Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Enea - relacja z konferencji wynikowej za 1Q2014

© theyok - Fotolia.com

Na konferencji wynikowej Enei zgromadzeni goście usłyszeli komentarze zarządu spółki do wyników za 1q2014 oraz plany na najbliższą przyszłość.

Wyniki finansowe za 1q2014

Wyniki nie zaskoczyły inwestorów, gdyż były zgodne z oczekiwaniami. Przychody ze sprzedaży wyniosły 2,373 mld zł, zysk EBITDA 461 mln zł, a zysk netto 209 mln zł. Każdy z wymienionych elementów RZiS był niższy rdr. Głównym negatywnym czynnikiem był spadek średniej ceny sprzedaży odbiorcom końcowym oraz obniżenie cen energii na rynku hurtowym. W pewnym zakresie spadek cen umożliwia tańsze kupowanie energii na rynku, ale obniża rentowność w segmencie wytwarzania. Sytuacja finansowa jest stabilna. Zadłużenie netto jest nadal ujemne tzn., że wartość środków pieniężnych zgromadzonych na kontach jest wyższa niż suma kredytów i pożyczek. Wskaźnik długu netto do EBITDA wynosi -0,4.

Inwestycje

Enea obecnie realizuje inwestycję w rozbudowę największe w Polsce elektrowni opartej o węgiel kamienny - w Kozienicach. Powstaje tam najnowocześniejszy na naszym kontynencie blok węglowy. Prace trwają od 2012 r., a ich finał planowany jest na rok 2017. Pewne obawy rynku dotyczą jednego z członków konsorcjum realizującego inwestycje. Chodzi mianowicie o pogrążonego w kłopotach Polimeks Mostostal. Zarząd Enei podkreśla, że stale monitoruje postęp pracy, a lider konsorcjum – japoński Hitachi jest gwarantem prawidłowego wykonania kontraktu. W razie upadłości Polimeksu to Hitachi bierze odpowiedzialność za wykonanie. Po ukończeniu rozbudowy Kozienice będą odpowiadały za 13% produkcji polskiej energii. Atutem ma być zastosowana nowoczesna technologia, która pozwala osiągać wysokie parametry takie jak wydajność, czy niskie zanieczyszczenie środowiska.

 

Poza Kozienicami Enea szykuje się do akwizycji aktywów w obszarze OZE i kogeneracji. W spółce nad przejęciami pracują już dedykowane zespoły. Zarząd powiedział, że w Polsce jest bardzo dużo projektów OZE i obecnie zespoły analizują potencjalne akwizycje lub możliwość rozwoju własnych projektów. Zaznaczył też, że spółka już złożyła kilka wstępnych ofert na zakup farm wiatrowych oraz uczestniczy obecnie w 3 procesach akwizycyjnych w zakresie kogeneracji.

Aby zabezpieczyć finansowanie inwestycji spółka finalizuje umowę na program emisji obligacji wartych 5 mld zł.

Dywidenda

Zarząd rekomendował wypłatę dywidendy na poziomie 57 groszy, co daje 30% zysku netto jednostkowego za ubiegły rok. Daje to stopę dywidendy w wysokości 3,5% przy obecnej cenie 16 zł. Na tle PGE czy Energi jest to niższy poziom. Zarząd zapytany przeze mnie o niską wartość stosunku proponowanej dywidendy do zysku jednostkowego oraz niższą stopę dywidendy na tle pozostałych spółek energetycznych odpowiedział tak jak można by się tego spodziewać – wskazał, że wielkość dywidendy dopasowana jest do przyszłych wydatków inwestycyjnych.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Enei zatwierdziło proponowaną dywidendę i ustaliło dzień prawa do dywidendy na 23 lipca 2014 r. oraz dzień wypłaty dywidendy na 12 sierpnia 2014 r.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Enea - relacja z konferencji wynikowej za 1Q2014
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie