Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Niebezpieczny wzrost rentowności obligacji skarbowych. Cisza przed burzą?

© Romolo Tavani - Fotolia.com

Po piątkowym obniżeniu ratingu dla Polski przez agencję ratingową Standard & Poor's z A- do BBB+, negatywna reakcja została odnotowana na rentowności obligacji państwowych. Rentowność 10-letnich obligacji wzrosła powyżej ważnego z punktu technicznego progu 3%.

 

Nie tylko polska złotówka oraz indeksy na GPW zareagowały silnym osłabieniem po decyzji Standard & Poor's. Rentowność 10-letnich obligacji państwowych jest dla wielu inwestorów globalnych miarą ryzyka dla danego kraju. Są też one wyznacznikiem kwoty wolnej od ryzyka w wielu modelach wycen. W czasie wielkiego kryzysu, który zaczął się w 2008 roku, to właśnie ta miara była często używana w odniesieniu do skali problemów gospodarczych poszczególnych państw. Rentowność obligacji to nic innego jak wielkość odsetek od długu, które musi płacić emitent obligacji. Im wyższa rentowność, tym większą kwotę odsetek płaci emitent. W przypadku obligacji Skarbu Państwa wzrost rentowności oznacza większe koszty obsługi długu dla budżetu państwa. W świetle kosztochłonnych realizacji obietnic przedwyborczych partii rządzącej, dodatkowe obciążenie budżetu może zwiększyć ryzyko kolejnych obniżek ratingu zarówno przez Standard & Poor's (perspektywa negatywna) jak i inne agencje ratingowe, które do tej pory nie obniżyły swojej oceny dla Polski. Testem dla aktualnej "wiarygodności" obligacji państwowych będzie najbliższy przetarg obligacji, który zaplanowany jest na 28 stycznia. Poznamy po nim osiągnięte rentowności oraz wielkość zgłoszonego popytu.

 

Odnotowany wzrost rentowności obligacji skarbowych z dużym prawdopodobieństwem przełoży się na rentowność obligacji polskich spółek, które sięgają po kapitał dłużny zagranicą. Jest to reguła funkcjonująca na rynkach. Tym samym wzrosną potencjalnie koszty finansowe spółek zarówno z powodu rosnących rentowności, jak i w skutek osłabienia polskiej złotówki.

 

Patrząc na analizę techniczną wykresy rentowności 10-letnich obligacji skarbowych, widzimy przełamanie w górę dwuletniej linii trendu spadkowego. Od stycznia 2014 roku rentowności spadły z poziomu 4,8% do nawet 2% na przełomie stycznia i lutego 2015 roku. W krótkim terminie po przełamaniu krótkoterminowej linii trendu spadkowego nastąpiło książkowe cofnięcie do przebitej linii, a następnie kolejny impuls wzrostowy. Poziomem oporu są teraz poziomy 3,4%- lokalne szczyty z czerwca ubiegłego roku.

 

10PLY.B - Analiza techniczna
Źródło: Stooq

 

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Niebezpieczny wzrost rentowności obligacji skarbowych. Cisza przed burzą?