Chat with us, powered by LiveChat

Liderzy indeksu WIG20. Te spółki zyskały najwięcej w ciągu 7 miesięcy 2019 roku

Skomentuj artykuł
Phongphan Supphakank - fotolia.com

Burzliwe zmiany nastrojów na rynku warszawskich blue chipów sprawiły, że indeks WIG20 w ostatecznym rozrachunku na przestrzeni ostatnich 7 miesięcy odnotował wzrost o symboliczne 0,03 procent. W tym samym okresie zwyżkowały notowania akcji 9 spółek, z czego najmocniej zyskały na wartości notowania Play, CD Projekt oraz Dino Polska. 

 

Na koniec lipca 2019 roku wartość indeksu WIG20 wyniosła 2277,37 pkt. Dla porównania na koniec 2018 roku notował on poziom 2276,63 pkt., czyli zaledwie o 0,03 procent mniej. Styczeń w wykonaniu tego indeksu przyniósł 4,55 procent wzrostu, natomiast kolejne dwa miesiące były spadkowe. Maj to kolejny miesiąc, kiedy spadek wartości przekroczył 4 procent, natomiast czerwiec przyniósł pozytywne odreagowanie. W tym czasie WIG20 zyskał 3,95 procent. 

 

Początek lipca nie był zbyt udany dla byków, co szczególnie odczuły spółki energetyczne. Było to związane z wyborem nowej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 na rynku.

 

WIG20 - notowania indeksu
WIG20 - notowania indeksu
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl

 

Największy wzrost notowań zaliczył Play. Spółka telekomunikacyjna zyskała na wartości aż 61,48 procent, a największy wzrost odnotowano w czerwcu. Pozytywnie na kurs akcji wpłynęły podwyżki usług świadczonych przez spółkę, co przełoży się na jej wyniki. W pierwszym kwartale 2019 roku zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej Play wyniósł 213,6 mln zł i był o prawie 40 procent wyższy w ujęciu rocznym. Wynik ten był na tyle dobry, że pokonał również prognozy analityków, którzy również spodziewali się poprawy - zysk w stosunku do prognoz był wyższy o 7,8 procent.

 

Również CD Projekt sporo zyskał na wartości. Twórca serii gier o Wiedźminie po styczniowym wzroście o 30 procent, w kolejnych miesiącach sukcesywnie piął się w górę. Wyjątkiem był maj, kiedy zanotowano spadek o 2,84 procent. Jedną z najbardziej gorących informacji, jakie podała spółka w ostatnich miesiącach była data premiery Cyberpunka 2077 na targach E3 w Los Angeles oraz ujawnienie faktu, że w jedną z ważniejszych postaci w grze wcieli się znany z filmów Matrix, aktor Keanu Reeves.

 

Trzecie miejsce pod względem wysokości stopy zwrotu w pierwszych 7 miesiącach tego roku osiągnął Dino Polska. Dynamiczny wzrost wielkości biznesu spółki, będącej właścicielem sklepów Dino przekłada się wyniki. W pierwszym kwartale tego roku zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 66,965 mln zł, wobec 55,948 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego.

 

Stopy zwrotu z akcji spółek notowanych w indeksie WIG20 w okresie pierwszych 7 miesięcy 2019 roku

Spółka Zmiana (w proc.)*
Alior Bank -11,72
CCC -22,40
CD Projekt +58,72
Cyfrowy Polsat +37,29
Dino Polska +52,43
JSW -41,84
KGHM +6,21
LPP +0,76
Lotos -1,24
mBank -17,63
Orange Polska +41,13
Pekao +0,73
PGE -11,14
PGNiG -16,87
PKN Orlen -6,59
PKO BP +6,96
Play Communications +61,48
PZU -4,76
Santander Bank Polska -3,44
Tauron Polska Energia -27,81

*zmiany notowań uwzględniają wypłacone przez spółki dywidendy
Źródło: SII na podstawie danych serwisu stooq.pl

 

Najsłabiej w okresie od stycznia do lipca 2019 roku poradziły sobie akcje takich spółek jak Tauron, CCC oraz mBank. Energetyczna firma w ciągu 7 miesięcy straciła 27,81 procent. Po czerwcowej próbie wybicia, Tauron ponownie kontynuuje trend spadkowy. Spadki zostały pobudzone kolejnymi wzrostami notowań praw do emisji CO2. 

 

W przypadku CCC, notowania po 7 miesiącach tego roku są niższe o 22,4 procent. Inwestorów zawiodły wyniki spółki, która w pierwszym kwartale tego roku zanotowała 152,6 mln zł straty. Jednakże, jak pisaliśmy w analizie w ramach cyklu Spółka pod lupą SII, firma ma przed sobą dość dobre perspektywy rozwoju.

 

Przecena mBanku w badanym okresie to 17,63 procent. Główna część spadku przypada na lipiec. Obawy inwestorów dotyczą m.in. możliwych strat na portfelu kredytów frankowych, w związku z orzeczeniem TSUE.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie