Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PZU przejmie Alior Bank, Raiffeisen Polbank i Bank BPH?

© madpixblue - Fotolia.com

Odżyły spekulacje rynkowe o możliwym przejęciu przez PZU kontrolnego pakietu akcji w Alior Banku.

 

Przypomnijmy, że obecny główny udziałowiec Alior Banku – Carlo Tassara ma czas do 30 czerwca 2016 roku na sprzedaż blisko 25% udziałów. Jak donosi „Puls Biznesu” transakcja sprzedaży może być dokonana znacznie wcześniej, a PZU bierze udział w tej rywalizacji. Doniesienia „PB” idą jeszcze dalej – ponoć dla PZU przejęcie Aliora to dopiero początek w akwizycjach na rynku bankowym. Na celowniku jest też Raiffeisen Polbank oraz Bank BPH. Jak dotąd oficjalnie polski największy ubezpieczyciel nie skomentował wprost tej sprawy. Na łamach „PB” rzecznik PZU Michał Witkowski stwierdził:

 

„PZU jest gotowy uczestniczyć w przejęciach, także w sektorze bankowym, np. zapewniając ich finansowanie. Zasadniczy warunek jest taki, aby finalnie transakcje wykreowały wartość dla akcjonariuszy naszej firmy.”

 

Potencjalna konsolidacja tych trzech banków stworzyłoby podmiot o aktywach ponad 115 mld zł. Przypomnijmy, że niedawno Alior Bank przejął Meritum Bank.

 

 

Komentarz Rafała Irzyńskiego, Głównego analityka SII

 

Rafał Irzyński, Główny analityk SIISpekulacje o wejściu PZU w segment bankowy poprzez przejęcie, a następnie budowę silnego banku trwają już od kilku lat. PZU nie udało się jak dotąd dokonać żadnej akwizycji, gdyż firma jest znana na rynku z tego, że „nie lubi” mocno się licytować (przykład Lux Med-u). Bardzo silna pozycja finansowa spółki daje jej duży potencjał do budowy znaczącego banku na polskim rynku. Atutem pozostaje też bardzo silna marka PZU i jej rozpoznawalność wśród Polaków. Przypomnijmy, że strategia PZU 3.0 na lata 2015-2020 zakłada budowę ramienia w zakresie prywatnej opieki medycznej (PZU Zdrowie) oraz zarządzania aktywami (PZU Inwestycje). Być może jesteśmy świadkami początku dużych przeobrażeń jednej z największych polskich firm.

 

 

Źródło: Puls Biznesu

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

PZU przejmie Alior Bank, Raiffeisen Polbank i Bank BPH?