Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Obligacje nieskarbowe na Catalyst

© alexskopje - Fotolia.com

Wielkość emisji i emitenta, a nie ryzyko, to czynniki, które w największym stopniu kształtują poziom marży procentowej (spread’u kredytowego) obligacji przedsiębiorstw, wynika z opublikowanego niedawno przez Global Rating Sp. z o.o. i PKF Polska Sp. z o.o. raportu na temat czynników wpływających na poziom marż procentowych obligacji nieskarbowch na Catalyst.

 

Marża procentowa, czyli część oprocentowania (kuponu) obligacji, jako nadwyżka nad rynkową stopą procentową stanowić powinna pewien rodzaj premii za ryzyko dla obligatariusza za pożyczone środki finansowe. Tak się jednak nie dzieje we wszystkich przypadkach. Jak wynika z Raportu, większy wpływ na wysokość marży procentowej ma wielkość emisji i emitenta. Analiza wskazuje, że im większy emitent tym marża jest mniejsza. Tak samo jest z wielkością emisji. Można oczywiście powiedzie że im większa emisja, tym większy emitent, a ryzyko mniejsze, bo tym co kształtuje ryzyko niewypłacalności jest właśnie wielkość emitenta. W takim stwierdzeniu nie ma oczywiście błędu jednak wyłącznie ze statystycznego punktu widzenia. W praktyce na ryzyko emitenta wpływa więcej czynników, a kluczowa jest jego kondycja finansowa. Jak wskazuje Raport, różnica pomiędzy średnią marżą w grupie emisji o wartości poniżej 1 mln zł jest ok 3 pkt. proc. wyższa od średniej w grupie emisji powyżej 50 mln zł, a przecież wielkość emitenta nie zawsze idzie w parze z jego kondycją finansową.

 

Pobierz pełen raport

 

Wartość emisji a średnia marżaPrzychody ze sprzedaży a średnia marża

Ryzyko też się liczy

Rating a średnia marżaNie znaczy to, że ryzyko w ogóle nie jest brane pod uwagę. Owszem jest i wskazują na to wyniki badań, wg których ryzyko emitentów zróżnicowane zostało w 7 stopniowej skali od A do CD. Średnia marża w każdej grupie wyraźnie rośnie w miarę pogorszenia oceny. Różnice nie są jednak aż tak istotne żeby powiedzieć że ryzyko stanowi największe znaczenie. Średnia marża w grupie emitentów najlepiej ocenianych jest zaledwie 3 pkt. proc. niższa od średniej marży spółek prawie niewypłacalnych. Może to zatem świadczyć, że inwestorzy dokonują oceny ryzyka obligacji głównie przez pryzmat wielkości emitenta.

 

Uwagę przyciąga ponadto liczba podmiotów ocenianych jako emitenci papierów spekulacyjnych (ponad 70%). Należy jednak pamiętać że ocenie podlegała tylko kondycja spółki, bez uwzględnienie wartości zabezpieczenia i innego majątku, z którego można dochodzić roszczeń od emitenta w przypadku zaprzestania obsługi długu. Uwzględnienie tych czynników znacznie poprawiło by wyniki oceny.

Zabezpieczenie raczej nieważne

Na poziom marży – jak wynika z Raportu Global Rating i PKF Consult – nie ma większego wpływu zabezpieczenie emisji. Statystyki wskazują, że średnia marża emisji niezabezpieczonych jest nawet niższa od emisji zabezpieczonych. Może to wynikać z faktu, że dla emitentów, o gorszej kondycji finansowej, zabezpieczenie jest bardziej przepustką do zakończenia subskrypcji z powodzeniem, niż czynnikiem kształtującym poziom marży procentowej. Jest to również dalsze wytłumaczenie niskiego poziomu marży (wynagrodzenia za ryzyko) dla emisji najbardziej ryzykownych podmiotów. Wynika z tego że inwestorzy, zamiast wynagrodzenia za ryzyko (wyższej marży) wolą zabezpieczenie. I rzeczywiście, jak wynika z danych, emitenci oceniani na wysokim poziomie znacznie rzadziej zabezpieczają obligacje niż emitenci o gorszej pozycji finansowej.

Najniżej oprocentowane obligacje komunalne

Rodzaj obligacji a średnia marżaPod lupę zostały wzięte nie tylko obligacje przedsiębiorstw, ale również obligacje komunalne, bankowe i spółdzielcze. Najniżej oprocentowane są obligacje komunalne i tu nie ma zaskoczenia, ryzyko tych emisji jest naturalnie najniższe. Znacznie niżej od korporacyjnych kształtują się również marże obligacji bankowych i spółdzielczych. Za poziomem oprocentowania podąża również zróżnicowanie jego wysokości – im marża niższa, tym zróżnicowanie mniejsze.

 

W ciągu ostatnich 2 lat widocznie malały średnie marże obligacji przedsiębiorstw i bankowych, które zmalały odpowiednio o jedną-czwartą i o połowę. Stabilnie utrzymują się natomiast obligacje spółdzielcze i komunalne.

Inne czynniki mało istotne

Oprócz wielkości emisji i emitenta, ryzyka i zabezpieczenia, autorzy poddali weryfikacji jeszcze inne czynniki takie jak branża emitenta, czas trwania emisji i postrzeganie emitenta. Wyniki analiz wskazują że w zależności od rodzaju obligacji niektóre z tych czynników mogą wpłynąć na poziom marży procentowej, ale w niewielkim stopniu.

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

W 2017 roku Orbis poprawił wyniki finansowe oraz wskaźniki operacyjne. Przychód na 1 dostępny pokój, tak zwany wskaźnik RevPAR, wyniósł 184,8 zł i był o 9,2% wyższy niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Obligacje nieskarbowe na Catalyst