Chat with us, powered by LiveChat

8 niemieckich spółek w długoterminowym trendzie wzrostowym

Skomentuj artykuł
© ra2 studio - Fotolia.com

Niemiecki indeks DAX jest blisko swoich historycznych szczytów ustanowionych w kwietniu 2015 roku. Od dołka w listopadzie zwyżkował o ponad 21%. Przyjrzeliśmy się wykresom ośmiu spółek z indeksu, które już od wielu lat poruszają się w trendzie wzrostowym. Wszystkie przedstawione wykresy są zdyskontowane o wypłacone dywidendy.

Adidas

Zapewne bardzo dobrze znaną przez wszystkich marką jest Adidas, znany głównie ze swojego obuwia sportowego. Akcje spółki notowane są od końca 1995 roku. Wtedy były handlowane w okolicach 10 euro za akcję. W marcu bieżącego roku kurs akcji wyznaczył historyczne maksimum na poziomie 185,05 euro. W 2016 roku spółka osiągnęła 19,3 mld euro przychodów ze sprzedaży i 1 mld euro zysku netto.

 

Kurs akcji porusza się w długoterminowym trendzie wzrostowym, który przyspieszył we wrześniu 2015 roku. Obecnie najbliższym wsparciem dla notowań spółki jest poziom 160 euro – poziom poprzednich lokalnych szczytów, a także okolice przyspieszonej linii trendu wzrostowego.

 

Adidas - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

BASF

BASF to jedna z wiodących na świecie grup chemicznych. Spółka podobnie jak Adidas jest notowana od 1991 roku, kiedy za jedną akcję płacono około 5 euro. Obecnie kurs akcji ustanowił historyczne maksimum na poziomie 94,32 euro. W 2016 roku BASF osiągnęło 57,6 mld euro przychodów ze sprzedaży i 4,1 mld euro zysku netto.

 

Ostatni impuls wzrostowy na wykresie akcji spółki rozpoczął się w lutym 2016 roku. Linia trendu wzrostowego wyznaczona z tego dołka przebiega obecnie coraz bliżej poziomu 90 euro, będącego zarazem szczytem z kwietnia 2015 roku, a także najbliższym wsparciem dla notowań.

 

BASF - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Beiersdorf

Beiersdorf jest spółką, która produkuje kosmetyki do ciała. Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną marką spółki jest Nivea, choć spółka posiada w swoim portfolio również między innymi takie marki jak Eucerin i La Prairie. Na giełdzie spółka znajduje się od 2000 roku. Od tego czasu kurs akcji zwyżkował z okolic 20 euro do historycznego maksimum wyznaczonego podczas dzisiejszej sesji (12 kwietnia 2017 roku) na poziomie 91,33 euro. W 2016 roku spółka osiągnęła 6,8 mld euro przychodów i 727 mln euro zysku netto.

 

Kurs akcji Beiersdorf przekroczył barierę 90 euro za akcję. Wsparcie można wyznaczyć na poziomie 75 euro – poziom poprzednich dołków, a także okolice głównej linii trendu wzrostowego, zapoczątkowanej jeszcze w 2008 roku.

 

Beiersdorf - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Deutsche Post

Deutsche Post zajmuje się dostarczaniem listów i przesyłek pocztowych. Spółka może być znana ze swojej firmy kurierskiej DHL. Spółka jest obecna na giełdzie od 2000 roku. Wtedy za akcję płacono około 16 euro, jednak do 2009 roku kurs akcji wykazywał tendencję zniżkową – w dołku kryzysu za akcję płacono 5 euro. Jednak od tego dołka kurs akcji zwyżkuje, wyznaczając na przełomie lutego i marca bieżącego roku historyczne maksimum na poziomie 32,95 euro. W 2016 roku spółka osiągnęła 57,3 mld euro przychodów i 2,6 mld euro zysku netto.

 

Najbliższe wsparcie dla notowań można wyznaczyć na poziomie nieco poniżej 30 euro, czyli szczytu z kwietnia 2015 roku. Przyspieszona linia trendu wzrostowego przebiega obecnie w okolicach 25 euro.

 

Deutsche Post - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Fresenius

Fresenius jest światową grupą z branży opieki medycznej, zajmującą się oferowaniem produktów i usług z zakresu dializy i leczenia ambulatoryjnego. Spółka jest obecna na giełdzie od 2006 roku i na początku była handlowana po około 12,5 euro. Od dołka z 2009 roku w okolicach 8 euro kurs akcji urósł do 77,45 euro w lutym bieżącego roku. W 2016 roku spółka wypracowała 29,5 mld euro przychodów i 1,6 mld euro zysku netto.

 

Kurs akcji spółki porusza się wzdłuż linii trendu wzrostowego. Obecnie jest ona najbliższym wsparciem dla notowań i obecnie przebiera w okolicach 70 euro.

 

Fresenius - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Henkel

Henkel jest grupą kapitałową koncentrującą się na trzech branżach: klejach, uszczelniaczach i powłokach funkcjonalnych, kosmetykach i środkach piorących i czystości. Znane marki spółki to między innymi Schwarzkopf czy Persil. Spółka jest notowana od 1991 roku, kiedy za akcję płacono około 8 euro. Podczas dzisiejszej sesji kurs akcji wyznaczył nowe historyczne maksimum na poziomie 122,5 euro. W 2016 roku spółka osiągnęła 18,7 mld euro przychodów i 2,1 mld euro zysku netto.

 

Najbliższym wsparciem dla notowań Henkela jest obecnie linia trendu wzrostowego zapoczątkowana w 2009 roku. Przebiega ona obecnie w okolicach 115 euro.

 

Henkel - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Merck

Merck to globalna firma zajmująca się nauką i technologią. Spółka działa na przykład w branży opieki zdrowotnej, w której zajmuje się między innymi opracowywaniem leków na raka. Spółka jest notowana od 2000 roku, gdzie na początku były handlowane po około 14 euro. Na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku kurs akcji osiągnął poziom 107,5 euro i znajduje się blisko historycznego maksimum z 2015 roku na poziomie powyżej 109 euro. W 2016 roku Merck osiągnął 15 mld euro przychodów i 1,6 mld euro zysku netto.

 

Najbliższe wsparcie na wykresie spółki wyznaczają poprzednie lokalne dołki, które znajdują się na poziomie 90 euro. Przyspieszona linia trendu wzrostowego przebiega obecnie w okolicach 85 euro.

 

Merck - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

SAP

SAP zajmuje się tworzeniem oprogramowania i aplikacji przeznaczonych dla biznesu. Spółka jest notowana na giełdzie od 1994 roku. Na początku za akcję płacono około 3 euro. Na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku kurs akcji wyznaczył historyczne maksimum na poziomie 92,98 euro. W 2016 roku SAP osiągnął 22,1 mld euro przychodów i 3,6 mld euro zysku netto.

 

Od 2002 roku kurs akcji porusza się zgodnie z linią trendu wzrostowego. Najbliższe wsparcie można wyznaczyć na przyspieszonej linii trendu wzrostowego, która przebiega obecnie na poziomie około 80 euro.

 

SAP - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie