Chat with us, powered by LiveChat

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Skomentuj artykuł
www.cdprojekt.com/pl/media

Akcje CD Projekt od poniedziałku będą notowane w indeksie WIG20. Taką decyzję podjął zarząd warszawskiej giełdy w ramach rewizji rocznej portfeli indeksów. Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

 

Zmiana w składzie indeksu jest o tyle ważna, gdyż jeszcze nigdy w historii warszawskiego parkietu wśród blue chipów nie było producenta gier. CD Projekt pojawi się zatem obok takich gigantów jak PKN Orlen, PZU i PKO BP, w których największym udziałowcem jest Skarb Państwa. Oczywiście w indeksie WIG20 oprócz “państwowych gigantów” są firmy o innym składzie właścicielskim jak LPP, mBank czy CCC.

 

Według komunikatu giełdy, w którym przedstawiono skład indeksu WIG20 po rewizji rocznej, udział akcji CD Projekt w tym wskaźniku wyniesie 3,38 procent. Obliczenia sporządzono na dzień 16 lutego. Wówczas kurs akcji tej spółki wynosił 110,80 zł. Obecnie akcje wyceniane są podobnie.

 

CD Projekt - wykres kursu akcji
CD Projekt - wykres cen akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

CD Projekt powstał w 1994 roku, natomiast na giełdzie spółka zadebiutowała dopiero 2 sierpnia 2011 roku. Obecna kapitalizacja producenta gier sięga już prawie 10,5 mld złotych. Największym sukcesem firmy są gry z serii Wiedźmin, które do tej pory sprzedały się w łącznej liczbie 25 mln sztuk.

Zmiany w pozostałych indeksach

 Po sesji 16 marca indeks WIG20 opuści Asseco Poland. Informatyczna spółka tym samym dołączy do wskaźnika mWIG40. W indeksie średnich spółek pojawi się również GetBack, czyli spółka zajmująca się zarządzaniem wierzytelnościami i ubiegłoroczny debiutant na GPW. Zastąpi on spółkę Neuca, która trafi do indeksu sWIG80.

 

W indeksie małych spółek zmieni się więcej. Oprócz firmy Neuca, do wskaźnika trafią również takie spółki jak Arctic, BSC Druk, PlayWay, Quercus  i Toya. Oprócz GetBacka indeks sWIG80 opuszczą: Groclin, Polwax, Serinus oraz Work Service. W indeksie WIG30 spółkę GTC zastąpi Grupa Dino Polska, czyli właściciel sieci supermarketów Dino.

 

Zmiany w indeksach uwzględniają obroty akcjami w ciągu ostatnich 12 miesięcy licząc wstecz od 16 lutego 2018 roku. Z kolei dane dotyczące cen akcji zostały zebrane po sesji 14 lutego 2018 roku.

 

Czynnikami decydującymi o składzie indeksów giełdowych jest ich kapitalizacja rynkowa oraz wielkość obrotu. Ponadto, w przypadku indeksu WIG20 warunkiem koniecznym, jaki musi spełniać spółka, jest obecność przynajmniej 10 procent akcji w wolnym obrocie, których wartość wynosi co najmniej milion euro. W indeksie blue chipów oprócz tego nie może znajdować się więcej niż 5 spółek działających w jednej branży.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie