Chat with us, powered by LiveChat

10 spółek o najwyższej kapitalizacji bez udziału Skarbu Państwa

Skomentuj artykuł
Aleksey - fotolia.com

Duża część spółek notowanych w indeksie WIG20 ma w swoim akcjonariacie Skarb Państwa. Należą do nich m.in. tacy giganci jak KGHM, PKN Orlen, PKO BP czy PZU. Gdyby jednak pominąć te spółki, największymi firmami pod względem kapitalizacji na GPW stałyby się m.in. Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, CD Projekt oraz Cyfrowy Polsat. Aby sprawdzić, które z nich są warte najwięcej, wybraliśmy 10 spółek o najwyższej kapitalizacji, w przypadku których w gronie udziałowców nie ma Skarbu Państwa.

 

W poniższym zestawieniu, kapitalizacja spółek została obliczona na podstawie kursu zamknięcia akcji z poniedziałkowej sesji tj. 25.03. Pominięto również firmy notowane na polskiej giełdzie w ramach dual-listingu takie jak Grupo Santander, Unicredit, CEZ, Talanx czy MOL. W przypadku hiszpańskiego banku, debiut jego akcji na warszawskiej giełdzie był podyktowany wymogami KNF, w związku z przejęciem akcji dawnego banku BZ WBK. Pod względem kapitalizacji jest to największa firma notowana na GPW (300,182 mld zł). Z tego samego powodu na GPW w grudniu 2007 roku wszedł UniCredit, który był wówczas posiadaczem akcji Pekao. Jego obecna kapitalizacja to 109,725 mld zł. Obecnie głównym akcjonariuszem Pekao jest należące w ponad 30 procentach do Skarbu Państwa PZU. Również niemiecki Talanx po przejęciu TU Europa oraz Warta wszedł na GPW.

Santander Bank Polska największy

Pomijając spółki, w których jednym z udziałowców jest Skarb Państwa, a także te notowane na zasadzie dual listingu, największą spółką na GPW pod względem kapitalizacji jest Santander Bank Polska, do niedawna określany mianem BZ WBK. Wartość tego podmiotu to 39,090 mld zł. Dla porównania, najwięcej warta spółka z udziałem Skarbu Państwa (PKO BP), ma kapitalizację wynoszącą prawie 48,388 mld zł.

 

Drugim pod względem kapitalizacji spółką jest ING Bank Śląski. Jego kapitalizacja to ponad 25,057 mld zł. Na kolejnych miejscach jest mBank, CD Projekt, Cyfrowy Polsat, LPP, Dino Polska i Bank Millennium, a ich kapitalizacja zawiera się w przedziale od 10 do 20 mld zł. Nieco niższą wartością może się pochwalić Bank Handlowy oraz CCC, których kapitalizacja to ponad 8,5 mld zł.

 

Spółki o najwyższej kapitalizacji bez udziału Skarbu Państwa notowane na GPW

Spółka Kapitalizacja (w mld zł)
Santander Bank Polska 39,090
ING Bank Ślaśki 25,057
mBank 18,544
CD Projekt 17,734
Cyfrowy Polsat 16,513
LPP 15,597
Dino Polska 11,971
Bank Millennium 10,894
Bank Handlowy 8,833
CCC 8,645

Źródło: SII na podstawie danych Stooq.pl

 

Jak widać, poszukując spółek o najwyższej kapitalizacji, w których na liście udziałowców nie ma Skarbu Państwa można znaleźć 7 firm notowanych w indeksie WIG20 oraz 3 notowane w mWIG40. W indeksie średnich spółek jest ING Bank Śląski, Bank Millennium i Bank Handlowy, mimo że ich kapitalizacja nie odbiegają od pozostałych spółek. Powodem umieszczenia ich w mWIG40 są kryteria kwalifikacji spółek do wskaźnika blue chipów. Zgodnie z wytycznymi giełdy, w indeksie WIG20 nie może być notowanych więcej niż 5 przedstawicieli jednego sektora giełdowego. W tym przypadku chodzi o sektor bankowy.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie