Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

INI 04.10: Dalsze chłodzenie nastrojów

Obawy o kondycję realnej gospodarki stanowią o sile podaży w ostatnich tygodniach. Byki musiały lekko odpuść swój szturm, jednak nadal mają silne argumenty w garści. Indeksy giełdowe wciąż bowiem wskazują na hossę, a obecna jak na razie płaska korekta to jedynie tzw. retest wsparcia (wcześniejszego poziomu oporu). Jednak pojawienie się złej informacji może zanegować pozytywne sygnały, więc kupujący i wierzący we wzrosty muszą się mieć na baczności. Taka sytuacja jest, jak już wspominaliśmy, typowa dla startu nowego trendu. Musi się on rodzić w atmosferze niedowierzania, kiedy jeszcze większość jest w błędzie w swoich przekonaniach co do stanu rynku. Banki centralne straciły swoją moc rażenia, więc próżno liczyć na jakieś spektakularne działania z ich strony. Ponadto pamiętajmy, że giełdy w ostatnich miesiącach dosyć istotnie wzrosły. Zatem najważniejsze będą dane makro, a także zbliżający się sezon wyników kwartalnych spółek giełdowych. Pozytywnie zaskakuje kondycja gospodarki amerykańskiej, a europejska nadal „szoruje po dnie”. W takiej atmosferze otoczenia gospodarczego, a także ostro hamującej polskiej gospodarki wielu analityków i ekonomistów dziwi upartość Rady Polityki Pieniężnej, co do kształtowania się stóp procentowych. Na ostatnim posiedzeniu ponownie zostały one pozostawione na poziomie 4,75%. Owszem celem nadrzędnym NBP jest utrzymywanie inflacji, ale zwalniająca gospodarka sama spowoduje takie konsekwencje.

 

 

Udział byków, po znaczącym wybiciu spowodowanym QE3 sprzed trzech tygodni obecnie koryguje się. Odsetek osób obstawiających hossę w najbliższym półroczu spadł w ostatnich dwóch tygodniach łącznie o 12 pkt. proc. Jednak pomimo tak dużego spadku nadal zdecydowana większość wierzy w trend wzrostowy na GPW. Odsetek byków stanowi obecnie 46,2%. Drugą znaczącą grupą są inwestorzy wciąż pozostający poza rynkiem. Ich udział to blisko 28%. Najmniejszą grupę wciąż stanowią niedźwiedzie z wynikiem 25,9%. Nastroje zostały zatem lekko schłodzone. Czy taki poziom sentymentu, wciąż w przeważającej mierze pozytywnego, może dać nadzieję na kontynuację wzrostów?

 

 

Inwestorzy z Wall Street są w kompletnej dezorientacji. Ich udziały rozłożyły się niemal po równo na byki, niedźwiedzi i inwestorów neutralnych co do nastawienia do kierunku rynku. Taka sytuacji może mocno dziwić bowiem amerykańska gospodarka wydaje się być w o niebo lepszej sytuacji niż strefy euro, a indeksy giełdowe nadal wskazują na trend wzrostowy.

 

* Indeks INI = udział byków *100 + udział niedźwiedzi *(-100)

 

Wrzesień i październik to historycznie jedne z najgorszych miesięcy na giełdzie. Dopiero zakupy na początku listopada (zgodnie z podejściem Sell In May and Go Away sprzedaż dopiero w kwietniu) przynosiły najlepsze rezultaty. Mamy jednak czwarty kwartał roku, po którym z rocznych wyników będą rozliczane fundusze inwestycyjne, kolejne wyniki okresowe spółek i wybory w USA może te czynniki okażą się decydujące na giełdach?

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 4 października 2012 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

 

Głosuj zalogowany i wygrywaj nagrody książkowe!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

INI 04.10: Dalsze chłodzenie nastrojów
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie