Chat with us, powered by LiveChat

Pięciu „gigantów” rynku NewConnect. Ich wartość dynamicznie rośnie

Skomentuj artykuł
© 3d_generator – fotolia.pl

Sprawdziliśmy, które spółki notowane w alternatywnym systemie obrotu mają najwyższą kapitalizację i jak wypadają one pod tym względem na tle emitentów z Głównego Rynku warszawskiej giełdy.


Okazuje się, że na „małym parkiecie”, jak potocznie bywa nazywany NewConnect, aktualnie znajdziemy 17 spółek, których giełdowa wycena przekracza 100 mln zł. Jest to całkiem spora kwota, biorąc pod uwagę chociażby warunki dopuszczenia akcji na rynek regulowany. Te przewidują bowiem, że kapitalizacja powinna wynosić co najmniej 60 mln zł, a w przypadku spółek notowanych wcześniej przez minimum 6 miesięcy na NewConnect – co najmniej 48 mln zł. Ponadto giełdowa wycena na poziomie trochę wyższym niż 100 mln zł pozwoliłaby się uplasować mniej więcej w połowie stawki wśród spółek notowanych na rynku regulowanym GPW.


Które z nich znajdują się na czele zestawienia i jak wypadają na tle emitentów notowanych na Głównym Rynku warszawskiej giełdy? Poniżej prezentujemy pięć spółek o najwyższej kapitalizacji na rynku NewConnect.

1. Cloud Technologies – 552 mln zł

Zdecydowanym liderem naszego rankingu jest spółka Cloud Technologies, której kapitalizacja wynosi około 552 mln zł. Dla porównania to mniej więcej tyle samo, na ile inwestorzy giełdowi wyceniają obecnie Bank Ochrony Środowiska czy Impexmetal, a więcej od kapitalizacji takich emitentów jak chociażby Agora czy Polenergia. Jest ona także ponad dwukrotnie wyższa od rynkowej wyceny Integera.


Może być trudno w to uwierzyć, ale jeszcze w kwietniu 2014 roku giełdowa wycena Cloud Technologies była na poziomie zaledwie 4 mln zł. Od tego czasu wartość zwiększyła się zatem o zawrotne 13 700 proc.

 

Cloud Technologies – wykres kapitalizacji
Źródło: Stooq.pl.

 

Cloud Technologies to lider rynku danych dla reklamy internetowej w Polsce. Do kluczowych obszarów działalności spółki należą: marketing efektywnościowy (kompleksowe rozwiązania w zakresie reklamy online), działalność agencyjną (narzędzia dla agencji reklamowych), mobile (gry mobilne na platformy iOS i Android) oraz consulting (optymalizacja procesów biznesowych z użyciem zbiorów danych). W pierwszym półroczu 2016 roku Grupa Kapitałowa Cloud Technologies wypracowała przychody ze sprzedaży na poziomie 18,7 mln zł wobec 13,6 mln zł osiągniętych w analogicznym okresie rok wcześniej. Zysk netto wzrósł natomiast z 5,2 mln zł do 8,4 mln zł. W maju 2016 roku walne zgromadzenie Cloud Technologies upoważniło Zarząd tej spółki do podjęcia wszelkich czynności mających na celu dopuszczenie i wprowadzenie akcji Cloud Technologies do obrotu na rynku regulowanym warszawskiej giełdy.

2. Unimot – 404 mln zł

Na drugim miejscu zestawienia plasuje się spółka Unimot, którą warszawscy inwestorzy wyceniają obecnie na około 404 mln zł. Na rynku regulowanym kapitalizację na podobnym poziomie mają takie firmy jak CI Games czy JW Construction Holding. Ponadto Unimot może się pochwalić nieco wyższą wyceną od takich spółek jak np.: Enter Air, Quercus TFI i Kredyt Inkaso.


Warto przy tym zauważyć, że jeszcze w pierwszej połowie 2013 roku kapitalizacja tego emitenta wynosiła około 6 mln zł. Od tego czasu wartość spółki zwiększyła się zatem o ponad 6 600 proc.

 

Unimot – wykres kapitalizacji (skorygowany o wypłacone dywidendy)
Źródło: Stooq.pl.

 

Grupa Unimot działa na rynku paliwowo-energetycznym, prowadząc działalność w zakresie obrotu olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym, gazem ziemnym oraz energią elektryczną. W pierwszym półroczu 2016 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży emitenta wyniosły 854,8 mln zł w porównaniu do 617,7 mln zł osiągniętych w analogicznym okresie rok wcześniej. Zysk netto Grupy Unimot wzrósł natomiast do 10,4 mln zł wobec 3,7 mln zł wypracowanych w pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku.

3. Onico – 295 mln zł

Trzecią w kolejności spółką na rynku NewConnect pod względem poziomu kapitalizacji jest Onico. Jej obecna giełdowa wycena, choć do czerwca 2011 roku nie przekraczała nawet 10 mln zł, wynosi obecnie 295 mln zł, czyli niemal tyle samo, ile w przypadku Monnari czy Polnordu. Niższą kapitalizacją od Onico charakteryzują się natomiast tacy emitenci z Głównego Rynku jak chociażby Kopex, ABC Data czy 11 bit studios.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie