Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Fuzja PKN Orlen, Lotosu i PGNiG?

© Gajus - Fotolia.pl

Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło prace analityczne nad możliwym połączeniem PKN Orlen, Lotosu i PGNiG – powiedział Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz.

 

Cytowany w depeszy Polskiej Agencji Prasowej minister powiedział:

 

„Rozpocząłem prace analityczne nad ewentualnym połączeniem PKN Orlen, Lotosu i PGNiG, nie chcę przesądzać, w jakiej formie i konfiguracji mogłoby dojść do tego połączenia. To będzie przedmiotem dalszych analiz. Na razie chcemy w ciągu kilku-kilkunastu tygodni, najpóźniej do końca I kwartału, określić wstępnie, czy takie połączenie miałoby sens."

 

"W dalszej perspektywie zastanowimy się, co z tym robić."

 

Dawid Jackiewicz jako główną przesłankę do fuzji trzech spółek wskazał zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa przed ewentualnymi próbami wrogiego przejęcia. Przedmiotem prac analitycznych ma być również poszukiwanie potencjalnych efektów synergii.

 

Po ewentualnym połączeniu trzech tak dużych spółek powstałby polski gigant o przychodach rocznych przekraczających 160 mld zł. Pod tym względem największym podmiotem z tego grona jest PKN Orlen, który  wygenerował w 2014 roku 106 mld zł. Grupa Lotos w 2014 roku miała 28,5 mld przychodów, a PGNiG 34 mld zł przychodów.

 

Patrząc na strukturę akcjonariatu w poszczególnych spółkach, Skarb Państwa największy udział ma w PGNiG – 72,4%, a następnie w Grupie Lotos – 53,19% i w PKN Orlen 27,52%.

 

 

Komentarz Rafała Irzyńskiego, Głównego analityka SII

 

Rafał Irzyński, Główny analityk SIIRynek nie przestaje być zaskakiwany nowymi pomysłami „na gospodarkę” nowego rządu. Tym razem chodzi o zbudowanie gigantycznego podmiotu odpowiedzialnego za zaopatrzenie kraju w surowce energetyczne – ropę i gaz. Plusem takiego rozwiązania byłaby większa siła zakupowa oraz zdolności finansowe dużego podmiotu. Miałby on również z tego powodu silniejszą pozycję na rynku międzynarodowym. Z drugiej strony na rynku krajowym powstałby praktycznie jedyny monopolista w branży na i tak obecnie już dość mocno zmonopolizowanym rynku. Takie rozwiązanie stoi w niezgodzie z myślą makroekonomiczną, która dosadnie wskazuje minusy monopolu takie jak: wysokie ceny produktu, niska efektywność działalności czy brak „motywującej do postępu technologicznego” konkurencji. Jeśli chodzi o działania przeciwko ewentualnymi próbami wrogiego przejęcia jest wiele innych metod do zapewnienia przez Skarb Państwa kontroli nad strategicznymi spółkami. Do nich należy zaliczyć chociażby odpowiednie zapisy w statutach spółek, złote akcje lub po prostu nie sprzedawanie kolejnych pakietów akcji i pozostanie ponad progiem 50%+1 akcja.

 

Źródło: PAP

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Fuzja PKN Orlen, Lotosu i PGNiG?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie