Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kredyt Inkaso rozpoczął współpracę z amerykańską firmą PRA. Kurs zyskiwał nawet do 10%

© svort - Fotolia.com

 

Kredyt Inkaso jest jedną z czołowych spółek na polskim rynku obrotu wierzytelnościami.  W czwartkowym raporcie (29.01) analitycy Trigon poinformowali, że spółka rozpoczęła współpracę z amerykańską firmą Portfolio Recovery Associates (PRA). Po tej informacji kurs akcji wystrzelił.

 

PRA jest jedną z czołowych spółek z sektora obrotu wierzytelnościami w Ameryce. Na rynek europejski spółka weszła w listopadzie 2014 roku, przejmując norweski podmiot Aktiv Capital za 880 mln dolarów. Oprócz USA i Kanady spółka prowadzi działalność w Austrii, Finlandii, Niemczech, Norwegi, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. W 2013 roku PRA miało 735 mln dolarów przychodów i 175 mln dolarów zysku netto.

 

Zgodnie z informacjami  z raportu analityków Trigonu, Kredyt Inkaso współfinansowało już zakup portfeli na rynku krajowym w ciągu ostatnich tygodni i jest jednym z dwóch podmiotów serwisujących te portfele. Prezes spółki poinformował, że marże na portfelach nabywanych przez inwestorów są kilkakrotnie wyższe niż w przypadku inkasa na rzecz wierzycieli pierwotnych. Analitycy szacują, że w tym przypadku będzie to 1-3%.

 

Na wykresie kursu widoczne jest silne wsparcie na poziomie 17 zł. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy cena zbliżała się do tego poziomu trzykrotnie. Po ostatnim mocnym wybiciu w górę kurs znajduje się na poziomie ostatniego lokalnego szczytu w okolicach 23 zł. Przebicie tego poziomu otworzy drogę do testowania historycznego maksimum z 2013 roku przy cenie 25,80 zł.

 

Kredy Inkaso analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

 

W wywiadzie z dziennikarzem Newserii prezes Kredyt Inkaso, Paweł Szewczyk, powiedział, że na koniec 2015 roku portfel wierzytelności spółki ma mieć wartość około miliarda złotych. Zarząd spodziewa się niższej rentowności na działalności w Polsce. Kompensowane ma to być wyższymi marżami osiąganymi na rynkach w Bułgarii, Rosji i Rumunii.

 

Szczególnie ostatnim z wymienionych krajów spółka planuje dynamiczną ekspansję. Zwracaliśmy na to uwagę w raporcie analitycznym na temat Kredyt Inkaso. Zarząd spółki podkreśla atrakcyjność tego rynku z punktu widzenia osiąganych rentowności, niewielkiej konkurencji i perspektyw wzrostu branży. Już teraz Kredyt Inkaso należy do trzech największych firm z branży w Rumunii.

 

Źródło: Newseria

 


 

Komentarz Rafała Irzyńskiego, Głównego analityka SII:

Rafał Irzyński

Oceniam, że jest to pozytywna informacja dla Kredyt Inkaso. Polska spółka może skorzystać na współpracy z amerykańską firmą  ponieważ dysponuje ona bardzo dużą siłą finansową (wielokrotnie przewyższającą silę lidera polskiego rynku - Kruka) oraz  posiada silną, międzynarodową markę. Współpraca umożliwi Kredyt Inkaso współoferowanie w przetargach na portfele o większej  wartości (szczególnie ważne w nowym segmencie rynku - wierzytelności hipotecznych), co było dotychczas niemożliwe. Gro korzyści spółka może odnotowywać z obsługi zakupionych tego typu portfeli.  Wejście na polski rynek PRA można odczytywać jako zwiększenie konkurencji dla innych spółek z branży.  

 

Źródło: DM Trigon, Newseria

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Kredyt Inkaso rozpoczął współpracę z amerykańską firmą PRA. Kurs zyskiwał nawet do 10%
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie