Chat with us, powered by LiveChat

PKN Orlen uruchamia program „Orlen w portfelu” i chce premiować długoterminowych akcjonariuszy

Skomentuj artykuł

Dzisiaj, na Kongresie 590, PKN Orlen ogłosił start programu „Orlen w portfelu”. To pierwszy w Polsce zakrojony na szeroką skalę i co ważne na długi termin klub akcjonariusza spółki publicznej.

 

PKN Orlen chce gromadzić swoich indywidualnych akcjonariuszy i premiować długoterminowe inwestycje w akcje spółki. Dla tych inwestorów indywidualnych, którzy będą posiadali przynajmniej 50 akcji spółki, Orlen przewidział zniżki na ich podstawowe produkty:

 

  • 15 groszy rabatu na każdy litr paliwa Verva
  • 10 groszy rabatu na każdy litr paliwa Efecta
  • 10% rabatu na wszystkie pozostałe produkty (poza alkoholem i wyrobami tytoniowymi) sprzedawanymi na stacjach Orlen.

 

Na początek PKN Orlen będzie współpracował w zakresie weryfikacji stanu posiadania akcji spółki przez inwestorów z Domem Maklerskim PKO BP, ale nie wyklucza w przyszłości współpracy z innymi domami maklerskimi.

 

Patronat merytoryczny nad programem „Orlen w portfelu” objęło Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Strona programu: www.orlenwportfelu.pl

 

Elementem programu „Orlen w portfelu” będzie także edukacja, nad którą czuwać będzie CFA Society Poland. Uczestnicy Akademii Inwestowania Orlen (pod taką nazwą będzie funkcjonować) otrzymają dostęp do atrakcyjnych podręczników i webinariów do samodzielnej nauki przygotowanych przez ekspertów CFA Society Poland. Akademia inwestowania Orlen startuje na początku 2019 roku.

A jednak się da!

Nareszcie! Do tej pory zawsze słyszeliśmy od przedstawicieli spółek giełdowych dwa argumenty, które miały usprawiedliwiać to, że te nie chciały tworzyć tzw. „klubów akcjonariusza”.

 

  1. To jest bez sensu. Nie ma zasadności, aby robić jakiekolwiek ukłony w kierunku inwestorów indywidualnych. Jest ich mało, są trudni do identyfikacji.
  2. Nie da się.

 

PKN Orlen udowadnia, że po pierwsze się da. Trzeba tylko umieć dogadać się z Domami Maklerskimi w zakresie weryfikacji stanu posiadania. Po drugie, spółka podjęła strategiczną decyzję o inwestowaniu w powiększanie akcjonariatu o grupę inwestorów indywidualnych. Przykłady z rynków zachodnich pokazują, że to zawsze była dobra decyzja. Działanie takie musi być jednakże obliczone na długi termin. Ewentualne rezultaty będziemy mogli obserwować dopiero po kilku latach.

 

Oczywiście należy nadmienić, że tworzenie takich klubów akcjonariusza nie jest dla każdej spółki. Jednak Orlen ma wszelkie cechy, które powodują, że to właśnie ta spółka powinna pokazać jak takie programy należy robić:

 

  1. Jest ogromna i ma z pewnością kilka lub kilkanaście (a może nawet kilkadziesiąt) tysięcy inwestorów indywidualnych.
  2. Ma bardzo rozpoznawalny brand. Nikomu nie trzeba tłumaczyć czym zajmuje się PKN Orlen.
  3. Posiada produkt dla klientów detalicznych.

 

Przykłady z rynków zachodnich pokazują, że nawet jak nie jest spełniony warunek nr 3, to spółki i tak radzą sobie z tworzeniem klubów akcjonariusza, premiując swoich długoterminowych inwestorów np. wyższą dywidendą lub dodatkowymi emisjami akcji na preferencyjnych warunkach. Ale tam pozwala na to prawo. PKN Orlen w Polsce musi sobie radzić w tych warunkach prawnych, jakie przewiduje KSH i póki co pokazuje, że robi to znakomicie.

 

Teraz pozostaje mieć nadzieję, że program ten będzie cieszył się dużą popularnością wśród inwestorów indywidualnych. Być może dzięki temu, inne duże spółki pójdą za przykładem paliwowego giganta.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie