Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Relacja z NWZ Prima Mody S.A. – Spółka planowała emisję, nie informując o cenie emisyjnej

W dniu 17 marca 2014 r. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wzięło udział w Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu (NWZ) spółki Prima Moda S.A. Udział w obradach związany był z projektem dotyczącym podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia kapitału docelowego oraz upoważnienia Zarządu Spółki do dokonywania emisji akcji w ramach kapitału docelowego z wyłączeniem prawa poboru. Niestety w materiałach na NWZ Zarząd nie przekazał wymaganej przepisami informacji o cenie emisyjnej nowych akcji, bądź o sposobie ustalenia tej ceny.

 

Upoważnienie zawarte w projekcie uchwał dotyczyło podwyższenia kapitału zakładowego Spółki o kwotę nie wyższą niż 600 tys. zł (kapitał docelowy). Wobec wartości nominalnej akcji równej 0,50 zł oznacza to możliwość wyemitowania w przyszłości 1,2 mln akcji Spółki. W chwili obecnej kapitał zakładowy Spółki dzieli się na 3,2 mln akcji o wartości nominalnej 0,5 zł każda. Choć w ramach obrad dokonano również wyboru członków rady nadzorczej i dokonano dodatkowo kilku zmian w statucie Spółki, to kwestia podwyższenia kapitału zakładowego z punktu widzenia inwestorów indywidualnych była kluczowa, w szczególności mając na uwadze fakt, że wbrew wymogom przewidzianym w art. 433 par. 2 Kodeksu spółek handlowych Zarząd spółki nie przedstawił akcjonariuszom, ani ceny emisyjnej akcji, ani też sposobu ustalenia ceny emisyjnej. Tym samym propozycja przedstawiona przez Zarząd Spółki naruszała przepisy, a przede wszystkim mogła skutkować, że Spółka dokona w przyszłości emisji po cenie 0,5 zł, wobec potencjalnie wyższego kursu rynkowego (w chwili obecnej kurs akcji oscyluje w okolicy 1,7-1,8 zł). Stowarzyszenie wyraziło jasne stanowisko, że wobec brzmienia przepisów art. 433 Kodeksu spółek handlowych Zarząd jest zobligowany do przedstawienia akcjonariuszom albo ceny emisyjnej, albo sposobu jej ustalenia. Stowarzyszenie wobec obaw Zarządu o wpisanie konkretnej ceny emisyjnej,  zaproponowało mechanizm potencjalnego ustalenia przyszłej ceny. Wobec przeprowadzonej dyskusji Członek Zarządu Spółki, Pani Katarzyna Butwicka zadeklarowała, że Zarząd proponować będzie Radzie Nadzorczej Spółki cenę emisyjną, która powinna być ustalona na podstawie średniego kursu akcji ważonego wolumenem obrotu z 50 sesji, z dyskontem nie większym niż 20 %. Wobec przekazania takiej opinii i zawarcia jej w protokole NWZ Stowarzyszenie nie było przeciwne uchwale. Uchwała została podjęta.

 

Dodać należy, że Pani Katarzyna Butwicka uzasadniała uchwałę o emisji potrzebą dysponowania elastycznym narzędziem do pozyskania finansowania, w szczególności w wypadku wystąpienia w przyszłości zdarzeń, lub trudności biznesowych wymagających szybkiego dokapitalizowania. Spółka nie wykluczyła jednak, że ewentualna przyszła emisja może być też wykorzystana na inwestycje.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Relacja z NWZ Prima Mody S.A. – Spółka planowała emisję, nie informując o cenie emisyjnej
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie