Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

INI 04.04: Przed nami niepewność i trend boczny?

 

Słabość polskiego rynku wprowadza marazm wśród inwestorów. Tak znacząca przecena nie ma zbyt mocnych przesłanek fundamentalnych, które aż tak negatywnie stawiałyby nas w świetle giełd zagranicznych. Owszem prognozowana na ten rok dynamika zysków na akcje największych spółek ma spadać, rząd planuje kolejne zmiany w OFE a polska gospodarka wciąż zwalnia. Jednak z drugiej strony wskaźniki wyprzedzające koniunkturę nie pogarszają się i mamy rekordowo niskie stopy procentowe, co może świadczyć o dołku koniunkturalnym (niskie tempo PKB i niska inflacja). Zbliża się również okres dywidendowy. Ponadto pojawiła się nutka strachu i niepewności (w tym artykuły w mediach coraz częściej wspominające o „zagrożonej hossie” czy „pogromie na GPW”), co jest niezbędne przed kolejnymi ruchami w górę w początkowej fazie trendu wzrostowego. Problemy Cypru zostały odwleczone na przyszłość dzięki udzielonej pomocy finansowej, choć doniesienia o potrąceniach depozytów w wartości 60 proc. czy rezygnacji ministra finansów utrzymują nerwową atmosferę. Euro po wielu tygodniach spadku, przestało się osłabiać. Na horyzoncie pojawiło się jednak kolejne, być może jeszcze większe zagrożenie. Mianowicie rosnące napięcie na Półwyspie Koreańskim i perspektywa wojny (nawet nuklearnej) pomiędzy USA i KRLD. We Włoszech polityczny pat nie ma wciąż rozwiązania. Natomiast lato może przynieść redukcję programu QE3 przez Fed. Dodatkowego paliwa niedźwiedziom dodały publikowane dane makro – słabe odczyty PMI oraz dane z rynku pracy ze Stanów Zjednoczonych, nienajlepsze dane PMI z eurolandu, które w obliczu wciąż rekordowo wysokiej stopy bezrobocia na Starym Kontynencie dają przestrzeń do obniżki stóp procentowych przez EBC.

 

 

 

Indeksy z warszawskiego parkietu przebijają koleje poziomy wsparcia. Po kilkudniowym odreagowaniu spadków dno zostało potwierdzone i pojawiły się dywergencje. Indeks szerokiego rynku WIG, który jest zdecydowanie lepszym barometrem polskiej gospodarki niż WIG20 (w którym dominują spółki surowcowe i instytucje finansowe, czasami zwany WIG5 lub WIG6), zatrzymał się na poziomie 44,5 tys. punktów. Wcześniej poziom ten stanowił silny opór, więc teraz może ponownie posłużyć jako punkt zwrotny. Obecna atmosfera stawia byki w niekomfortowej sytuacji. Ich udział w ciągu dwóch tygodni spadł o blisko 14 pkt. proc. i wynosi obecnie 40,2%. Jest to podobnie jak przed tygodniem najniższy poziom od 8 miesięcy. W ostatnim czasie najbardziej zyskała grupa inwestorów neutralnych, pozostających poza rynkiem, których udział wzrósł z 18,8% do 30,1% od połowy marca br. Natomiast trendu spadkowego w najbliższych 6 miesiącach oczekuje 29,7% inwestorów.

 

Trend giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

Kurs indeksu S&P500 od 4 tygodni znajduje się na zbliżonym poziomie. Wcześniej jakby niewzruszony zawirowaniami Cypru, dopiero w środę doświadczył silniejszej realizacji zysków. Brak wzrostów zniechęcił tamtejszych inwestorów, spośród których 35,5% oczekuje kontynuacji hossy. Mini-hossę mają również posiadacze akcji z Japonii. W ciągu ostatnich 5 miesięcy, tj. od listopada 2012 r., indeks NIKKEI225 wzrósł o ponad 40%, kiedy w tym samym czasie stopa zwrotu z indeksu WIG20 wyniosła około 0%.

 

 

Indeks INI wskazujący na przewagę byków nad niedźwiedziami kształtuje się na poziomie najniższym od wakacji 2012 r. I choć może być niżej to ryzyko inwestycji jest obecnie niższe niż jeszcze na początku br. Poziom 10,5 pkt. proc. znajduje się w środku przedziału, w którym poruszał się indeks od początku jego publikacji (maj 2011). Zatem nie mamy do czynienia ani ze skrajnym optymizmem ani pesymizmem.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

INI 04.04: Przed nami niepewność i trend boczny?