Chat with us, powered by LiveChat

SII spotkało się z akcjonariuszami GetBack

Skomentuj artykuł
© alfa27 - Fotolia.com

Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych w ostatnim czasie informowało, że wesprze akcjonariuszy mniejszościowych GetBack. Do chwili obecnej zgłosiło się do SII już ponad 450 pokrzywdzonych. Stowarzyszenie pozostaje także w kontakcie z przedstawicielami ponad 250 akcjonariuszy GetBack  skupionych w ramach Facebookowej grupy Getbackakcje.

 

 Działanie podjęte przez SII ma przede wszystkim istotnie ułatwić pokrzywdzonym możliwość zgłoszenia się do prokuratury, w skali, która w szczególny sposób powinna zwrócić uwagę organu ścigania, ale także rynku. W przypadku ewentualnego skierowania do sądu aktów oskarżenia, pokrzywdzeni akcjonariusze spółki powinni uzyskać prawo żądania, by sąd nałożył na sprawców przestępstwa obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej popełnionym przez nich czynem. Stąd istotne jest, aby akcjonariusze mieli świadomość swoich praw w toczącym się postępowaniu. Każdy z pokrzywdzonych w toku postępowania powinien mieć też możliwość złożenia wyjaśnień w przedmiotowej sprawie. 

Spotkanie SII z akcjonariuszami GetBack

W dniu wczorajszym, tj. 27 września we Wrocławiu miało miejsce również spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych z akcjonariuszami GetBack, skupionymi w ramach Facebookowej grupy Getbackakcje. Podczas spotkania dyskutowano m.in. o sytuacji pokrzywdzonych akcjonariuszy mniejszościowych GetBack i możliwości ochrony ich praw. Na chwilę obecną ustalono podjęcie wspólnych działań mających na celu doprowadzenie do spotkania przedstawicieli SII i akcjonariuszy Getback z Komisją Nadzoru Finansowego oraz z zarządem GetBack, w terminie poprzedzającym zgromadzenie wierzycieli i głosowanie nad propozycjami układowymi w przyspieszonym postępowaniu układowym, które ma zostać wznowione po przerwie w dniu 9 października. Stowarzyszenie liczy, iż mimo krótkiego okresu jaki pozostał do zgromadzenia, przedstawiciele zarówno Komisji, jak i Spółki podejmą się rozmów z SII oraz akcjonariuszami.  

Akcjonariusze na równi pokrzywdzeni z obligatariuszami

W przedmiotowej sytuacji należy wyraźnie podkreślić, o czym zdaje się rynek zapominać, że akcjonariusze mniejszościowi GetBack, którzy nabyli akcje tej Spółki są osobami na równi pokrzywdzonymi w tzw. „aferze GetBack” z posiadaczami obligacji tej spółki, a czyny będące przedmiotem zawiadomień Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego do Prokuratury Krajowej i Regionalnej o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotknęły akcjonariuszy mniejszościowych GetBack w nie mniejszym stopniu jak obligatariuszy Spółki. Tymczasem od wielu miesięcy cała uwaga rynku skupia się wyłącznie na problemie i szkodzie poniesionej przez obligatariuszy, która oczywiście jest niebagatelna i której nikt nie neguje. Warto jednak podkreślić, że jeszcze rok temu w portfelach akcjonariuszy mniejszościowych, przed wybuchem „afery” znajdowały się papiery o wartości ponad miliarda złotych. Dziś jest to już tylko ułamek tej wartości, a przypomnijmy, że w trakcie pierwszej oferty publicznej w 2017 roku akcje GetBack objęło ponad 3,5 tysiąca inwestorów indywidualnych po cenie emisyjnej 18 zł 50 gr.

 

Dotychczasowe informacje na temat propozycji układowych mogą natomiast wskazywać, że w wyniku potencjalnego bardzo dużego rozwodnienia kapitału zakładowego Spółki, może dojść w przyszłości do całkowitej marginalizacji obecnych akcjonariuszy, a z uwagi na proponowane warunki konwersji wierzytelności wynikających z emitowanych obligacji na akcje, akcjonariusze mogą być postawieni w skrajnie niekorzystnej sytuacji. W związku z tym inwestorzy indywidualni będący akcjonariuszami GetBack są stanowczo przeciwni takiemu rozwiązaniu. Wszyscy pokrzywdzeni, zarówno obligatariusze, jak i akcjonariusze powinni znaleźć sprawiedliwe rozwiązanie, które mogłoby pozwolić na to, aby warunki układu były ustalane także z poszanowaniem interesu inwestorów, którzy są właścicielami akcji.

 

Akcjonariusze GetBack S.A. pokrzywdzeni w przedmiotowej sprawie zainteresowani dokonaniem przez SII wspólnego zgłoszenia do prokuratury proszeni są o kontakt ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Korespondencję w przedmiotowej sprawie prosimy kierować na adres e-mail interwencje@sii.org.pl

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie