Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Na GPW powiało chińskim chłodem. Które spółki ucierpiały najbardziej?

© leisuretime70 - Fotolia.com

Pierwszy dzień Nowego Roku giełdy nie mogą zaliczyć do udanych. Zaczął się on od silnej przeceny w Chinach, która przelała się następnie na inne światowe rynki.

 

Chiński indeks Shanghai Composite spadł podczas sesji z dnia 4 stycznia 2016 roku niemal 7%, po czym notowania na tamtejszej giełdzie zostały zawieszone. Przyczyn tak silnej przeceny można upatrywać w odczycie PMI dla przemysłu za grudzień, słabszym od oczekiwań. Wyniósł on 48,2 przy prognozach na poziomie 49 oraz odczycie za listopad na poziomie 48,6. Taki odczyt może budzić wątpliwości inwestorów co do stanu chińskiej gospodarki, a także jej perspektyw i tempa postępującego spowolnienia. Inną przyczyną może być zaognienie sytuacji na Bliskim Wschodzie i ataki przeprowadzone w miniony weekend. Eksperci wskazują również na raport, z którego wynika, że prywatne małe i średnie przedsiębiorstwa w Chinach wykazują zmniejszanie aktywności, podał TVN24 Biznes i Świat.

 

Przecena w Chinach ma swoje przełożenie na rynki europejskie. Do godziny 12:00 największe rynki tego regionu tracą DAX -3,6%, CAC -2,2%, a w Polsce WIG20 -2,2%, WIG -1,8%.

Action -6,1%

Kurs akcji Action odbił się od linii trendu spadkowego, zapoczątkowanej z końcem marca 2015 roku. Aktualnie przebiega ona w okolicach 29 zł i wyznacza najbliższy opór. Wsparcie można wyznaczyć na poziomie 23 zł, gdzie cena zatrzymywała się dwukrotnie w ostatnich miesiącach, a poniżej silne wsparcie można wyznaczyć na poziomie 20 zł. 

 

Action - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

KGHM -5,4%

Notowania KGHM otworzyły się luką spadkową i 5,5% przeceną. Kurs akcji spadł na poziomy ostatnich dołków w okolicach ceny 60 zł. Nieudana obrona tego poziomu może sprowadzić kurs akcji nawet do poziomu 50 zł, gdzie można wyznaczyć kolejne silne wsparcie dla kursu akcji. Z kolei najbliższy opór rysuje się na poziomie ostatnich lokalnych szczytów przy cenie 65 zł. Z końcem roku 2015 spółka poinformowała, że przeprowadzi testy na utratę wartości bilansowej aktywów w związku ze zmieniającym się otoczeniem makroekonomicznym. Więcej na temat KGHM pisaliśmy w ostatnim Akcjonariuszu, w artykule „Czy to naprawdę koniec złotej ery KGHM”? Z artykułem, a także całym wydaniem Akcjonariusza, można zapoznać się w tym miejscu

 

KGHM - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

Energa -3,6%

Wśród spółek energetycznych najbardziej spadał kurs akcji Energii. Od kwietnia 2015 roku cena spadła z 26 zł do 11 zł. Na wykresie widoczny jest silny trend spadkowy, a z punktu widzenia analizy technicznej pierwszą przesłanką na zmianę sentymentu do spółki może być przebicie ostatnich lokalnych szczytów na poziomie 12,90 zł, co zaburzy tendencję coraz niższych szczytów i dołków. Wsparcie pozostają historyczne minima na poziomie 11 zł.

 

Energa - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

JSW -2,4%

Niebezpiecznie nisko spadł kurs akcji JSW, który znajduje się coraz bliżej historycznych minimów na poziomie 9,99 zł. Przebicie tego poziomu otworzy drogę do kontynuacji trendu spadkowego. Najbliższa linia trendu spadkowego, wyznaczająca opór, przebiega obecnie w okolicach 12 zł. Z kolei analitycy DM BOŚ S.A. w raporcie z dnia 13 grudnia 2015 roku wydali dla JSW rekomendację „sprzedaj” z ceną docelową 7,50 zł.

 

JSW - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

26.04.2018, Newsroom

Słabe wyniki Getin Noble Banku. Spółka straciła ponad pół miliarda złotych

26.04.2018, Newsroom

Słabe wyniki Getin Noble Banku. Spółka straciła ponad pół miliarda złotych

Skonsolidowana strata netto spółki przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej za 2017 rok była prawie 10-krotnie wyższa niż rok wcześniej.

Zobacz więcej

Na GPW powiało chińskim chłodem. Które spółki ucierpiały najbardziej?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie