Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Nowe rekomendacje od JP Morgan dla polskich banków

© Radek Sturgolewski - Fotolia.com

W raporcie z dnia 2 kwietnia 2015 roku analitycy JP Morgan ocenili polskie banki. Podwyższyli oni rekomendacje dla Aliora i BZ WBK, obniżyli dla Banku Millennium i mBanku. Dla pozostałych, PKO BP, Pekao i Banku Handlowego, rekomendacje pozostały bez zmian.

 

Rekomendacja dla Alior Banku została podwyższona z „neutralnie” do „przeważaj” z ceną docelową na poziomie 108 zł. Analitycy JP Morgan zwrócili uwagę na niską ekspozycję banku na hipoteczne kredyty walutowe oraz na pozytywną dynamikę wzrostu, dodatkowo wspieraną przez akwizycję Banku Meritum. W lutym bieżącego roku bank otrzymał od KNF zgodę na fuzję. Już wcześniej Alior informował, że liczy na fuzję prawną w II kwartale 2015 roku, a na operacyjną do końca 2015 roku.

 

Podwyższenie rekomendacji z „niedoważaj” do „neutralnie” otrzymał także BZ WBK z ceną docelową 410 zł, co w ocenie analityków daje 19% potencjał wzrostu.

 

Rekomendacje dla banków o wysokiej ekspozycji na kredyty walutowe we frankach szwajcarskich zostały obniżone do „neutralnie” dla Banku Millennium z ceną docelową 8 zł, i „niedoważaj” dla mBanku z ceną docelową 481 zł. Być może na taką ocenę mBanku wpłynęło zalecenie niewypłacania przez bank dywidendy z zysku za 2014 rok, wydane przez KNF. Zarząd mBanku rekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 17 zł na akcję. Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy w dniu 30 marca 2015 roku uchwalono przerwę w obradach i przesunięto podjęcie uchwały o podziale zysku na 29 kwietnia 2015 roku.

 

Z końcem marca Komisja Nadzoru Finansowego podała, że będzie zalecać niewypłacanie dywidendy z zysku za 2015 rok wybranym bankom o silnej ekspozycji na kredyty walutowe. Jak dotąd trzy banki poinformowały o otrzymaniu takiego zalecenia. Są to wspomniany mBank, a także BZ WBK oraz PKO BP. Wcześniej zarząd BZ WBK rekomendował wypłatę 9,60 zł dywidendy na akcję. Z kolei PKO BP po otrzymaniu zalecenia od KNF zmienił zasady ustalania wysokości dywidendy, która ma być wypłacana z nadwyżki kapitału powyżej minimalnych wskaźników adekwatności kapitałowej. Wartości tych wskaźników wynoszą 12,5% dla łącznego współczynnika kapitałowego, i 12% dla kapitału podstawowego Tier 1. Dnia 7 kwietnia 2015 roku PKO BP podało w komunikacie bieżącym, że „Zarząd Banku podjął uchwałę o stosowaniu w granicach swoich kompetencji Zalecenia KNF”. Zaznaczono ponadto, że decyzja w zakresie wypłaty dywidendy należy do Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia.

 

Rekomendacje JP Morgan dla trzech kolejnych banków z raportu pozostały niezmienione – „przeważaj” dla PKO BP z ceną docelową 45,40 zł, „niedoważaj” dla Pekao (170 zł) i „niedoważaj”  dla Banku Handlowego (116 zł).

 

Walory Alior Banku pozostają w zacieśniającym się klinie. Aktualnie kurs akcji (około 85 zł) znajduje się tuż pod górnym ograniczeniem klinu, który przebiega w okolicach 86,50 zł. Nieco powyżej na wykresie widoczna jest silna strefa podaży w przedziale 88 zł - 90 zł, wyznaczona przez dwa ostatnie lokalne szczyty. Przebicie wszystkich oporów będzie silnym sygnałem na kontynuację ruchu w górę. Wsparcie można wyznaczyć na dolnym ograniczeniu klina, które przebiega obecnie w okolicach 74,50 zł.

 

Alior Bank - analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PAP

Zobacz również:

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

SII Poleca webinar Rafała Glinickiego „Wolumen - energia, która rządzi ceną”. Wtorek, 23 stycznia, godz. 19:00

Zobacz więcej

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

Co ciekawe, to nie jest pierwszy taki przypadek na polskiej giełdzie.

Zobacz więcej

Nowe rekomendacje od JP Morgan dla polskich banków