Chat with us, powered by LiveChat

KNF zaleca niewypłacanie dywidendy w 2015 roku przez PKO BP i mBank. Co na to banki?

Skomentuj artykuł
© tiero - Fotolia.com

Nie tak dawno KNF poinformował, że będzie zalecać wybranym bankom o istotnym zaangażowaniu w kredyty walutowe niewypłacanie dywidendy z zysku za 2014 rok. Dotychczas takie zalecenie otrzymały dwa banki, PKO BP i mBank.

 

Przedstawiciel KNF poinformował, że takie zalecenia zostaną wysłane nie więcej niż pięciu bankom, do czasu wyznaczenia wysokości dodatkowego wymogu kapitałowego.

 

Jednym z pierwszych banków, które otrzymał zalecenie niewypłacania dywidendy jest PKO BP, jeden z największych banków w Polsce. Bank ten regularnie wypłacał dywidendę już od wielu lat. Wypłacił dywidendę nawet w 2008 roku, podczas kryzysu, kiedy inne największe banki w Polsce postanowiły o niewypłacaniu dywidendy. Poniższa tabela przedstawia wysokość wypłacanej dywidendy od 2008 roku wraz ze stopą dywidendy, obliczoną dla ceny zamknięcia z ostatniego dnia prawa do dywidendy.

 

PKO BP

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

Dywidenda (zł)

1,09

1

1,9

1,98

1,27

1,8

0,75

Stopa dywidendy

2,2%

3,0%

4,1%

5,4%

3,9%

4,7%

1,9%

Źródło: obliczenia własne na podstawie PKO BP

 

W komunikacie z dnia 31 marca 2015 roku PKO BP podało, że podstawą polityki dywidendowej jest wypłacanie dywidendy w długim terminie z zachowaniem wszelkich norm ostrożnościowych. Zarząd banku zatwierdził, że dywidenda będzie wypłacana z nadwyżki kapitału powyżej minimalnych wskaźników adekwatności kapitałowej. Wartości tych wskaźników wynoszą 12,5% dla łącznego współczynnika kapitałowego, i 12% dla kapitału podstawowego Tier 1. Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym PKO BP współczynnik wypłacalności na koniec 2014 roku wyniósł 12,96%, a rok wcześniej miał wartość 13,58%.

 

„Celem polityki dywidendowej jest optymalne kształtowanie struktury funduszy własnych Banku i Grupy Kapitałowej Banku z uwzględnieniem zwrotu z kapitału i jego kosztu, potrzeb kapitałowych związanych z rozwojem, przy jednoczesnej konieczności zapewnienia odpowiedniego poziomu współczynników adekwatności kapitałowej. (…) Polityka dywidendowa uwzględnia czynniki związane z działalnością Banku i spółek Grupy Kapitałowej, a w szczególności wymogi i rekomendacje nadzorcze w zakresie adekwatności kapitałowej” – podano w komunikacie banku.

 

Drugim bankiem, który otrzymał od KNF zalecenie niewypłacania dywidendy jest mBank. Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy banku w dniu 30 marca 2015 roku uchwalono przerwę w obradach, przesuwając decyzję o wypłacie dywidendy na dzień 29 kwietnia 2015 roku. Wcześniej zarząd mBanku rekomendował wypłatę dywidendy z zysku za 2014 rok w wysokości 17 zł.

 

Źródło: PKO BP, mBank, PAP

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie