Chat with us, powered by LiveChat

Uniwheels zaskakuje zyskami, kurs na nowym historycznym maksimum

Skomentuj artykuł
© Tomasz Zajda - Fotolia.com

W I półroczu 2016 roku Uniwheels pokazał zaskakująco wysokie dynamiki wzrostowe zysków. Przy wzroście przychodów o niespełna 3% rok do roku, wynik EBITDA powiększył się o 30,2% rdr, EBIT o 38,5% rdr, a zysk netto o 50,8% rdr. Wartości nominalne osiągniętych wyników przedstawia tabela poniżej.

 

Wybrane pozycje wynikowe (mln euro)

II kw. 2016 r.

II kw. 2015 r.

I półrocze 2016 r.

I półrocze 2015 r.

Przychody

113,9

112,1

223

217

Wynik EBITDA

22,1

14,6

36,2

27,8

Wynik EBIT

18,2

10,9

28,4

20,5

Wynik brutto

14,6

5,8

25,3

19,5

Wynik netto

18,6

5,9

29,1

19,3

Źródło: Uniwheels AG

 

Zaraportowane wyniki okazały się istotnie przewyższać konsensus rynkowy, publikowany przez PAP. Wyniki za II kw. 2016 roku okazały się wyższe od oczekiwań analityków o 19,7% na poziomie EBITDA, 64,7% na poziomie EBIT oraz 106,7% na poziomie zysku netto.

 

W I półroczu 2016 roku Uniwheels zwiększył wolumen sprzedaży felg o 9,9%, do 4 269 tys. sztuk. W czerwcu bieżącego roku spółka rozpoczęła produkcję felg w nowym zakładzie w Stalowej Woli. Zgodnie z oczekiwaniami moce produkcyjne w zakładzie mają osiągnąć 500 tys. sztuk jeszcze w 2016 roku. Zakładany poziom mocy produkcyjnych na poziomie 2 mln sztuk felg rocznie ma zostać osiągnięty na początku 2017 roku, czyli rok wcześniej niż planowano. Spółka poinformowała również, że po uruchomieniu produkcji w Stalowej Woli rozpoczęła zintensyfikowane prace związane z analizą i oceną potencjalnych lokalizacji kolejnego, piątego zakładu produkcyjnego, o mocach do 2 mln sztuk felg rocznie.

 

Pomimo wzrostu przychodów o 2,8% w I półroczu 2016 roku, spółce udało się osiągnąć znacznie większe wzrosty zysków. Przyczyniły się do tego niższe ceny rynkowe aluminium, które pozwoliły na zmniejszenie kosztów materiałów o 11% rdr. W I półroczu 2016 roku wyniosły one 125,1 mln euro wobec 140,6 mln euro przed rokiem. Ponadto, na wynik netto pozytywnie wpłynęła niska efektywna stawka podatkowa, związana z rozliczeniem poniesionych wcześniej strat w Niemczech oraz ulga podatkowa związana z uruchomieniem zakładu w Polsce. W II kw. efekt ten powiększył zysk netto o 4,5 mln euro. Warto też dodać, że w wynikach II kw. uwzględnione są koszty związane z uruchomieniem nowego zakładu produkcyjnego.

 

Uniwheels oczekuje, że w 2016 roku wzrost sprzedaży felg w sztukach wyniesie 8 – 12% w skali rocznej, a wzrost przychodów szacowany jest na 4 – 6%. Roczne prognozy wyniku EBITDA wskazują na wzrost tej pozycji w 2016 roku między 13 – 18%. Przy założeniu stabilnych cen aluminium, spółka oczekuje w kolejnych latach przychodów na poziomie co najmniej 520mln euro i rentowności EBITDA na poziomie około 16%.

 

„Popyt ze strony producentów samochodów cały czas się zwiększa. W I półroczu w naszej strukturze sprzedaży powiększyły się udziały europejskich producentów premium oraz zwiększyliśmy wolumen sprzedaży do nowych klientów: Suzuki i Hyundai. Ponadto sprzedajemy coraz więcej droższych felg o większych średnicach i z bardziej skomplikowanymi powierzchniami” – powiedział Dr. Thomas Buchholz, Prezes Zarządu Uniwheels AG.

 

Po publikacji wyników kurs zwyżkuje do godziny 11:00 o blisko 7%. Od debiutu w maju 2015 roku, w którym akcje były sprzedawane po 105 zł, kurs akcji urósł o około 65%. Do tego spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 1,65 euro na akcję. Po wyznaczeniu nowego maksimum najbliższym wsparciem pozostaje poprzedni lokalny szczyt na poziomie 160 zł.

 

Uniwheels - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Uniwheels AG

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie