Chat with us, powered by LiveChat

Enter Air uspokaja po katastrofie lotniczej w Etiopii

Skomentuj artykuł
© romanb321 – fotolia.com

Spółka Enter Air poinformowała, że w najbliższym czasie nie ma zaplanowanych lotów, które miałyby być wykonywane maszynami Boeing 737 MAX 8.

 

W niedzielę w Etiopii doszło do katastrofy lotniczej, w której zginęło 157 osób. Jak poinformowały linie Ethiopian Airlines, samolot Boeing 737 MAX 8 lecący do Kenii rozbił się kilka minut po starcie ze stolicy Etiopii, Addis Abeby. Co może być istotne, była to kolejna w ostatnim czasie katastrofa lotnicza z udziałem tego typu maszyny (poprzednia miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku, kiedy samolot indonezyjskich linii Lion Air spadł do morza krótko po starcie z Jakarty).

 

W konsekwencji tych tragicznych wydarzeń etiopskie linie lotnicze zdecydowały o zawieszeniu lotów samolotami Boeing 737 MAX 8. W poniedziałek na taki krok zdecydował się też rząd w Chinach (według informacji prasowych Chiny mają jedną z największych tego typu flot na świecie), a wkrótce do Etiopii i Chin dołączyły również inne kraje. Uziemienie samolotów Boeing 737 MAX 8 ogłosiły m.in. Australia, Austria, Irlandia, Malezja, Niemcy i Singapur. Ponadto ze swojej przestrzeni powietrznej wykluczyły je także Wielka Brytania, Niemcy, Francja czy Irlandia.

 

Choć również wśród pasażerów z naszego kraju pojawiły się obawy o bezpieczeństwo zaplanowanych lotów, w tym gronie zabrakło póki co Polski. Jak informował dzisiaj w ciągu dnia Urząd Lotnictwa Cywilnego, na podstawie posiadanych informacji, nie było przesłanek do zawieszenia operacji tymi maszynami, dodając jednocześnie, że jest w stałym kontakcie z polskimi operatorami samolotu 737 MAX, czyli LOT i Enter Air.

 

 

Ponadto, jak przeczytać można było we wczorajszym komunikacie PAP, LOT, mający w swojej flocie 5 Boeingów 737 MAX 8, zamierzał dalej kontynuować rejsy tymi samolotami.  Z kolei Enter Air, do którego należą dwie tego typu maszyny, informował, że Boeingi 737 MAX 8 nie będą w najbliższych dniach latać, ponieważ nie miały żadnych zaplanowanych lotów.

 

Dzisiaj podobne informacje udało nam się potwierdzić również u źródła, uzyskując komentarz od spółki Enter Air.

 

Enter Air ma w swojej flocie dwa Boeingi 737 MAX 8. W branży turystycznej jest obecnie niski sezon i w najbliższym czasie nie mamy zaplanowanych lotów, które miały być wykonywane tymi maszynami. Mamy wystarczająco dużą flotę, a wszystkie nasze samoloty mają identyczną konfigurację 189 miejsc, która umożliwia nam elastyczne planowanie całego programu handlowego.

 

Samoloty są pod stałą opieką naszych służb technicznych, a w tej chwili prowadzimy dodatkowy przegląd obu maszyn. 737 MAX 8 to nowy samolot i od początku latamy z mechanikiem na pokładzie, by monitorować stan wszystkich zespołów. To dla nas normalna procedura. Dostawa kolejnej maszyny tego typu zaplanowana jest pod koniec 2020 roku.

 

Trzeba pamiętać, że samolot jest maszyną i nie ma możliwości, by nie dało jej się poprawić i usprawnić. Każdą maszynę można doprowadzić do perfekcji – poinformował Grzegorz Polaniecki, Członek Zarządu Enter Air.

 

Mimo to reakcja inwestorów giełdowych również okazuje się być dość nerwowa – akcje Enter Air we wtorek potaniały o blisko 5 proc., tj. do 25,2 zł wobec ceny zamknięcia z dnia poprzedniego ustalonej na poziomie 26,5 zł.

 

Enter Air – wykres notowań
Źródło: Stooq.pl.

 

Posiadane przez Enter Air 2 samoloty Boeing 737 MAX 8 dołączyły do floty spółki na przełomie 2018 i 2019 roku. Dodatkowo w kolejnych latach trafić do niej mają jeszcze 4 takie maszyny (zamówienie obejmuje łącznie 6 tego typu samolotów). Na stronie intertowej Enter Air przeczytać można, że jej flota liczy obecnie 19 samolotów typu Boeing 737-800 oraz 2 samoloty typu B737 MAX 8.

 

Aktualizacja według stanu z 12.03.2019, godz. 17:50:

 

We wtorek przed godz. 18, tj. już po publikacji niniejszej notki, Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję o zatrzymaniu wszystkich lotów pasażerskich wykonywanych samolotami Boeing 737-8 MAX i Boeing 737-9 MAX wlatujących w przestrzeń powietrzną Polski. Decyzja ULC będzie obowiązywać do odwołania.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie