Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

The Best Annual Report 2010 pod partonatem SII

 

fot. Marek Suchocki

Już po raz szósty Instytut Rachunkowości i Podatków ogłosił wyniki konkursu „The Best Annual Report 2010”, czyli najlepszy raport roczny według MSSF/MSR. W konkursie uczestniczą tylko te spółki, które sporządzają skonsolidowane sprawozdania finansowe wg MSSF/MSR. Celem konkursu jest promowanie raportów rocznych o największej wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów. Patronat honorowy nad konkursem objęło Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

 

Gala finałowa odbyła się 21 października Sali Notowań w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Kapituła Konkursu pod przewodnictwem prof. Waldemara Frąckowiaka przyznała nagrody główne raportom rocznym następujących spółek (kolejno w kategorii przedsiębiorstw i w kategorii banków i instytucji finansowych):

III miejsca: Grupa Kęty S.A., PEKAO S.A.

II miejsca: PGNiG S.A., ING Bank Śląski S.A.

I miejsca: PBG S.A., PKO Bank Polski S.A.

Klasyfikacja nagród głównych jest wynikiem sumy średnich ocen poszczególnych zespołów oceniających raporty roczne

Ponadto Kapituła Konkursu postanowiła przyznać dwie nagrody specjalnie „The Best of the Best” dla najlepszego przedsiębiorstwa i banku, które w ostatnich latach trzy razy zajmowały pierwsze miejsce w konkursie The Best Annual Report:

  • KGHM Polska Miedź S.A.        
  • BRE Bank S.A.


Dodatkowo Kapituła Konkursu przyznała wyróżnienia w poszczególnych kategoriach

Najlepsze sprawozdanie z działalności dla Ciech S.A. i PKO Banku Polskiego S.A.

Sprawozdanie z działalności Ciech S.A. wyróżniało się na tle konkurencji bardzo szczegółowym opisem branży, bogatym opisem źródeł wzrostu przychodów, czynników determinujących zmiany wyników na poziomie operacyjnym oraz wyczerpującym opisem ryzyk.

W sprawozdaniu z działalności PKO Banku Polskiego S.A. czynnikami wpływającymi na przyznanie wyróżnienia był m.in. szeroki opis spółki, obszarów działalności, oferowanych produktów, szeroki opis wydarzeń na rynku bankowym oraz w samym banku, a także wyczerpujące omówienie danych (nie tylko ze sprawozdania finansowego), szeroko opisane noty do sprawozdań. Warto zwrócić także uwagę na informacje dotyczące akcjonariatu i kursu akcji  - kapitalizacja na tle konkurentów.

Najlepsze zastosowanie MSSF/MSR dla Tauron Polska Energia S.A. i Kredyt Bank S.A.

Z roku na rok odnotowujemy coraz wyższą jakość sprawozdań biorących w konkursie, stąd decyzja o przyznaniu wyróżnień nie była łatwa. Po długich rozmowach zdecydowaliśmy się przyznać wyróżnienia sprawozdaniom finansowym sporządzonym przez Kredyt Bank S.A. oraz Tauron PE S.A.

Spółka Tauron PE S.A. jest debiutantem w konkursie. Spółka przedstawiła do konkursu sprawozdanie finansowe będące pierwszym sporządzonym przez Spółkę sprawozdaniem zgodnie z MSSF po ubiegłorocznym debiucie giełdowym, które w sposób przejrzysty i zagregowany pozwala sprawnie ocenić sytuacje finansową spółki, jej wyniki i przepływy.

W przypadku sprawozdania finansowego Kredyt Banku S.A. sprawozdań o przyznaniu wyróżnienia zdecydowała przejrzystość prezentacji informacji w sprawozdaniach oraz wysoka jakość ujawnień, w tym przede wszystkim not dotyczących zarządzania ryzykiem, które przez wielu praktyków uważane są za najtrudniejszą część sprawozdania finansowego

Najlepsza wartość użytkowa raportu rocznego dla Grupa Kęty S.A. i Bank Zachodni WBK S.A.

Grupa Kęty S.A. - Bardzo dobra, przejrzysta prezentacja wyników, z dobrze przemyślaną oprawą graficzną. Elegancka i zwięzła analiza sytuacji rynkowej, prezentacja strategii rozwoju do 2015 r. oraz prognozy na 2011 r., a także analiza realizacji strategii w roku sprawozdawczym. Obszerne i klarowne informacje dla akcjonariuszy, dobre sprawozdanie ze stosowania ładu korporacyjnego.

Bank Zachodni WBK S.A. - Raport czytelny i dobry w odbiorze. Przejrzyście i rzeczowo przedstawione sprawozdanie finansowe, wsparte elegancko zaprojektowanymi wykresami. Dobrze i starannie opisane relacje inwestorskie oraz przejrzyście przedstawiona struktura akcjonariatu, zgrabnie zaprezentowane notowania wraz z ciekawym komentarzem do zmian kursu akcji.

Dodatkowo zespół oceniający wartość użytkową raportów rocznych przyznał już po raz trzeci Nagrodę Specjalną za Najlepszy Raport Roczny w Internecie.

Nagroda za najlepszą prezentację raportu rocznego w Internecie powędrowała do

PKN Orlen S.A.


Świetna prezentacja raportu rocznego w internecie, wraz z możliwością pobrania danych do analizy. Raport dostępny nie tylko w formie pliku do pobrania lub wydrukowania, lecz również przedstawiony w sposób łatwy do przeglądania bezpośrednio na stronie internetowej. Dostępne liczne tabele, wykresy i prezentacje. Na wyróżnienie zasługuje również doskonale opracowane sprawozdanie ze stosowania ładu korporacyjnego.

Biuro Organizacji Konkursu przyznało Dyplom Uznania dla Pana Rafała Warpechowskiego za ogromne zaangażowanie i wkład pracy w upowszechnianiu prawidłowej i rzetelnej sprawozdawczości finansowej PKN Orlen S.A.


fot. Marek Suchocki

 

Szczegółowe informacje pod LINKIEM
Prezentacja z wynikami do pobrania PDF

 

Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

22.03.2018, Newsroom

7 banków z wytycznymi KNF. Na jaką dywidendę mogą liczyć akcjonariusze?

22.03.2018, Newsroom

7 banków z wytycznymi KNF. Na jaką dywidendę mogą liczyć akcjonariusze?

Komisja Nadzoru Finansowego przekazała bankom wytyczne dotyczące dywidendy z zysku za 2017 rok. Takie działanie komisji ma na celu zwiększenie funduszy własnych banków.

Zobacz więcej

The Best Annual Report 2010 pod partonatem SII
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie