Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PZU sprzedaje aktywa na Litwie, które sam niedawno kupił

© Kadmy - Fotolia.com

PZU podpisał umowę sprzedaży 99,879% akcji PZU Lietuva. Nabywcą jest norweski ubezpieczyciel - Gjensidige Forsikring. Cenę w transakcji określono na 54 mln euro.

 

Do rozliczenia między stronami umowy pozostanie dodatkowo różnica pomiędzy kwotą aktywów netto a kwotą wyrównania nadwyżki kapitałowej obliczonej zgodnie z określoną w umowie formułą. Aby transakcja doszła do skutku muszą zostać spełnione dodatkowe warunki takie jak: zgody właściwych nadzorów i urzędów antymonopolowych oraz zakończony proces wydzielania aktywów i zobowiązań PZU Lietuva związanych z działalnością prowadzoną poprzez oddziały PZU Lietuva w Łotwie i Estonii do Grupy PZU. Z tego względu wynika nieustalona jeszcze dokładnie kwota sprzedaży podmiotu. Przypomnijmy, że PZU stosunkowo niedawno nabyła od Grupy RSA aktywa na rynku litewskim wraz z innymi spółkami. Prezes niekwestowanego lidera na polskim rynku ubezpieczeń Andrzej Klesyk w następujący sposób skomentował transakcję:

 

„Sprzedaż PZU Lietuva wynika z ubiegłorocznych zakupów aktywów Grupy RSA w krajach bałtyckich. Otrzymując zgodę na zakup Lietuvos Draudimas AB, zobowiązaliśmy się do sprzedaży części aktywów na rynku litewskim.

 

„To nie jest prosta transakcja, ze względu na fakt, że PZU został zobowiązany do jej przeprowadzenia przez Litewski Nadzór Antymonopolowy. Jestem więc szczególnie zadowolony, że udało się ją zrealizować szybko – w ciągu trzech miesięcy. Cena jaką uzyskaliśmy jest w pełni satysfakcjonująca. Sprawność przeprowadzenia transakcji zakupu spółek od Grupy RSA oraz sprzedaży PZU Litwa pokazuje, że w kolejnym obszarze – przejęć i akwizycji – udało nam się zbudować wysokie kompetencje.”

 

Kurs akcji nie zareagował na publikację powyższej informacji w dniu jej ogłoszenia.

 

 PZU - Analiza Techniczna

 Źródło: Stooq.pl

 

Komentarz Rafała Irzyńskiego, Głównego analityka SII:

 

Rafał Irzyński - Głowny Analityk SII

Sprzedaż PZU Lietuva nie jest zaskoczeniem dla rynku, gdyż była przez niego oczekiwana i tym samym była zdyskontowana już w cenie akcji. Impulsu do dalszego wzrostu akcji PZU nie dała również publikacja strategii sprzed kilku dni. Pretekstem do mocniejszego ruchu w górę może być potencjalne przebicie historycznego maksimum w cenach zamknięcia na poziomie 511 zł. Pod tym poziomem obecnie konsoliduje się rynek.

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

PZU sprzedaje aktywa na Litwie, które sam niedawno kupił
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie