowe

Czy inwestycje kalendarzowe rzeczywiście pozwalają na wyższe stopy zwrotu? Na podstawie badań naukowych omówimy efekt stycznia oraz pozostałe efekty kalendarzowe. Sprawdzimy na przykład, czy kupno w poniedziałek było statystycznie dobre dla daytradera.

 

Lekcja 12: Trzech farmerów z Dallas

W tej lekcji omówimy strategię kupna na jesieni w testach historycznych.

 

Lekcja 13: Inwestowanie kontrariańskie

W tej lekcji omówimy, co oznacza inwestowanie kontrariańskie. Poznamy badania naukowe zajmujące się tym tematem oraz wnioski z nich płynące.

 

Lekcja 14: Analiza fundamentalna

Akcje rosną lub spadają w oczekiwaniu na przyszłe wyniki finansowe. Indeksy giełdowe rosną lub spadają, bo rosną lub spadają akcje. Wyniki finansowe spółek są bardzo ważne. Czy da się na tym zarobić? O tym właśnie w tej lekcji ( badania nad kwartalnymi dochodami oraz zmiany w polityce dywidendowej).

 

Lekcja 15: Nowe emisje akcji i lista obserwacyjna

W tej lekcji omówimy skup akcji własnych, podział akcji, fuzje i przejęcia, emisje na rynku wtórnym oraz zobaczymy, czy badania naukowe potwierdzają wnioski autora szkolenia. Przyjrzymy się również dokładnie tematowi listy obserwacyjnej.

 

Lekcja 16: Silna hipoteza rynku efektywnego

Czy handlując pod pracowników spółki, którzy mają obowiązek zgłaszania swoich transakcji, zarobimy czy też nie zarobimy? Zastanowimy się również - na podstawie badań naukowych – nad skutecznością rekomendacji wydawanych przez analityków papierów wartościowych.

 

Lekcja 17: Wyniki profesjonalnie zarządzających aktywami

W tej lekcji zastanowimy się, czy zarządzający aktywami są w stanie pokonać rynek. Na podstawie licznych badań dowiemy się, czy pobicie benchmarku jest trudne i jeśli tak, to z czego to wynika.

Moduł 3: Ograniczenia strategiczne

Lekcja 18: Dylematy inwestycyjne

W tej lekcji rozważamy, czy na rynku da się zarobić? Z jednej strony rynki w okresie 100 lat i na dużym zbiorze spółek są efektywne, ale w konkretnych okresach i na niektórych próbach nie są. Jakie zatem mamy rozwiązania- o tym w tej oraz kolejnych lekcjach.

 

Lekcja 19: O rynku paradoksalnie

W tej lekcji porozmawiamy o paradoksie rynkowym na przykładzie DAX-a oraz licznych badań naukowych.

 

Lekcja 20: Kilka istotnych wskazówek

W tej lekcji poznamy istotne wskazówki, w jaki sposób analizować rynki i w jaki sposób zawierać na nich transakcje, między innymi zarządzanie swoim czasem.

 

Lekcja 21: Ze stop loss czy bez?

Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś, że rynek zapalił Twojego stop lossa, a zaraz potem odbił i poszedł w zakładanym przez Ciebie kierunku, to ta lekcja jest obowiązkowa.

 

Lekcja 22: Paradoks stop-lossowy

Dlaczego zawieranie transakcji zgodne z klasyczną analizą techniczną jest takie trudne? Z jednej strony stop lossy są złe, a z drugiej strony nie możemy się bez nich obyć, bo musimy chronić kapitał.

 

Lekcja 23: Wszyscy wszystko wiedzą

W dzisiejszych czasach wszyscy wszystko wiedzą. Nie ma dziedziny analizy technicznej, która nie zostałaby opisana w Internecie. Skoro jednak wszystko jest wiadome, to dlaczego tak trudno się zarabia?

 

Lekcja 24: Psychologia inwestowania

Mózg ludzki nie jest przystosowany do inwestowania na giełdzie. Co zrobić, aby zminimalizować te ograniczenia?

 

Lekcja 25: Jak i gdzie szukać zysków?

Obecnie mamy nieograniczone możliwości wyboru. Na co się zdecydować i jaką strategię postępowania przyjąć? Analiza poszczególnych możliwości. Odpowiadamy na kluczowe dla nas pytanie: jak i gdzie szukać zysków.

 

Jeśli chcesz poznać spojrzenie Pawła Szczepanika na powyższe tematy, to koniecznie zajrzyj na kanał YouTube Szkolenia z Inwestycji Giełdowych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie