Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Po interwencji SII Mabion i DTPartners uzupełniają dokumentacje na WZANie każde podwyższenie kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru ma na celu doprowadzenie do ich pokrzywdzenia, w szczególności poprzez, np. rozwodnienie finansowe czy udziałowe spółki. Nie mniej jednak każde pozbawienie praw poboru takie ryzyko ze sobą niesie. Z tego też powodu ustawodawca nałożył na zarządy spółek publicznych planujących podwyższenie kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji z wyłączeniem prawa poboru obowiązek sporządzenia opinii uzasadniającej powody pozbawienia tego prawa.

 

Uzasadnienie wyłączenia PP w interesie zarówno spółki, jak i akcjonariusza


Jednak tak naprawdę to w interesie samych spółek jest wytłumaczenie akcjonariuszom, dlaczego dobro spółki wymaga pozbawienia ich prawa poboru akcji nowej emisji. Opublikowanie odpowiednio wcześniej przed walnym zgromadzeniem takiej opinii pozwala akcjonariuszom na spokojnie przeanalizować, czy takie działanie może prowadzić do ich pokrzywdzenia, a w konsekwencji podjąć racjonalną decyzje o udziale w walnym zgromadzeniu i sposobie głosowania nad uchwałą o pozbawieniu ich tego prawa. Szkoda, że spółki publiczne często zapominają o tej jakże ważnej dla akcjonariuszy informacji.

 

Z sytuacją taką mieliśmy do czynienia w przypadku spółek Mabion S.A. i DTP S.A. Obie spółki zwołały walne zgromadzenia, w których porządkach obrad znalazło się m.in. podjęcie uchwał o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Obie też spółki w raportach bieżących zawierających projekty uchwał, które miały być poddane pod głosowanie na zwołanych walnych zgromadzeniach nie przedstawiły akcjonariuszom opinii uzasadniających powody pozbawienia ich prawa poboru.

SII wezwalo spółki do uzupełnienia braków

W związku z powyższym SII wystosowało do obu spółek pisma, w których zwróciło się o niezwłoczne uzupełnienie brakującej dokumentacji. SII poinformowało o naruszeniu obowiązków informacyjnych także GPW.

 

W raporcie bieżącym 13/2012 z dnia 2 kwietnia 2012 r. spółka DT Partners S.A. opublikowała opinię Zarządu Spółki uzasadniającą powody pozbawienia dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru. Identycznie postąpiła spółka Mabion S.A. publikując w raporcie bieżącym nr 6/2012 z dnia 2 kwietnia 2012 r. opinię uzasadniającą powody pozbawienia dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru.

 

Szkoda jedynie, że spółki opublikowały te informacje dopiero na dwa dni przed datą zwołanych przez nie walnych zgromadzeń, ale jak mówi polskie przysłowie lepiej późno jak wcale.

 

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Po interwencji SII Mabion i DTPartners uzupełniają dokumentacje na WZA
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie