Chat with us, powered by LiveChat

Branża chemiczna błyszczy na GPW. Akcje spółek z WIG-Chemia mocno w górę

Skomentuj artykuł
Funtap - fotolia.com

Na GPW nie ma obecnie spółki chemicznej, która od początku roku zyskałaby mniej niż 7 procent. Rekordzistą pod tym względem jest Grupa Azoty, której akcje przez prawie półtora miesiąca zyskały ponad 40 procent. Według firm działających w tej branży, wpływ na przyszłe wyniki mogą mieć m.in. rosnące ceny uprawnień CO2, a także ceny kluczowych surowców.

 

Początek roku upłynął pod znakiem wzrostów. W styczniu 2019 roku indeks WIG zyskał 4,64 procent, a pozostałe główne indeksy grupujące duże, średnie i małe spółki poszły w górę o co najmniej 4 procent. Również poszczególne sektory mogą się pochwalić wzrostami, w tym indeks WIG-Chemia.

Najmocniej rosnąca branża na GPW

Grupujący spółki chemiczne WIG-Chemia wzrósł w styczniu o 16,23 procent. To najlepszy wynik spośród wszystkich indeksów sektorowych notowanych na GPW. Po piętach deptała mu branża energetyczna, która odnotowała nieznacznie mniejszy wzrost (+13,69 procent). Najsłabiej natomiast wypadł indeks WIG-Leki (-5,03 procent) oraz branża budowlana (+0,03 procent).

 

WIG-Chemia - wykres notowań indeksu za ostatnie 5 miesięcy
WIG-Chemia - wykres notowań indeksu
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Wzrost notowań spółek z branży chemicznej jest miłą odmianą, gdyż WIG-Chemia był najsłabszym indeksem sektorowym w całym 2018 roku. Jego notowania spadły wówczas o 38,87 procent. Najniższy poziom indeks osiągnął 25 października 2018 roku i wówczas zniwelował wzrosty budowane przez kilka ostatnich lat. Ubiegłoroczne minimum było poziomem, który ostatni raz widzieliśmy w wykonaniu WIG-Chemia w czerwcu 2012 roku.

Grupa Azoty

W skład WIG-Chemia wchodzi 5 spółek. Dzięki temu pozostaje on jednym z najmniej licznych indeksów sektorowych notowanych na GPW. Mniej spółek liczy jedynie WIG-Telekomunikacja i WIG-Górnictwo (po 4 spółki). Największy udział w WIG-Chemia ma notowana także w mWIG40 Grupa Azoty, która stanowi obecnie około 51 procent całego indeksu.

 

Duży udział w protfelu indeksu WIG-Chemia, jaką posiada Grupa Azoty potwierdza podobieństwo wykresu spółki z wykresem indeksu. Podobnie jak w przypadku indeksu sektorowego, chemiczna firma osiągnęła swoje kilkuletnie minimum pod koniec października ubiegłego roku. W przypadku Grupy Azoty był to najniższy poziom od sierpnia 2011 roku.

 

Od początku listopada Grupa Azoty zyskała na wartości ponad 70 procent. W połowie października spółka informowała o spełnieniu się koniecznych warunków w ramach warunkowej umowy nabycia 100 procent udziałów w spółce Goat TopCo GmbH z siedzibą w Münster. Zgodę na przejęcie wydał turecki urząd ds. ochrony konkurencji. Kilka dni wcześniej firma podała również informację dotyczącą akceptacji umowy przez urzędy antymonopolowe w Niemczech i w Austrii. Warunkową umowę w sprawie nabycia 100 procent udziałów w kapitale zakładowym tego podmiotu zawarto 6 września, a jej finalizacja nastąpiła 26 listopada 2018 roku.  W następnych dniach, tj. 31 października rynek miał do czynienia ze wstępnym raportem finansowym spółki za trzeci kwartał 2018 roku, co zniechęciło inwestorów do zakupów jej akcji. Podczas kolejnej sesji akcje Grupy Azoty straciły ponad 7 procent.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu dla członków SII z opłaconą składką. Osoby nienależące do SII mogą wykupić dostęp za 50 punktów.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie