Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czy do końca roku wartość euro zrówna się z dolarem?

© zest_marina - Fotolia.com

Od połowy października bieżącego roku dolar znacznie zyskał na wartości względem euro, niemal 8%. Kurs wymiany EUR/USD kształtuje się obecnie w okolicach poziomu 1,06 i jest coraz bliżej poziomów z początku roku – 1,05. Czy wsparcie to zostanie przełamane i otworzy drogę do dalszego umacniania się dolara, a nawet do parytetu?

 

Półtora roku temu, w maju 2014 roku za euro płacono nawet 1,39 dolara. Następnie w ciągu niecałego roku kurs wymiany zmienił się na 1,05, dolar umocnił się o niemal 25%. Wtedy to, w marcu 2015 roku, pojawiły się pierwsze komentarze o tym, że dojście do parytetu - EUR/USD 1,00, jest tylko kwestią czasu. Jak dotąd to nie nastąpiło, jednak ostatnie półtora miesiąca to pasmo mocnego umacniania się dolara.

 

Ten trend na dolarze można tłumaczyć w prosty sposób. Po pierwsze, coraz silniejsza gospodarka Stanów Zjednoczonych, a po drugie, stagnacja i problemy w Europie, jak chociażby ostatni zamach terrorytyczny we Francji. Grudzień może przynieść kolejne bodźce przemawiające za umocnieniem dolara. Dni 3 grudnia i 15-16 grudnia 2015 roku mogą okazać się przełomowe. Już jutro, czyli w czwartek (3.12), EBC może ogłosić poszerzenie programu luzowania polityki pieniężnej. Możliwości ma kilka (więcej na ten temat w tym miejscu), jednak którakolwiek zastosowana metoda wpłynie na osłabienie euro. Z kolei na 15-16 grudnia bieżącego roku planowane jest posiedzenie FED, na którym oczekuje się pierwszej podwyżki stóp procentowych.

 

Silne umocnienie dolara w ostatnich tygodniach może być tłumaczone oczekiwaniem na opisywane wyżej zdarzenia. Przy czym warto zaznaczyć, że historycznie po podwyżce stóp procentowych w pierwszych miesiącach dolar osłabiał się, a dopiero później średnio po trzech miesiącach umacniał się (więcej tutaj). Z tego względu wydaje się, że w tym roku być może nie zobaczymy parytetu na EUR/USD, ale pozostaje to realny scenariusz na rok 2016.

EUR/USD

W drugiej połowie października kurs EUR/USD wybił dołem kanał wzrostowy, po czym nastąpiły dynamiczne spadki do poziomu 1,06. Najbliższe, ale zarazem bardzo silne wsparcie dla kursu, można wyznaczyć w okolicach 1,05, dołka z marca bieżącego roku. Zachowanie kursu w tym obszarze będzie kluczowe. Z kolei najbliższy opór rysuje się na poziomie ostatnich lokalnych dołków w okolicy poziomu 1,08.

 

EUR/USD - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

GBP/USD

Kurs GBP/USD porusza się w kanale spadkowym i obecnie znajduje się na poziomie silnego wsparcia 1,50. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę do testowania kolejnych dołków, najpierw w okolicach 1,47, a następnie 1,455. Z kolei najbliższy opór można wyznaczyć na poziomie ostatnich lokalnych dołków – okolice 1,525.

 

GBP/USD - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

USD/JPY

Na wykresie USD/JPY można wyznaczyć trzy bardzo istotne poziomy: 118,5, 121,5 oraz 125. W ostatnich tygodniach kurs odbił się od najdalszego wsparcia - 118,5, po czym w silnym kanale wzrostowym przebił opór 121,5. Kurs opuścił dołem kanał wzrostowy jednak z punktu analizy technicznej wciąż aktualny pozostaje scenariusz testowania szczytów na poziomie 125. Lokalne wsparcie można wyznaczyć na poziomie 122,3, przy którym rysowały się świece z dolnym cieniem.

 

USD/JPY - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

USD/CHF

Po gwałtownym umocnieniu się franka na początku 2015 roku po decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego o uwolnieniu kursu, frank osłabił się do poziomu sprzed tej decyzji. Obecnie kurs kształtuje się w okolicy 1,02 i jeśli ten poziom zostanie obroniony frank może dalej tracić względem dolara. Linia trendu wzrostowego przebiega daleko, okolice 0,965, jednak bliższe wsparcia można wyznaczyć na poziomie 1,00, czy też 0,98.

 

USD/CHF - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Więcej:

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Czy do końca roku wartość euro zrówna się z dolarem?