Chat with us, powered by LiveChat

Banki wciąż pod presją, INI spada

Skomentuj artykuł

Indeks WIG20 porusza się w rytm kolejnych wypowiedzi polityków i ich zapowiedzi przedwyborczych. Pod dużą presją są banki, a bez banków hossy nie będzie, a przynajmniej nie takiej, na jaką czekają inwestorzy już od kilku lat.

 

WIG20 oderwał się od reszty indeksów i podąża swoją drogą, niestety ku południu. Indeksowi mocno ciążą banki, których zyski mogą mocno stopnieć na skutek decyzji politycznych. Nawet ostatnia wypowiedź przedstawiciela PiS-u, o możliwym wprowadzeniu zapowiadanego podatku od aktywów bankowych dopiero w 2017 roku, nie pozwoliła na dłuższe odreagowanie ostatnich spadków. Należy przy tym pamiętać, że nie tylko banki ciągną indeks w dół. Swój wkład w ten proces ma energetyka czy też KGHM. Z drugiej strony w tym samym czasie indeksy mniejszych spółek – mWIG40 i sWIG80, mniej dotknięte ryzykiem politycznym rosną i w sierpniu mogą dostać dodatkowy impuls wzrostowy w postaci dobrych wyników spółek za I półrocze.

 

W obecnej formie i przy panujących uwarunkowaniach polska giełda nie opisuje sytuacji gospodarczej Polski. Wzrost PKB w kraju w I kw. 2015 roku wyniósł 3,6%, nieco więcej niż oczekiwano. W II kw. br. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przewiduje wzrost PKB na poziomie 3,4%, a na cały 2015 rok prognozuje 3,7%. Z kolei na lata 2015-2017 NBP prognozuje średnioroczny wzrost PKB na poziomie 3,6%. Zgodnie z danymi GUS na koniec czerwca poziom bezrobocia w Polsce spadł do poziomu 10,3%, a więc najniższego od 2009 roku. Poza tym gospodarka wciąż funkcjonuje w warunkach rekordowo niskich stóp procentowych, a rynek oczekuje pierwszych podwyżek dopiero za rok, w drugiej połowie 2016 roku. Pozostaje pytanie, w którym miejscu znajdzie się wtedy giełda.

 

INI WIG20

 

W związku z postępującą przeceną WIG20, wykresy indeksu i udziału niedźwiedzi wśród inwestorów po raz kolejny zwiększyły dystans między sobą. Tak duża różnica między wskaźnikami, budowana systematycznie od dwóch miesięcy, wskazuje na zbliżające się odreagowanie. Z drugiej strony należy pamiętać, że WIG20 rządzi się obecnie swoimi własnymi prawami, a na kierunek ruchu indeksu istotny wpływ ma polityka.

 

INI wyniki

 

Podział sił wśród inwestorów nie uległ istotnej zmianie od ostatniego tygodnia, jednak w szerszej perspektywie widać sukcesywny wzrost niedźwiedzi kosztem byków. Pesymistycznie nastawieni do rynku inwestorzy stanowią już 35,4% ogółu badanych, a udział byków jest niewiele wyższy i wynosi 39,3%. Diametralna zmiana nastąpiła natomiast wśród inwestorów z USA. Niedźwiedzie jednym zrywem objęły większość. Od ostatniego tygodnia zwiększyły swój udział w ogóle inwestorów o 15,1 pkt. proc., do 40,7%. Byki w tym czasie straciły 11,4 pkt. proc., i stanowią 21,1% wśród badanych. Tak gwałtowne ruchy mogą być sygnałem o kierunku wyjścia z kanału 2 000 – 2 150 punktów, w jakim porusza się S&P500.

 

Indeks INI

 

Indeks INI spadł w minionym tygodniu o 4,8 pkt. proc., a jego wartość uplasowała się na poziomie 3,9 pkt. proc. Na poprawę nastrojów w najbliższych tygodniach mogłoby wpłynąć odreagowanie, mocna korekta ostatnich spadków na WIG20. To jednak wydaje się pozostawać w rękach polityków. Możliwe, że w najbliższym czasie poznamy w końcu udział spółek energetycznych w powstałym funduszu mającym na celu ratowanie górnictwa. Taka informacja zmniejszy presję na WIG20, chociaż nie jest powiedziane, że będą to pozytywne informacje dla akcjonariuszy. Z tego względu dobrym pomysłem będzie zwrócenie się ku średnim i małym spółkom w celu ograniczania ryzyka, na co zwracaliśmy uwagę już tydzień temu.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie