Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Uwaga! 16 kwietnia 2013 nie będzie sesji giełdowej - rusza UTP. Dowiedz się więcej.

Zarząd Giełdy i Członkowie Giełdy podtrzymali termin oddania systemu UTP do użytku w dniu 15 kwietnia 2013 r.

  • Po analizie stanu przygotowań domów maklerskich Zarząd GPW oraz Członkowie Giełdy potwierdzili gotowość do migracji na nowy system transakcyjny UTP z dniem 15 kwietnia 2013 r.
  • Na dzień 8 kwietnia 2013 r. 52 z 57 Członków Giełdy zadeklarowało gotowość do etapu migracji na UTP
  • W trosce o bezpieczeństwo uczestników rynku w dniu 16 kwietnia 2013 r. nie będzie przeprowadzana sesja giełdowa

 

Dowiedz się więcej o UTP:

 

 


 

System transakcyjny UTP (Universal Trading Platform) to światowej klasy jakość w dziedzinie technologii, która umiejscowi GPW pośród najnowocześniejszych globalnych giełd

 

Wkrótce warszawska giełda będzie funkcjonowała w oparciu o system, który spełnia najwyższe światowe standardy i rosnące wymagania uczestników rynku, a przy tym gwarantuje organizację obrotu zgodnie z globalnymi trendami. UTP, którego twórcą jest NYSE Technologies, znany jest międzynarodowym inwestorom i brokerom z największych światowych rynków – tą samą platformę obrotu wykorzystują giełdy grupy NYSE Euronext z siedzibami w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie i Brukseli.

 

W porównaniu z dotychczasowym systemem, UTP jest znacznie szybszy, bardziej wydajny, skalowalny i ma większą przepustowość, co w praktyce oznacza możliwość obsługi kilkadziesiąt razy większej liczby zleceń w danej jednostce czasu (20 tys. zleceń na sekundę vs około 850 w Warsecie). Jednocześnie czas odpowiedzi na wysłane zlecenia skróci się do poniżej jednej tysięcznej sekundy. Dzięki UTP polski rynek kapitałowy otwiera się na nowe kategorie inwestorów, w tym duże, globalne firmy inwestycyjne stosujące techniki handlu algorytmicznego. Na świecie stanowi on już od 40 do 60 proc. ogółu obrotów, a w przyszłości jego udział jeszcze wzrośnie. To także okazja do rozwoju i szansa na wzrost przychodów dla krajowych Członków Giełdy w miarę wprowadzania innowacyjnych rozwiązań.

 

System UTP dla rynku

utp_cele.jpg

Po wprowadzeniu UTP GPW będzie sukcesywnie uruchamiać nowe segmenty rynku instrumentów pochodnych i nowe klasy aktywów, które dotychczas nie mogły być wprowadzane na rynek na szerszą skalę ze względu na ograniczenia technologiczne Warsetu: opcje na akcje, kontrakty terminowe na stopę procentową, czy instrumenty oparte na towarach. Dzięki temu znacząco wzrośnie zróżnicowanie możliwości inwestycyjnych oferowanych na GPW

 

Informacje dla inwestorów indywidualnych

UTP to przełom technologiczny, ale nie wprowadza rewolucyjnych zmian w dotychczasowych zasadach obrotu, dzięki czemu inwestorzy indywidualni nie będą musieli adaptować się do nowego systemu. UTP oferuje szerszą paletę funkcjonalności, nowe rodzaje i typy ważności zleceń, a także umożliwia notowanie instrumentów w nowych segmentach rynku dedykowanych określonym grupom produktów, np. warrantom i produktom strukturyzowanym. Dla inwestorów indywidualnych nie oznacza to jednak zmian funkcjonalnych. Poszczególne instrumenty będą też, tak jak dotychczas, notowane w systemie ciągłym lub jednolitym (w zależności od kwalifikacji GPW dokonywanej według tych samych, co obecnie kryteriów).

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Uwaga! 16 kwietnia 2013 nie będzie sesji giełdowej - rusza UTP. Dowiedz się więcej.
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie