Chat with us, powered by LiveChat

NWZ Rafako? Akcjonariusze wzmocnili nadzór nad spółką

Skomentuj artykuł

Odbywające się 26 listopada 2012 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki Rafako S.A. miało trzy zasadnicze części. Pierw miało nastąpić przedstawienie przez Zarząd Spółki informacji o stanie spraw Spółki i przyczynach konfliktu pomiędzy organami Spółki. W drugiej części miały zostać dokonane zmiany w radzie nadzorczej, zaś w trzeciej zmiany statutu spółki.

 

Konflikt między zarządem a radą nadzorczą

 

Elektryzujący ostatnimi czasy akcjonariuszy i rynek konflikt między zarządem a radą nadzorczą miał zostać wyjaśniony podczas walnego zgromadzenia. Podczas obrad obecnych było jednak tylko dwóch niezawieszonych członków zarządu, którzy złożyli jedynie oświadczenie, że nie są oni stroną tego konfliktu i nie podejmują się oceniać jego przyczyn. Wszelkie próby wyjaśnienia istoty powstałego sporu spełzły na niczym, gdyż obecni członkowie zarządu na wszelkie pytania akcjonariuszy jak mantrę powtarzali powyższą formułkę. Uzyskać tych wyjaśnień nie można było również od rady nadzorczej. Mimo iż jej przewodniczący jeszcze przed rozpoczęciem walnego zgromadzenia był w okolicach sali obrad, na same obrady NWZ nie przyszedł.

 

Zarząd przedstawił natomiast informację na temat stanu spółki, wyjaśniając, że zaistniały konflikt nie miał żadnego istotnego wpływu na jej działalność, zwłaszcza zaś na wykonywane kontrakty. Na pytanie czy Zarząd polecił lub wyraził zgodę na wypłatę przez BGŻ gwarancji firmie Alstom, padła odpowiedź, że obecnym członkom zarządu nic na ten temat nie wiadomo. Z kolei na pytanie o roszczenia Alstomu obecni członkowie zarządu udzieli wyjaśnień, iż roszczenia tej spółki wobec Rafako wynoszą ok. 40 milionów euro, jednakże roszczenia Rafako wobec Alstomu wynoszą ok. 100 milionów euro.

 

Zastaw na akcjach Rafako

 

Istotną kwestią, która również interesowała wszystkim zgromadzonych była sprawa zastawu na akcjach Rafako. Wyjaśnienie tej sprawy na szczęście wziął na siebie obecny podczas obrad nadzorca sądowy ustanowiony dla spółki PBG. Wskazał on m.in. że obecnie zastaw na akcjach ciągle istnieje. Wobec powyższego ostatni raport bieżący Spółki należy rozumieć jako informujący o gotowości stron do zdjęcia tego zastawu z akcji. Gotowość taka rzeczywiście istnieje, jak jednak podkreślił zdjęcie zastawu wymaga zgody rady wierzycieli, która została zwołana na 12 grudnia 2012 r. i to ona podejmie ostateczne decyzje w tym temacie. Ponadto syndyk wyjaśnił, iż będzie dążył do unieważnienia umów, która doprowadziły do ustanowienia zastawu.

 

Zmiany w Radzie Nadzorczej

 

Pozytywnym sygnałem dla rynku powinny być również zmiany dokonane przez akcjonariuszy w radzie nadzorczej spółki. Przede wszystkim należy podkreślić, że do jej składu wprowadzone zostały trzy osoby niezależne od głównego akcjonariusza i dotychczasowych władz spółki. Jedna z  ramienia nadzorcy sądowego, jedna z ramienia rady wierzycieli i jedna z ramienia jednej z firm inwestycyjnych. To wraz z pozostałymi zmianami personalnymi powinno zaowocować wzmocnieniem kontroli nad działalnością zarządu

 

Zmiany statutu

 

Celem wzmocnienia kontroli nad zarządem do statutu wprowadzone zostały dodatkowe postanowienia znacznie rozszerzające kompetencje kontrolne rady nadzorczej. Wprowadzono m.in. zapis, że każde zaciągnięcie przez Zarząd zobowiązania lub dokonanie rozporządzenia o wartości równej lub przekraczającej 20 milionów złotych wymaga zgody Rady Nadzorczej. Co ciekawe do statutu dodany został zapis dopuszczający udział akcjonariuszy w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Jednakże każdorazowo decyzję o zastosowaniu tych środków oraz zasadach komunikacji elektronicznej w toku walnego zgromadzenia będzie podejmował Zarząd, informując o tym w ogłoszeniu o zwołaniu WZ. Miejmy nadzieję, że spółka będzie z tej możliwości jak najczęściej korzystać.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie