Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Nowe rekomendacje od JP Morgan dla polskich banków

© Radek Sturgolewski - Fotolia.com

W raporcie z dnia 2 kwietnia 2015 roku analitycy JP Morgan ocenili polskie banki. Podwyższyli oni rekomendacje dla Aliora i BZ WBK, obniżyli dla Banku Millennium i mBanku. Dla pozostałych, PKO BP, Pekao i Banku Handlowego, rekomendacje pozostały bez zmian.

 

Rekomendacja dla Alior Banku została podwyższona z „neutralnie” do „przeważaj” z ceną docelową na poziomie 108 zł. Analitycy JP Morgan zwrócili uwagę na niską ekspozycję banku na hipoteczne kredyty walutowe oraz na pozytywną dynamikę wzrostu, dodatkowo wspieraną przez akwizycję Banku Meritum. W lutym bieżącego roku bank otrzymał od KNF zgodę na fuzję. Już wcześniej Alior informował, że liczy na fuzję prawną w II kwartale 2015 roku, a na operacyjną do końca 2015 roku.

 

Podwyższenie rekomendacji z „niedoważaj” do „neutralnie” otrzymał także BZ WBK z ceną docelową 410 zł, co w ocenie analityków daje 19% potencjał wzrostu.

 

Rekomendacje dla banków o wysokiej ekspozycji na kredyty walutowe we frankach szwajcarskich zostały obniżone do „neutralnie” dla Banku Millennium z ceną docelową 8 zł, i „niedoważaj” dla mBanku z ceną docelową 481 zł. Być może na taką ocenę mBanku wpłynęło zalecenie niewypłacania przez bank dywidendy z zysku za 2014 rok, wydane przez KNF. Zarząd mBanku rekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 17 zł na akcję. Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy w dniu 30 marca 2015 roku uchwalono przerwę w obradach i przesunięto podjęcie uchwały o podziale zysku na 29 kwietnia 2015 roku.

 

Z końcem marca Komisja Nadzoru Finansowego podała, że będzie zalecać niewypłacanie dywidendy z zysku za 2015 rok wybranym bankom o silnej ekspozycji na kredyty walutowe. Jak dotąd trzy banki poinformowały o otrzymaniu takiego zalecenia. Są to wspomniany mBank, a także BZ WBK oraz PKO BP. Wcześniej zarząd BZ WBK rekomendował wypłatę 9,60 zł dywidendy na akcję. Z kolei PKO BP po otrzymaniu zalecenia od KNF zmienił zasady ustalania wysokości dywidendy, która ma być wypłacana z nadwyżki kapitału powyżej minimalnych wskaźników adekwatności kapitałowej. Wartości tych wskaźników wynoszą 12,5% dla łącznego współczynnika kapitałowego, i 12% dla kapitału podstawowego Tier 1. Dnia 7 kwietnia 2015 roku PKO BP podało w komunikacie bieżącym, że „Zarząd Banku podjął uchwałę o stosowaniu w granicach swoich kompetencji Zalecenia KNF”. Zaznaczono ponadto, że decyzja w zakresie wypłaty dywidendy należy do Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia.

 

Rekomendacje JP Morgan dla trzech kolejnych banków z raportu pozostały niezmienione – „przeważaj” dla PKO BP z ceną docelową 45,40 zł, „niedoważaj” dla Pekao (170 zł) i „niedoważaj”  dla Banku Handlowego (116 zł).

 

Walory Alior Banku pozostają w zacieśniającym się klinie. Aktualnie kurs akcji (około 85 zł) znajduje się tuż pod górnym ograniczeniem klinu, który przebiega w okolicach 86,50 zł. Nieco powyżej na wykresie widoczna jest silna strefa podaży w przedziale 88 zł - 90 zł, wyznaczona przez dwa ostatnie lokalne szczyty. Przebicie wszystkich oporów będzie silnym sygnałem na kontynuację ruchu w górę. Wsparcie można wyznaczyć na dolnym ograniczeniu klina, które przebiega obecnie w okolicach 74,50 zł.

 

Alior Bank - analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PAP

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Nowe rekomendacje od JP Morgan dla polskich banków
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie