Chat with us, powered by LiveChat

Krajobraz na GPW po ataku Rosji na Ukrainę

Skomentuj artykuł
@gopixa - stock.adobe.com

W trakcie dzisiejszej sesji w skali intraday indeks WIG odnotował najsilniejsze spadki w swojej ponad 30-letniej historii. W połowie sesji spadki sięgnęły nawet 12,74%. Atak Rosji na Ukrainę powoduje mocną wyprzedaż ryzykownych aktywów, w tym akcji.

 

Indeks WIG zniżkował w trakcie dnia poniżej 10% tylko 4 razy. 2 z tych przypadków wystąpiły w 1994 roku, w dniach następujących po sobie, tj. 11 i 12 kwietnia, a spadki sięgnęły odpowiednio 10,7% i 10,5%. Kolejny odczyt to 10 października 2008 roku, a więc w trakcie globalnego kryzysu finansowego. WIG w trakcie dnia zanurkował o 12%, jednak dzień skończył się 8-procentową zniżką. Kolejny odczyt to dołek pandemii koronawirusa z dnia 12 marca 2020 roku, kiedy WIG zanurkował o 12,65%, zamykając sesję z takim samym rezultatem. Dzisiaj, tj. 24 lutego 2022 roku indeks notuje 5 sesję w swojej historii, w trakcie której zniżki przekraczają 10%, a w skali intraday wyznaczył historyczny spadek rzędu 12,74%. Najmocniej w trakcie dzisiejszej sesji zniżkował natomiast mWIG40 – skala spadków wyniosła nawet 14,2%.

 

🔴 Więcej o sytuacji na rynkach światowych przeczytasz w artykule Michała Żuławińskiego: „Wielki wstrząs po inwazji Rosji na Ukrainę. Przegląd sytuacji na rynkach [24.02.2022]”.

 

WIG – wykres kursu akcji (skala dzienna)
 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

  

WIG20 – wykres kursu akcji (skala dzienna) mWIG40 – wykres kursu akcji (skala dzienna)
sWIG80 – wykres kursu akcji (skala dzienna)  
 
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.  

 

Najsłabsze sektory i mocno przecenione spółki

Ze względu na atak Rosji na Ukrainę najsłabszym indeksem na polskiej giełdzie jest WIG_Ukraina, który otwarł się z blisko 30-procentową luką spadkową. Ukraińskie spółki notowane na giełdzie zniżkują nawet o ponad 30%. W skład indeksu sektorowego wchodzą akcje Kernel, IMC, Astarta, Ovostar, Agroton, Coalenergy, Milkiland, KSG Agro.

 

WIG_Ukraina – wykres kursu akcji (skala dzienna)

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

  

Patrząc na sektory branżowe najmocniej zniżkuje WIG_Spożywczy, tracąc do południa nawet 27,9%. W skład indeksu wchodzą również spółki ukraińskie.

 

WIG_Spożywczy – wykres kursu akcji (skala dzienna)

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

  

Mocno traci także WIG_Odzież. Indeks zanurkował o blisko 21%. Dla wielu polskich spółek, również z sektora odzieżowego, ekspansja zagraniczna w istotnym stopniu dotyczyła kierunków wschodnich, w tym Ukrainy i Rosji.

 

WIG_Odzież – wykres kursu akcji (skala dzienna)

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

  

Do godziny 12:30 w zestawieniu najmocniej spadających spółek w serwisie Stooq.pl walory wszystkich 25 spółek z poniższego zrzutu ekranu zniżkowały o ponad 20%.

 

Najmocniej zniżkujące spółki z Rynku Głównego

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

  

Jedną z najmocniej zniżkujących spółek na giełdzie jest LPP. Kurs akcji największej notowanej odzieżowej spółki zniżkuje nawet o 24%. W ostatnim raporcie okresowym za III kw. roku obrotowego 2021/2022 Emitent wskazał, że sprzedaż zagraniczna odpowiadała za około 57% przychodów, a największe rynki to m.in. Rosja i Ukraina. Rzeczniczka prasowa LPP, Monika Wszeborowska, powiedziała agencji PAP, że handel na Ukrainie został zamknięty, a wszelkie transporty wstrzymane przed granicą.

 

LPP – wykres kursu akcji (skala dzienna)

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

   

Mocno tracą także akcje Asbis, a przecena przyspiesza w trakcie sesji. Kurs otwarł się 20-procentową luką spadkową, a do połowy sesji zniżki sięgnęły nawet 40%. W 2021 roku największymi rynkami zbytu dla Emitenta były Rosja – 576 mln USD przychodów, i Ukraina – 475 mln USD przychodów. W trakcie konferencji inwestorskiej wiceprezes Asbisu poinformował, że należności i zapasy spółki są ubezpieczone, a ponadto spółka aktywnie korzysta z hedgingu walutowego.

 

Asbis – największe kraje sprzedaży w 2021 roku (mln USD)

 Źródło: Emitent.

  

Asbis – wykres kursu akcji (skala dzienna)

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

   

Zwyżkujące spółki

Z trudem szukać na dzisiejszej sesji spółek, których akcje zwyżkują. Inwestorzy/spekulanci postanowili jednak rozegrać akcje spółek, których biznes związany jest z przemysłem wojskowym. Lubawa posiada szeroki zakres usług i produktów, a wśród nich m.in. ponad 500 produktów dla służb mundurowych - wojska, policji, straży granicznej, straży pożarnej, sił specjalnych oraz na potrzeby funkcjonariuszy straży miejskiej i pracowników ochrony. Akcje spółki zwyżkowały nawet o ponad 75%.

 

Lubawa – wykres kursu akcji (skala dzienna)

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

  

 

Mocno zwyżkują również akcje Protektora. Spółka jest producentem specjalistycznego obuwia, w tym dla służb mundurowych. Posiada w swojej ofercie obuwie ciężkie, militarne, produkowane dla wojska, policji, innych specjalnych służb mundurowych oraz firm ochroniarskich i hobbystów. Kurs akcji zwyżkuje nawet o 24%.

 

Protektor – wykres kursu akcji (skala dzienna)

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Co dalej?

W trakcie kilku ostatnich dni kilkukrotnie słyszeliśmy doniesienia o możliwym ataku Rosji na Ukrainę, do którego w końcu doszło w czwartek. Jedne spółki będą bardziej dotknięte tymi wydarzeniami, ich sytuacja fundamentalna może się istotnie pogorszyć, a dodatkowo pojawia się zagrożenie utrzymania ciągłości ich działalności operacyjnej, przynajmniej w najbliższym czasie. Wpływ na inne spółki może być mniejszy, co może stwarzać na rynku pewne okazje inwestycyjne, choć spadki oczywiście mogą być kontynuowane i nie wiemy, kiedy dołek zostanie wyznaczony. Dużo będzie zależało od dalszej eskalacji konfliktu zbrojnego i jego wpływu na sytuację makroekonomiczną i geopolityczną, a prognozowanie tych zmiennych jest bardzo trudne, a wręcz wydaje się prawie niemożliwe. Należy przygotować się na utrzymanie podwyższonej zmienności na rynkach i realizować swoją strategię inwestycyjną.

 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie