Chat with us, powered by LiveChat

Słaba kondycja GPW. Aż 51 spółek na rocznych minimach

Skomentuj artykuł
MR - fotolia.com

Od początku roku indeks WIG stracił na wartości prawie 10 procent. Odbicie tego spadku widać w notowaniach spółek z GPW różnej wielkości, spośród których, aż 51 po zakończeniu wtorkowej sesji (11.09) znalazło się na najniższym poziomie od roku.

 

Przecena dotknęła zarówno indeksu WIG, obejmującego wszystkie spółki notowane na Głównym Rynku GPW, które spełnią bazowe kryteria uczestnictwa w indeksach, ale także indeksów takich jak WIG20, mWIG40 czy sWIG80. Reprezentujący blue chipy indeks stracił od początku roku 8,65 procent, mWIG40 poszedł w dół o 19,09 procent, a sWIG80 zniżkował o 21,06 procent.

 

sWIG80 - wykres notowań indeksu
sWIG80 - wykres notowań indeksu
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Jak widać, największy odwrót rynku w tym roku następował od małych spółek. Spośród tych notowanych w indeksie sWIG80, 15 po zakończeniu wczorajszej sesji znalazło się na 52-tygodniowym minimum. To więcej w stosunku do łącznej liczby spółek znajdujących się na rocznym minimum i notowanych w indeksach WIG20 i mWIG40. sWIG80 ma za sobą 8 spadkowych sesji z rzędu, a wszystko wskazuje na to, że również dzisiejszy handel zakończy się dla niego “pod kreską”. Ograniczone wzrosty w porównaniu do innych segmentów warszawskiego rynku akcji w 2017 roku nie pomogły indeksowi małych spółek. Podobnie jak pozostała część giełdy, małe firmy taniały w pierwszej połowie 2018 roku. Doszły do tego niepokoje związane z takimi firmami jak Getback, Altus TFI oraz Trigon TFI. Więcej na temat przeceny małych spółek pisaliśmy w jednej z ostatnich analiz.

WIG20

Spośród giełdowych blue chipów na zakończenie wtorkowej sesji na rocznym minimum znalazły się dwie spółki: Energa i KGHM. O słabości spółek energetycznych pisaliśmy w jednym z ostatnich raportów. W wakacje Energa straciła 6,04 procent.

 

Energa - wykres kursu akcji
Energa - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

W przypadku miedziowego giganta, akcje na przestrzeni 12 miesięcy potaniały o około 30 procent. Spółce nie służy m.in. szybki spadek cen miedzi, który rozpoczął się w czerwcu tego roku. W pierwszym półroczu KGHM wypracował 610 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej. Tymczasem w analogicznym okresie roku poprzedniego zysk był o ponad 70 procent wyższy i wyniósł 1 051 mln zł.

mWIG40

Na rocznych minimach znalazło się również 6 spółek notowanych w indeksie mWIG40. Wśród nich jest Boryszew, Ciech, Grupa Azoty, LiveChat Software, Sanok Rubber Company oraz Stalprodukt. Spośród wymienionych spółek, najmocniej na przestrzeni roku w dół poszła Grupa Azoty oraz Sanok Rubber Company. Firmy te straciły w ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad 50 procent swojej wartości. Niewiele lepiej poradził sobie LiveChat Software, którego spadek wyniósł niespełna 50 procent.

 

Grupa Azoty - wykres kursu akcji
Grupa Azoty - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Ostatnie spadki Grupy Azoty to efekt publikacji wyników spółki za pierwsze półrocze 2018 roku. W tym okresie firma osiągnęła 123,64 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, tymczasem w analogicznym okresie rok wcześniej zysk wyniósł 335,5 mln zł. W samym drugim kwartale spółka poniosła stratę na poziomie 48,29 mln zł względem 104,45 mln zł zysku rok wcześniej.

sWIG80

W przypadku indeks małych spółek, na rocznych minimach znalazły się takie firmy jak Agora, Alumetal, Auto Partner, British Automotive Holding, Dom Development, Elektrobudowa, ING Bank Śląski, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, Monnari Trade, Rafako, Śnieżka, Stelmet, Wielton oraz Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.  

 

British Automotive Holding - wykres kursu akcji
British Automotive Holding - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Spośród wymienionych spółek, najwięcej straciła firma British Automotive Holding. Spadek przekroczył 70 procent. Z lawinową wyprzedażą akcji tej spółki mieliśmy do czynienia na początku sierpnia. Wówczas pojawiła się informacja o wypowiedzeniu przez Jaguar Land Rover Limited znaczącej umowy importerskiej. Porozumienie dotyczyło zasad świadczenia przez British Automotive Polska (spółka zależna od British Automotive Holding) usług autoryzowanego importera, dystrybutora i autoryzowanej stacji obsługi w Europejskim Obszarze Gospodarczym pojazdów Jaguar i Land Rover. Zgodnie z treścią wypowiedzenia, umowa importerska wygaśnie z początkiem sierpnia 2020 roku.

Pozostałe spółki

Spośród spółek nienotowanych w takich indeksach jak WIG20, mWIG40 i sWIG80, na rocznym minimum jest Eletrkotim, Enelmed, Erbud, Eurotel, Fast Finance, Groclin, Herkules, Hydrotor, Impel, Impera Capital, Inter RAO Lietuva AB, Introl, Interma Trade, K2 Internet, Marvipol, Marie Brizards Wine & Spirits, ML System, OncoArendi Therapeutics, Private Equity Managers, Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Plast-Box, Santander Bank Polska, Synektik, Tower International, TXM, Unibep, Warimpex, Wittchen, i Wojas.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie