Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

5 powodów spadku cen złota

© lightningmcqueen - Fotolia.com

Żółty metal służy dwóm celom: jest towarem stosowanym np. elektronice, jubilerstwie czy stomatologii, a także środkiem przechowywania wartości – zwłaszcza w postaci polisy ubezpieczeniowej od przewrotów politycznych. W przeciwieństwie do innych aktywów nie przynosi dochodów, a jego przechowywanie kosztuje. Obecnie jego zwolennicy są w tarapatach. Cena złota wywindowała po kryzysie, osiągając swój szczyt w 2011 r. i od tego czasu spada. Dlaczego?

 

Złoto

Źródło: Bankier.pl

 

1. Silny dolar

Jednym z najważniejszych powodów dla których złoto tanieje jest silny, umacniający się dolar. Towary denominowane w tej walucie są negatywnie z nią skorelowane. Kiedy dolar umacnia się względem najważniejszych walut, ceny towarów spadają. Kiedy się osłabia – zazwyczaj rosną. Wynika to z faktu, że handluje się nimi na międzynarodowych rynkach, a płaci się w amerykańskiej walucie. Inwestorzy zagraniczni muszą zatem najpierw kupić dolary. Im dolar jest tańszy, tym większą siłę nabywczą posiadają zagraniczni inwestorzy i mogą oni kupić więcej, co z kolei powoduje wzrost ceny. Podobna zależność działa w drugą stronę. Kiedy dolar umacnia się względem innych walut, koszty inwestorów rosną i zmniejsza się ich siła nabywcza.

 

Wpływ na umocnienie dolara ma stabilizująca się i okazująca oznaki ożywienia gospodarka USA. Niestety nie jest to dobra informacja dla złota ponieważ oprócz silnego dolara może pociągnąć za sobą wzrost stóp procentowych.

 

2. Stopy procentowe

W związku z poprawiającą się gospodarką USA, FED planuje w tym roku podniesienie stóp procentowych, a to będzie powodem dalszych obniżek cen złota. Dlaczego? Ponieważ złoto jest dla inwestorów przechowalnią wartości kapitału, ale nie generuje żadnych regularnych zysków jak odsetki czy dywidendy. Przez ostatnie 6 lat, kiedy stopy procentowe były na stałym, niskim poziomie, a zatem zyski z innych inwestycji, jak na przykład lokat bankowych, były niewielkie, złoto stanowiło bezpieczną przystań dla gotówki. Perspektywa rosnących stóp procentowych powoduje, że wyższe zyski mogą być generowane za pomocą innych instrumentów finansowych i część inwestorów zainwestuje właśnie w nie swoje środki.

 


 


 

3. Spowolnienie gospodarcze w Chinach

Dynamiczny rozwój Chin prowadził do dużego zapotrzebowania na złoto, plasując ten kraj w czołówce kupujących w 2014 roku. Jednak w czasach gdy Chiny doświadczają spowolnienia gospodarczego, w pierwszej połowie roku popyt na złoto spadł o 24%, co wpłynęło na obniżenie ceny kruszca. Chiny są bowiem na piątym miejscu wśród państw posiadających największe jego zasoby. Wyprzedzają je Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy i Francja. W lipcu br. po raz pierwszy od 2009 roku Chiny przyznały, że zwiększyły rezerwy złota, które łącznie wynosiły 1658 t. Mimo wzrostu, oczekiwania analityków co do stanu rezerw były znacznie większe. Z drugiej strony w tym samym miesiącu Chiny sprzedały na rynku ogromne ilości kruszca, powodując tzw. “flash crash” czyli bardzo drastyczny spadek ceny w przeciągu kilku chwil. Złoto staniało z 1132 do 1092 dolara za uncję.

 

4. Sytuacja polityczna na świecie

Duży popyt na złoto obserwowany jest zazwyczaj w czasach niepewnej sytuacji polityczno-gospodarczej jako zabezpieczenie finansowe na przyszłość. Wyjątkowo dobre jak na ostatnie lata wiadomości ze świata nie windują więc ceny kruszca. Grecja doszła do porozumienia z UE dzięki czemu pozostanie w strefie euro i ponownie otwarto banki. Jako że lęk przed upadkiem strefy euro ustąpił, inwestorzy czują się bardziej komfortowo inwestując w bardziej ryzykowne instrumenty, generujące większe zyski jak np. obligacje rządowe Hiszpanii, Włoch czy Portugalii. Umowa nuklearna z Iranem zmniejszyła ryzyko wojny (która podnosi wartość złota). Dzięki temu wzrosły też szanse szerszego porozumienia w innych kwestiach bliskowschodnich, takich jak Syria. Optymistyczne wieści nie są zatem dobrym argumentem za posiadaniem złota.

 

5. Inflacja

A właściwie jej brak. Niska inflacja powoduje spadek ceny złota, które od lat stanowi zabezpieczenie przed jej skutkami. Inwestorzy nastawieni na wzrost inflacji kupują złoto jako ochronę przed spadkiem wartości pieniądza, natomiast w obecnych czasach, kiedy sytuacja w wielu gospodarkach unormowała się, a w Polsce doświadczamy wręcz deflacji, ten argument za zakupem złota odpada. Co więcej okazało się, że dodruk pieniądza przez USA, który w przeświadczeniu większości miał doprowadzić do silnego wzrostu inflacji, wcale nie był tak dramatyczny w skutkach. Inflacja wciąż jest niska, wręcz spada, a wraz z nią ceny surowców. 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

5 powodów spadku cen złota