Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PGE z zyskiem 4,3 mld zł bez uwzględnienia odpisów

© sakkmesterke - Fotolia.pl

Po wczorajszej sesji (16.02) PGE opublikował raport finansowy za 2015 rok. Skorygowany o wysokość odpisów aktualizujących zysk netto wyniósł 4,3 mld zł  (+14% rok do roku), a EBITDA osiągnęła rekordową wartość 8,2 mld zł. Poniżej w tabeli przedstawiamy zestawienie wybranych pozycji wynikowych.

 

Wybrane pozycje wynikowe (mln zł)

2015 r.

2014 r.

Przychody

28 542

28 143

Wynik operacyjny

-3 589

5 096

EBITDA

8 228

8 293 (8 120)

Wynik brutto

-3 756

4 613

Wynik netto

-3 037

3 657

Źródło: PGE S.A.

 

W 2015 roku PGE wypracowało 28,54 mld zł przychodów, a więc o 1,4% więcej niż przed rokiem. Wynik operacyjny osiągnął wartości ujemne, w kwocie 3,59 mld zł, za sprawą dokonanych odpisów aktualizujących, które obniżyły wynik o 9 mld zł. Przypomnijmy, że w głównej mierze odpisy zostały dokonane w II kw. 2015 roku i dotyczyły posiadanych aktywów wytwórczych w segmencie Energetyki Konwencjonalnej. Przyczynami konieczności dokonania testów na utratę wartości, które stwierdziły konieczność dokonania odpisów, były uwarunkowania makroekonomiczne, w tym spadek cen kontraktów terminowych i cen spotowych energii elektrycznej w Polsce i za granicą, restrykcyjna polityka klimatyczna UE, czy nadpodaż węgla kamiennego na rynku. Warto też nadmienić, że w 2014 roku wynik operacyjny został powiększony między innymi o 874 mln zł z tytułu rozwiązanych rezerw.

 

Przedstawione dane w tabeli wskazują, że w 2014 roku spółka wykazała wyższy wynik EBITDA. Wynika to z przekształcenia danych porównawczych, wynikających ze zmian, a dokładnie poprawek do MSR (Międzynarodowych Standardów Rachunkowości). Bez uwzględniania tych zmian, EBITDA w 2014 roku wyniosła 8,12 mld zł, podczas gdy w 2015 roku było to 8,23 mld zł. Strata netto, odnotowana pierwszy raz w historii spółki, z uwzględnieniem odpisów aktualizacyjnych wyniosła ponad 3 mld zł. Spółka poprawiła przepływy z działalności operacyjnej do 6,78 mld zł wobec 6,34 mld zł przed rokiem. Łączne przepływy pieniężne były ujemne i wyniosły 3 mld zł, a na koniec grudnia poprzedniego roku spółka posiadała 3,1 mld zł środków pieniężnych.

 

Wraz z dokonaniem odpisów aktualizacyjnych, PGE dokonała aktualizacji polityki dywidendowej, uzależniając wysokość dywidendy od zysku netto korygowanego o wielkość dokonanych odpisów. Zarząd nie podał na razie proponowanej deklaracji, tłumacząc to dynamicznym rynkowym otoczeniem w komentarzu do wyników.

 

Na 2016 rok spółka prognozuje wynik EBITDA znacznie niższy w segmencie Energetyki Konwencjonalnej, głównie ze względu na otoczenie. W założeniach znalazła się między innymi średnia hurtowa cena energii na poziomie 168-170 zł/MWh. Niższa EBITDA może być odnotowana również w segmencie Obrotu i Dystrybucji. W tym drugim segmencie zmiany w otoczeniu mogą obniżyć wynik nawet o 250 mln zł.  Lepsze perspektywy rysują się przed Odnawialnymi Źródłami Energii, gdzie spółka prognozuje zwiększenie EBITDA. Nakłady inwestycyjne w 2016 mają być nieznacznie niższe niż 2015, kiedy wyniosły 9,4 mld zł.

 

„Upłynie on (2016 rok - red.) pod znakiem presji na wynik finansowy ze względu na sytuację na rynkach towarowych – zarówno surowców, jak i energii elektrycznej. Niestety podejmowane przez nas inicjatywy optymalizacyjne w pełni ich nie zamortyzują” - powiedział Marek Woszczyk, Prezes Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

 

Po publikacji wyników, do godziny 11:30, akcje PGE zyskują około 0,6% po mocnej wczorajsze przecenie (16.02). W dłuższej perspektywie na wykresie widać dominujący trend wzrostowy. Ostatni impuls spadkowy sprowadził wycenę akcji poniżej poziomu 12 zł, Obecnie kurs odbił w okolice 14 zł, jednak dopiero wybicie powyżej 15,40 zł będzie sygnałem o wyczerpywaniu się siły podaży. 

 

PGE - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PGE S.A.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

PGE z zyskiem 4,3 mld zł bez uwzględnienia odpisów
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie