Chat with us, powered by LiveChat

Które branże na GPW przez wakacje zyskały najwięcej?

Skomentuj artykuł
© arsdigital - Fotolia.com

Po przeanalizowaniu najsilniej rosnących spółek wakacji, przyszedł czas na przyjrzenie się sektorom. Jak się okazuje, wakacje stały pod znakiem byków na warszawskiej GPW. Jedynie dwa indeksy branżowe zanotowały kilkuprocentowe spadki, zdecydowanie przeważały jednak wzrosty i to dużo bardziej spektakularne.

 

Poniżej przedstawiamy zestawienie najsilniej rosnących indeksów sektorowych w okresie od 1 czerwca 2016 roku do 15 września 2016 roku.

 

W górę

1. Surowce +49,1%

W skład portfela WIG-Surowce wchodzą zaledwie 3 spółki: KGHM, JSW oraz Bogdanka. Dwie z nich znalazły się także w naszym zestawieniu rekordowo rosnących spółek przez wakacje, które w pełni zobaczyć można w tym miejscu.

Ceny surowców rosną od początku roku, a przewodzi im węgiel koksowy, który zdrożał w tym okresie o około 60%. Wraz z nimi rośnie także cena walorów surowcowych spółek. JSW od początku czerwca zyskało ponad 250%, Bogdanka ponad 70%, a KGHM blisko 30%. Od początku roku branża surowcowa zyskała już blisko 70%, co jednak jest tylko częścią strat jakie poniosła ona w okresie styczeń 2013 - styczeń 2016, kiedy to indeks zmalał z ponad 6 000 punktów do okolic 1 700 punktów. 

 

WIG-Surowce - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

2. Informatyka +17,9%

Drugim najgorętszym wakacyjnym towarem na warszawskiej giełdzie były spółki informatyczne, jednak w przeciwieństwie do sektora surowców, nie jest to próba odwrócenia trendu, a jego kontynuacja. Indeks branży informatycznej od września 2014 roku znajduje się w trendzie wzrostowym, zyskując przez ten czas blisko 70%, przy czym zdecydowane przyspieszenie nastąpiło od czerwca bieżącego roku. Motorem napędowym wzrostu byli deweloperzy gier: CD Project (około 55% wzrostu od czerwca tego roku), 11 Bit Studios (+80%) oraz CI Games (+26%). Silny wzrost, ponad 30%, zanotowała także trzecia największa spółka w portfelu, czyli Comarch. Wartość WIG-Informatyka wynosi obecnie ponad 2 000 punktów i jest na najwyższych poziomach od załamania w 2007 roku. 

 

WIG-Informatyka - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

3. Media +9,1%

Portfel indeksu WIG-Media zdominowany jest przez Cyfrowy Polsat, który stanowi 78% wartości portfela i to właśnie ta spółka notując 13% wzrostu od czerwca bieżącego roku była głównym powodem wzrostu indeksu. Znaczny wzrost zanotowała także Wirtualna Polska (+17% od początku czerwca), będąca drugą największą spółką w portfelu.  Na przeciwległym biegunie znalazła się Agora, która odnotowała w tym okresie spadek o 17%. Indeks WIG-Media kontynuuje długoterminowy trend wzrostowy trwający od września 2012 roku. Od tego czasu indeks zyskał ponad 100% wartości i zbliża się obecnie do historycznych maksimów z 2007 roku, kiedy to notował on poziomy powyżej 5 000 punktów.

 

WIG-Media - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

4. Deweloperzy +8,6%

WIG-Deweloperzy zanotował kolejne umocnienie w ostatnim czasie. Indeks notuje wzrosty od początku 2015 roku, zyskując w tym czasie około 25% i przekraczając granicę 1 700 punktów. Wciąż jednak nieosiągalne dla indeksu są poziomy ponad 6 000 punktów z 2007 roku, czy nawet poziomy 2 500 - 3 000 punktów notowane w okresie 2009 - 2011 roku. Najsilniej rosnącymi spółkami indeksu od początku czerwca były JW Construction (+31%), GTC (+14,4%) oraz LC Corp (+8%). Mocny spadek, o blisko 20%, zanotował z kolei Polnord.

 

WIG-Deweloperzy - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

5. Sektor Spożywczy +8,1%

WIG-Spożywczy dobijając w ostatnich tygodniach do granicy 4 000 punktów zanotował poziomy niewidziane od sierpnia 2011 roku. Indeks notuje silne wzrosty od listopada 2014 roku. Od tego czasu wzrósł on z poziomu około 2 300 punktów do blisko 4 000 punktów, a więc o ponad 70%. Okres wakacyjny także był udany dla branży spożywczej, bowiem indeks urósł od początku czerwca 2016 roku o ponad 8%. W tym czasie spośród największych spółek wchodzących w skład indeksu najsilniejsze wzrosty zanotowały Astarta (+28%) oraz Kernel (+14%), natomiast największe spadki były udziałem Wawelu (-9%) oraz Zakładów Tłuszczowych Kruszwica (-14%).

 

WIG-Spożywczy - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

W dół

1. Energia -4,3%

Okres wakacyjny przyniósł spadki jedynie dwóch sektorów wyszczególnionych na GPW. Kolejne spadki odnotowały spółki energetyczne. Presja cenowa na rynku, słabe wyniki oraz uwikłanie w problemy branży górniczej mocno zaszkodziły indeksowi WIG-Energia, który swoje historyczne maksima na poziomie ponad 4 800 punktów notował jeszcze w październiku 2014 roku. Po tamtych poziomach nie ma już śladu. Obecnie wartość indeksu zbliża się do 2 500 punktów, co oznacza utratę blisko 50% wartości w stosunku do szczytów z 2014 roku. Spośród spółek wchodzących w skład portfela spadku cen od początku roku udało się uniknąć jedynie ZEW Kogeneracji (+7%) oraz Enei (+1,8%) oraz Tauronowi (+2%). Najmocniej traciły za to PGE (-8,5%), Energa (-16,5%) oraz Polenergia (-27%).

 

WIG-Energia - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

2. Paliwa -4%

Drugim indeksem, który wykazał negatywną dynamikę od początku czerwca był WIG-Paliwa, który stracił 4% wartości. Indeks ten w dużym stopniu zależny jest od notowań PKN Orlen, którego udział w portfelu indeksu wynosi ponad 60%, a którego cena spadła w tym okresie o 8%. WIG-Paliwa swoje historyczne maksima zanotowało w sierpniu 2015 roku. Wartość indeksu wynosiła wtedy ponad 5600 punktów. Od tamtego czasu indeks stracił jednak około 20% i obecnie porusza się w kanale 4 400 - 4 800 punktów, nadal jednak znajdując się wyraźnie nad linią długoterminowego trendu wzrostowego.

 

WIG-Paliwa - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie