Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Relacja z ZWZ Getin Holding - skup własnych akcji zamiast dywidendy

© apops - Fotolia.com

W dniu 28 kwietnia odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Getin Holding. Uczestniczący w obradach akcjonariusze mniejszościowi mieli wiele pytań do Zarządu Spółki, a wszystkie z nich doczekały się odpowiedzi. W ramach tegorocznej "Akcji WZ" w obradach uczestniczył także przedstawiciel Stowarzyszenia.

Zgoda na skup akcji własnych

Obrady Walnego Zgromadzenia przebiegały szybko i sprawnie, a wszystkie proponowane uchwały zostały przyjęte jednogłośnie. Oznacza to, że w tym roku dywidendy nie będzie - wypracowany w poprzednim okresie zysk netto w całości przeznaczony zostanie na kapitał zapasowy. Jednocześnie jednak akcjonariusze udzielili Spółce upoważnienia do nabywania akcji własnych. W ramach tego upoważnienia Getin Holding może skupić do dnia 31 marca 2015 roku maksymalnie 33,3 miliony walorów, co stanowi 4,56 proc. kapitału zakładowego Emitenta. Cena nabycia będzie musiała zostać ustalona w przedziale od 2,4 do 5 zł. Nabywanie akcji będzie dokonywane poza rynkiem w ramach składania ofert sprzedaży przez akcjonariuszy, a w przypadku ewentualnej nadpodaży przeprowadzona zostanie proporconalna redukcja liczby akcji objętych ofertami.

 

Wiceprezes Getin Holding wyjaśniał, iż uchwalone upoważnienie do nabywania akcji własnych to odpowiedź na docierające do Spółki głosy niektórych akcjonariuszy sugerujących takie działanie. Jednocześnie, zdaniem kierownictwa Emitenta, obecna wycena rynkowa nie oddaje rzeczywistej wartości Getin Holding. Jest to zatem dobry moment na przeprowadzenie takiego skupu. Przeznaczenie ewentualnie nabytych akcji własnych nie jest jeszcze znane, nie ma jednak planów ich umorzeniaZdaniem Wiceprezesa Getin Holding  stanowią one bowiem bardzo cenne aktywo, które można w przyszłości wykorzystać np. jako formę rozliczenia płatności na rzecz innego podmiotu.

Przyszłość Idea Banku

Ostatnio głośne stały się spekulacje na temat wprowadzenia  w najbliższym czasie na giełdę dwóch spółek zależnych Getin Holding  - Idea Banku i Carcade. Wiceprezes Zarządu Spółki poinformował, że faktycznie takie plany istnieją, jednak odnoszą się tylko do pierwszego z wyżej wspomnianych podmiotów. Debiut Idea Banku na warszawskim parkiecie nastąpi prawdopodobnie jeszcze w tym roku i będzie wiązał się z emisją nowych akcji. Taka informacja może chyba też uspokoić obawy niektórych interesariuszy Idea Banku o stosunkowo niski w porównaniu do całego sektora współczynnik wypłacalności. Dodatkowe zasilenie w kapitał powinno przyczynić się bowiem do jego poprawy.

Wpływ kryzysu ukraińskiego

Nie jest tajemnicą, że konflikt ukraińsko-rosyjski negatywnie wpływa na wyniki spółki Getin Holding, której działalność w dużej mierze prowadzona jest w Europie Wschodniej. Wiceprezes Zarządu Emitenta poinformował, że wpływ ten widoczny jest w każdym podmiocie należącym do portfela Getin Holding. Z powyższych względów agresywna strategia Emitenta musiała zostać zrewidowana. W 2014 roku celem Spółki będzie raczej nie zwiększenie, ale utrzymanie swojej pozycji na rynkach wschodnich. Z około 100 oddziałów Idea Banku na Ukrainie do czerwca tego roku blisko 10 z nich zostanie prawdopodobnie zamkniętych.

Nowe akwizycje

Akcjonariusze pytali również o przyczyny zmian w Zarządzie Getin Holding. Od 1 czerwca dotychczasowy Prezes - Rafał Juszczak - obejmie bowiem stanowisko Wiceprezesa, a nowym Prezesem Zarządu wybrany został Piotr Kaczmarek. Przedstawiciel Getin Holding poinformował, że jest to zmiana w dużej mierze związana z nowym projektem akwizycyjnym, o którym być może niedługo dowiedzą się inwestorzy. Akcjonariusze mogli również usłyszeć, że Spółka rozgląda się jednocześnie za innymi przejęciami, między innymi obserwując rynek w Turcji.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Relacja z ZWZ Getin Holding - skup własnych akcji zamiast dywidendy
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie