Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

GPW konsultuje z rynkiem zastąpienie WIG20 indeksami WIG5 i WIG30

GPW zainicjowała konsultacje w sprawie modyfikacji indeksu największych spółek giełdowych. Giełda proponuje zastąpienie indeksu WIG20 przez indeksy WIG5 i WIG30
Według propozycji WIG30 zostałby wskaźnikiem koniunktury największych spółek, a WIG5 stanowiłby instrument bazowy dla nowych instrumentów pochodnych

 

W ostatnich dniach Giełda zainicjowała konsultacje w obszarze modyfikacji indeksu największych spółek giełdowych na GPW. W tej sprawie do organizacji działających na rynku kapitałowym została skierowana oficjalna prośba o opinie odnośnie ewentualnego zastąpienia indeksu WIG20 przez indeksy WIG5 i WIG30. Intencją władz giełdy jest poznanie opinii poszczególnych organizacji, które staną się podstawą do dalszych decyzji Zarządu Giełdy w tym obszarze.

Propozycja GPW obejmuje zastąpienie indeksu WIG20 przez dwa wskaźniki, które docelowo mają pełnić odmienne funkcje. WIG30 byłby indeksem stanowiącym wskaźnik koniunktury największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie. WIG5 z założenia miałby być indeksem produktowym, pełniącym funkcję instrumentu bazowego dla nowych derywatów notowanych na GPW. Dyskutowane zmiany w naturalny sposób implikowałyby także modyfikacje w zakresie istniejących instrumentów pochodnych na indeksy giełdowe. Obecnie notowane na GPW kontrakty terminowe, opcje oraz jednostki indeksowe na WIG20 zostałyby zastąpione analogicznymi instrumentami, dla których instrumentem bazowym byłby WIG30. 

Zgodnie ze wstępnymi założeniami, metodyka obydwu wskaźników byłaby zgodna z metodyką indeksu WIG20, jednakże obliczanego w formule dochodowej. Uczestnikami indeksów zostałyby spółki charakteryzujące się najwyższą płynnością i posiadające najwyższą wartość akcji w wolnym obrocie.

- Podstawowym celem dyskutowanych modyfikacji jest ożywienie rynku poprzez zwiększenie płynności zarówno rynku akcji, jak i rynku instrumentów pochodnych. Propozycja GPW jest jednak wynikiem znacznie szerszej dyskusji na temat strategii rozwoju rynków akcji i pochodnych oraz kwestii kosztów transakcyjnych instrumentów pochodnych, których obecna wysokość jest znaczącą barierą w rozwoju tego segmentu. – powiedział Adam Maciejewski, Prezes Zarządu GPW.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

GPW konsultuje z rynkiem zastąpienie WIG20 indeksami WIG5 i WIG30
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie