Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Mocne fundamenty = mocna technika? Spółki Zbigniewa Jakubasa na GPW w 2015 roku

© steafpong - Fotolia.com

Ubiegły, 2015 rok okazał się jednym z najlepszych okresów dla spółek Zbigniewa Jakubasa. Pod koniec grudnia opublikowaliśmy krótki wywiad, podczas którego ten wybitny przedsiębiorca opisuje czynniki, które wpłynęły na tak "tłusty rok" w jego spółkach. Dlatego w poniższym artykule przeanalizujemy tylko sytuację techniczną czterech walorów inwestora, którego gościliśmy w maju ubiegłego roku na Konferencji WallStreet 19 w Karpaczu.

 

1. Centrum Nowoczesnych Technologii 

 

Udziały Zbigniewa Jakubasa w tej spółce opiewają na 63,34%. Poniższy wykres pokazuje, iż na rok 2014 przypadały dynamiczne wzrosty, a w ubiegłym roku na wykresie pojawiła się korekta, która zatrzymała się na geometrii 38.2% mierzonej od dołka jednej z fal impulsu. Następnie notowania rozpoczęły próbę wzrostu w kierunku poprzedniego szczytu, lecz brak chęci do wybycia tego ważnego poziomu spowodował kolejną obniżkę kursu. Patrząc na obecny układ falowy można spodziewać się w niedalekim terminie ataku na szczyt ustanowiony w lutym - poziom 8,85 zł. Martwić może relatywnie niska płynność akcji Centrum Nowoczesnych Technologii.

 

 

 

2. Newag

 

Również notowania tej spółki (udziały Jakubasa wynoszą 44%) znajdują się w 2015 roku w trendzie spadkowym. Warto jednak zauważyć, iż po wyznaczeniu dołka we wrześniu br. kurs akcji rozpoczął nieśmiałe wzrosty, które wraz z upływem czasu nabierają coraz większej dynamiki. Co więcej, można dostrzec kolejne pozytywne sygnały, dzięki któremu można nabrać optymizmu na przyszłość. Przede wszystkim cieszy fakt, iż każdy z oporów pokonywany jest bez większych problemów. Właśnie w ubiegłym tygodniu doszło do wybicia krótkoterminowego oporu, który znajdował się na poziomie 17,70 zł. W bieżącym tygodniu poziomem, z którym będą się zmagać inwestorzy będzie psychologiczny poziom 18 zł. Przy obecnym stanie rzeczy wszystkie sygnały składają się na pozytywny scenariusz, jednak należy bacznie obserwować notowania, gdyż w analizie technicznej nawet jeden dzień może zmienić całkowicie wydźwięk sytuacji. 

 

 

 

3. Mennica Polska

 

W tej spółce Zbigniew Jakubas posiada 49% udziału w akcjach. Papiery spółki Mennica Polska w roku 2015 kontynuowała ruch w konsolidacji, w której znajduje się praktycznie od 2014 roku. Bieżący tydzień, tak jak dwa poprzednie, to kolejne próby przebicia się przez opór, który znajduje się na poziomie 15 zł. Dla przyszłości notowań spółki kluczowe jest pokonanie tego poziomu, co spowoduje, iż obecny opór będzie w przyszłości wsparciem dla notowań spółki.

 

 

 

4. Polna

 

Notowania akcji spółki Polna znajdują się w długoterminowym trendzie wzrostowym, jednak rok 2015 to okres, w którym dominowały spadki. W ubiegłym tygodniu na wykresie pojawiła się formacja młota, która może zwiastować wyhamowywanie obniżki kursu. Zaznaczyliśmy na poniższym wykresie dwie geometrie: 50% i 61,8% mierzone od dołka impulsu. Warto zwrócić uwagę na zachowanie się kursu przy tych poziomach, gdyż istnieje spore prawdopodobieństwo, iż w tych obszarach może pojawić się potencjalny sygnał kupna i zakończenie spadków. Podsumowując, również przyszłość tego waloru w długim terminie powinna przyjąć zielone barwy.

 

 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Mocne fundamenty = mocna technika? Spółki Zbigniewa Jakubasa na GPW w 2015 roku
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie